Yerba Mate – herbata dla zdrowia i urody

Yerba mate jest naparem przyrządzanym z liści ostokrzewu paragrawjskiego, który jest szczególnie popularny w Ameryce Południowej – zwłaszcza w Paragwaju, Argentynie, Brazylii i Urugwaju. Zobaczmy właściwości i sposób zaparzania tej właśnie herbaty.

yerba mate

Herbata Yerba mate – historia

Historia popularności napoju sięga połowy XVII wieku, kiedy to w zamieszkane przez plemię Guarani dorzecza Parany dotarli misjonarze jezuiccy. Pierwszymi osobami, którzy pili mate byli Indianie Guarani, którzy zamieszkiwali dorzecze rzeki Parana. Guarani nie tylko pili napar, ale także żuli liście ostrokrzewu paragwajskiego. O yerba mate dowiedziała się też Europa, gdy Jezuici z Hiszpanii dotarli do Ameryki Południowej i poznali tę herbatę. Do znacznego rozwoju plantacji i handlu yerba mate doszło na początku XX wieku, gdy napływający koloniści uprawiali coraz bardziej intensywnie ostrokrzew paragwajski w miejscach dawnych plantacji Jezuitów.

Yerba mate – skład

Yerba zawiera wiele substancji, z których najważniejsze to alkaloidy purynowe (kofeina, teobromina), polifenole (kwas chlorogenowy), saponiny, minerały oraz witaminy, flawonoidy. Ponadto w yerba mate można znaleźć: witaminę A (działa pozytywnie na kości, skórę, włosy i paznokcie), witaminę E, witaminę H, cholinę, pantotenian (przyspiesza gojenie się ran, zapobiega zmęczeniu), saponiny (zapobiegają powstawaniu nowotworów), fosforany, magnez, wapń, żelazo, sód, potas, mangan, krzem, fosforyty, siarkę, cynk.

yerba mate

Właściwości yerba mate

 • Działa antydepresyjnie,
 • Działa przeciwzapalnie,
 • Działanie przeciwnowotworowe
 • Działanie przeciwreumatyczne,
 • Ma działanie moczopędne i przeczyszczające
 • Ma działanie pobudzające, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne,
 • Ma działanie przeciwcukrzycowe,
 • Ma działanie przeciwutleniające – wspiera mechanizmy obronne komórek
 • Obniżające poziom złego cholesterolu, a zwiększające poziom dobrego cholesterolu
 • Pobudza umysł,
 • Polepsza trawienie,
 • Poprawiające kondycję skóry, włosów i paznokci,
 • Wpływa korzystne na wzrok,
 • Wzmacnia kości i zęby,
 • Zapobiega otyłości, wspomaga odchudzanie,
 • Zmniejsza stres i zwalcza bezsenność.

Przeciwwskazania

Mimo, iż yerba mate jest wyjątkowo wartościowa i spożywanie jej jest zdrowe to, niektóre osoby powinny ograniczać jej picie. Ponieważ ma w sobie kofeinę, dlatego może być niewskazana dla niektórych osób. Nie wykazano żadnych zależności pomiędzy piciem yerby, a przebiegiem ciąży i rozwojem płodu. Jednak ze względu na zawartość kofeiny zalecane jest jej ograniczenie.

Parzenie yerba mate

Do przygotowania yerba mate potrzebny jest specjalny kubek oraz bombilla, czyli specjalna metalowa rurka zakończona łyżeczką z sitkiem.

1. Wkładamy do tykwy lub innego specjalnego naczynka bombillę.

2. Wsypujemy do naczynka susz yerba mate(od 1/2 do 3/4 objętości)

3. Zalewamy susz gorącą, ale nie wrzącą wodą ( 70-80°C)

4. Yerba mate jest gotowa do picia. Możemy jednak poczekać, aż nabierze mocy. Napar wypijamy cały za pierwszym podejściem

5. Dolewamy wody kilkukrotnie, dzięki czemu mamy znów gotową yerba matę – dolewamy, aż napar nie będzie miał smaku (zwykle 5-6 razy)

Istnieje jednak wiele innych sposobów parzenia mate.

Akcesoria

Do yerba mate używa się specjalne akcesoria, które nie tylko są niezbędne do picia, ale także oddają klimat picia herbaty paragwajskiej. Do yerba mate oprócz suszu potrzebne są dwie rzeczy – naczynko i bombilla.

yerba mate

Naczynka – tykwa

Tradycyjne naczynko wykonane jest z tykwy. Tykwa pospolita jest jednorocznym pnączem, które rośnie w krajach tropikalnych. Jej dojrzałe owoce pokryte są drewnianą okrywą i to właśnie z nich robione są tradycyjne naczynka do zaparzania yerba mate. Niemniej jednak naczynka do yerba mate robione są także z innych materiałów: z rogu (guampa)- naczynko wykonane z rogu bydlęcego, z drewna (palo santo, algarrobo, lapacho), z bambusa – zwykle używane do przygotowywania terere.

b

Bombille

Oprócz naczynka do yerba mate potrzebna jest specjalna rurka z filtrem do picia. Rurka na nosi nazwę bombilla. Wykorzystywana jest do picia i jako filtr do zaparzonego suszu. Bombille mogą mieć różne wielkości, jednak do dużego naczynka wygodniej mieć większą bombillę.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Yerba Mate - herbata dla zdrowia i urody, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!