Prawidłowe parzenie herbaty
Herbata – kto z nas jej nie pije. Herbatę czarną, zieloną czy czerwoną – w zależności od upodobań – pijemy praktycznie codziennie w dużych ilościach. Pytanie brzmi: czy potrafimy odpowiednio ją zaparzyć tak, aby uwolnić jej prawdziwy smak. Dziś przedstawię kilka porad jak prawidłowo zaparzać poszczególne rodzaje herbaty.
Parzenie herbaty – uwagi ogólne:
- Do zaparzania herbat liściastych konieczny jest zaparzacz lub dzbanek – nie możemy przetrzymywać listków dłużej niż wskazuje na to czas parzenia, gdyż herbata uwalnia wówczas szkodliwe substancje i nabiera goryczy, przez co traci swój smak i właściwości,
- Podczas parzenia najlepiej jest przykryć kubek, w którym zaparzamy herbatę,
- Nie wolno przegotować wody, którą zaparzamy herbatę, woda przegotowana psuje smak naparu,
- Ważne jest dawkowanie suszu, wsypujemy jedną łyżeczkę herbaty na jedną filiżankę (200ml),
- Pamiętajmy zaparzając herbatę w dzbanku sypiemy jedną łyżeczkę więcej, jeżeli nasz dzbanek mieści 4 filiżanki to sypiemy 5 łyżeczek liści herbacianych.
Herbata czarna
Najpopularniejsza odmiana w Europie. Zaparzanie tej herbaty jest najmniej kłopotliwe. Zaparzamy ją wodą zaraz po zagotowaniu, czyli „wrzątkiem” – o temperaturze około 95 stopni. W zależności od tego jakie właściwości chcemy uzyskać – herbatę czarną powinno się zaparzać 3 minuty jeżeli chcemy uzyskać napar pobudzający i 5 minut, aby uzyskać napar relaksujący. Listki po zaparzeniu należy wyrzucić, nie nadają się do ponownego zaparzenia. Dobrze zaparzona herbata czarna powinna mieć na powierzchni pianę i intensywny aromat.
Herbata zielona
Zieloną herbatę zalewamy wodą przestudzoną, nie wrzątkiem, właściwa temperatura to około 70-75 stopni. Najlepiej stosować prostą regułę 3-3-3 , czyli czekamy 3 minuty po zagotowaniu wody, zaparzamy 3 minuty i możemy jeszcze 3 razy zalewać te same liście wodą. Po trzech minutach zaparzania należy liście odseparować od naparu, lecz ich nie należy wyrzucać, gdyż można je ponownie zaparzyć. W zależności od upodobań w Azji czasem nie pije się pierwszego naparu, służy on do popłukania dzbanka, pije się dopiero drugi napar, gdyż ma on lepszy smak.
Herbata biała
Jest to herbata delikatna i wymaga starannego przygotowania. Aby wydobyć jej aromat należy zaparzać ją nawet do 7 minut. Do parzenia używamy wody lekko ostudzonej, około 2 minuty po zagotowaniu. Te same liście możemy zaparzać tak jak przypadku zielonej herbaty 2-3 razy.
Herbata czerwona
Tą herbatę parzymy podobnie jak herbatę czarną. Dajemy 1 łyżeczkę na filiżankę – zaparzamy prawie wrzątkiem, lecz parzymy nieco dłużej – do 7 minut. Czerwoną herbatę możemy zaparzać kilka razy. Napar z niej ma intensywny kolor, mocny aromat i smak.
Herbata żółta
Chyba jest to najmniej znana herbata. Nazywana jest herbatą cesarską, ponieważ przez setki lat była zarezerwowana tylko dla dworu cesarskiego. Jest to herbata trudno dostępna i mało znana, nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Zalewamy ją wodą o temperaturze 70-80 stopni i parzymy ok. 3-5 min. Herbatę żółtą zaparzamy tylko raz.
Obecnie mamy bardzo duży wybór herbat, myślę, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Warto również przestrzegać zasad ich zaparzania, może się okazać, że herbata którą do tej pory piliśmy będzie miała zupełnie inny – lepszy smak.
Justa 2012
Zielona herbata - GirlOnLine.eu
28 stycznia 2013 @ 14:28
[…] Prawidłowe parzenie herbaty. […]