Sycylia – niezwykła włoska wyspa

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Od lat przyciąga ona tłumy spragnionych udanego wypoczynku turystów, oferuje nam niezwykły śródziemnomorski klimat, oraz przepiękne krajobrazy. Poznajmy tę przepiękną wyspę.

sicilia

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Położenie, geografia i klimat

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, położona trzy kilometry od Półwyspu Apenińskiego. Od kontynentu dzieli ją tylko wąziutka Cieśnina Mesyńska. Wraz z innymi wyspami (Wyspy Liparyjskie, Egady, Wyspy Pelagijskie i Pantelleria) Sycylia od 1946 roku stanowi we Włoszech autonomiczny region. Region Sycylia jest podzielony na 9 prowincji: Palermo, Katania, Mesyna, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento i Enna. Stolicą Sycylii jest miejscowość Palermo. Większą część Sycylii zajmują wyżyny i góry, nad którymi dominuje masyw Etny, jednego z największych wulkanów na świecie. Wybrzeże Sycylii liczy ponad 3 tys. km. Obfituje ono w przepiękne żwirowe i piaszczyste plaże z bajecznymi zatokami. Sycylia ma typowy klimat śródziemnomorski z łagodną i wilgotną zimą oraz suchym i gorącym latem. Wyspa posiada typowo śródziemnomorską roślinność, kwitnące gaje pomarańczowe, cytrynowe i oliwne, oraz piękny, dziki krajobraz.

sycylia1

Kuchnia na Sycylii

Największy wpływ na kuchnię Sycylii mieli Arabowie, ale także Grecy, Hiszpanie i Normanowie. Podstawą tutejszej kuchni są warzywa i owoce, charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej, tj. pomidory, bakłażany, papryki, karczochy, słodkie cytrusy, a także oliwki, z których produkowana jest oliwa. Z warzyw powstaje wiele potraw, są dodawane do makaronów, mięs, ryb i owoców morza. Charakterystycznym sycylijskim daniem są arancini – smażone w głębokim tłuszczu kulki z ryżu. Do dań warzywnych zalicza się caponatę – danie z duszonych warzyw (bakłażanów, selera, papryki, kaparów, kalafiora), serwowane jako dodatek do ryb lub mięs oraz parmigianę – zapiekankę z parmezanem. Kuchnia sycylijska to także ryby i owoce morza. Dosyć drogim rybnym rarytasem jest bottarga – suszona i solona ikra tuńczyka, którą dodaje się np. do makaronów. Jeżeli chodzi o desery to na Sycylii jada się ich dużo. Sycylijczycy zajadają się lodami i sorbetami, specjalnością są desery lodowe podawane w pucharkach z wydrążonych owoców, fantazyjnie dekorowane. Bazą sycylijskich słodkości jest marcepan, bakalie, a także ricotta. Nie możemy zapomnieć także o winach. Najbardziej popularne szczepy na Sycylii to Nero D’Avola, Frappato, Sangiovese, Moscato, Sedara.

Sycylia – niezwykła włoska wyspa

Regiony i miasta – atrakcje

palermo

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Palermo – to kulturalna, gospodarcza i turystyczna stolica Sycylii. Miasto powstało jako kolonia fenicka już w czasach starożytnych. Palermo kojarzy się niewątpliwie ze sławną sycylijską mafią ;). Do głównych zabytków Palermo należą pozostałości murów rzymskich i punickiej nekropoli, na przykład pałac królewski, który w XI wieku na ruinach zamku arabskiego wznieśli Normanie. W jego wnętrzu koniecznie należy skupić się na pięknym sklepieniu w stylu arabsko-bizantyjskim. W Palermo warto zobaczyć także Katedrę S. Rosalia, której posadzki liczą sobie już ponad 700 lat i gdzie mieszczą się grobowce dawnych królów. Możemy zwiedzić również wiele zabytkowych kościołów m.in.: kościół S. Cataldo i S. Giovannidegli Eremiti, S. Giovanni dei Lebrossi, della Martorana, del Vespro, S. Matteo, S. Giuseppe, S. Teresa, del Salvatore i del Olivella, S. Maria dei Miracoli, S. Giovanni di Napoletani. Są tu też pochodzące z XII wieku pałace Zisa i Cuba. W Palermo znajdziemy też dużo świątyń gotyckich np. S. Agostino, della Gancia, delle Ree Pentife i della Catena. Palermo jest bez wątpienia miejscem bardzo urokliwym. Zobaczymy tu wspaniałe hiszpańskie pałace, malownicze, średniowieczne uliczki, budowle przypominające o tradycjach arabskich i bizantyjskich, galerie i interesujące muzea.

Taormina

Taormina – miasto leży na zboczu Monte Tauro, łagodnie opadającym na morskie wybrzeże. Jego niesamowicie strome i kręte uliczki biegną prościutko do pięknych, czystych plaż, otulonych błękitem morza. W Taorminie znajdziemy idealne miejsce do wypoczynku, oprócz zniewalających krajobrazów znajdziemy wspaniałe hotele i centra rozrywki. Przy samej plaży znajdziemy mnóstwo barów, restauracji, urokliwych kawiarni i dyskotek. Taormina to również idealne miejsce na wypoczynek dla miłośników windsurfingu, nurkowania, czy trekkingu. Dla miłośników zabytków ciekawym punktem będzie na pewno wspaniale zachowana grecka świątynia, miejsce kultu Wenus i pobliskie ruiny amfiteatru. Ważnymi zabytkami są też: XIII-wieczna katedra, pałac rodziny Corvaja z X wieku oraz ruiny średniowiecznego zamku i sanktuarium Madonna della Rocca.

Cefalu

Cefalu – jest to malowniczo położone na wysokiej skale nad samym brzegiem morza sycylijskie miasteczko. Uchodzi za najpiękniejszy kurort kąpieliskowy na całej Sycylii. Cefalu posiada piękne żwirowo-piaszczyste plaże i czyste morze. Nieopodal plaż jest sporo kawiarni i tawern, nie brak też rzecz jasna dyskotek. Cefalu słynie także ze średniowiecznych zabytków. Najsłynniejszym obiektem jest normańska katedra, której wnętrze zachwyca turystów bizantyjskimi freskami, zaprojektowanymi przez arabskich artystów. Miasto słynie również ze swych winnic i win.

Syrakuzy

Syrakuzy – leżą we wschodniej części Sycylii, a swą historią sięgają do VIII wieku p.n.e. W skład starożytnych Syrakuz wchodziło aż pięć ośrodków: Ortygia, Achradine, Tyche, Epipolaj i Neapolis. Syrakuzy to ojczyzna Archimedesa, jednego z najwybitniejszych fizyków i matematyków wszechczasów. Dzisiaj Syrakuzy są jednym z najważniejszych miast na Sycylii – to kolebka handlowa, kulturowa i turystyczna. Na Syrakuzach, możemy pozwiedzać wiele ciekawych zabytków, można też poleniuchować – plaże są bardzo przyjemne, rosną na nich egzotyczne palmy, piasek jest czysty, a morze błękitne, można pływać, nurkować i uprawiać wiele innych sportów wodnych. Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Syrakuzach jest jaskinia o nazwie „Ucho Dionizosa”. Jest to sztuczny twór powstały w wyniku wydobywania kamienia w kamieniołomach. Osoby interesujące się archeologią i historią sztuki koniecznie powinny odwiedzić Park Archeologiczny. Znajdują się w nim najbardziej spektakularne zabytki z czasów greckich i rzymskich, m.in.: amfiteatr grecki i rzymski, świątynia Ateny.

katania 1

Katania – to malownicze miasto ze wspaniałymi, długimi, piaszczysto-żwirowymi plażami, otulone wysokimi klifami. Miasto posiada wiele luksusowych hoteli, które oferują nam wiele atrakcji. W jednej z najstarszych dzielnic miasta – Piazza Duomo, możemy podziwiać wiele ciekawych zabytków, wśród nich uwagę przyciąga monumentalna katedra i nietypowa fontanna w kształcie słonia, zaprojektowana przez włoskiego artystę, Vaccariniego.

Mesyna – leży nad Cieśniną Mesyńską, w północno-wschodniej części Sycylii. To trzecie pod względem zaludnienia miasto Sycylii. Miasto to założyli w VIII wieku p.n.e. Grecy. W grudniu 1908 roku teren, na którym leży Mesyna, nawiedziło silne trzęsienie ziemi, a wskutek niego również i tsunami. Zginęło wtedy ponad 75 tysięcy ludzi, a Mesyna została całkowicie zniszczona. Część zniszczonych zabytków została odbudowana m.in.: romańską katedrę z największym na świecie mechanizmem zegarowym, kościoły S. Annunziata dei Catalani i S. Francesco.

Agrigento

Agrigento – miasto położone kilka kilometrów na północny zachód od miejscowości Gela, w prowincji Caltanissetta, znane ze spektakularnej “Doliny Świątyń”, święty obszar antycznego Akragas, jednej z najważniejszych kolonii starożytnej Grecji. Na obszarze zajmującym aż 1800 ha znajdują się antyczne budowle m. in. świątynie Zeusa, Herkulesa, Eskulapa i Junony.

Giardini Naxos – to najstarsza miejscowość na Sycylii – jej historia sięga aż 735 r. p.n.e. Obecnie miasto to stanowi jeden z najbardziej znanych sycylijskich kurortów. Najbardziej popularna jest turystyczna dzielnica Recanati. Przy niej zlokalizowano luksusowe hotele, oferujące fantastyczne miejsca, gdzie można wypocząć, ale i uprawiać sporty np. pograć w golfa, popływać, czy zagrać w tenisa. W Giardini Naxos znajdziemy m.in.: wiele zabytków, takich jak ruiny i świątynie greckie, termy rzymskie, pochodzące ze średniowiecza i renesansu kościoły, strzeliste katedry czy też patrycjuszowskie pałace.

Inne ciekawe miejsca

Wulkan Etna

Wulkan Etna – nazywany “bijącym sercem Sycylii” wulkan przeraża i zachwyca już od czasów starożytnych, kiedy uznawano go za miejsce mitologicznej kuźni boga ognia. Etna to jeden z największych wulkanów świata (3323 m n.p.m.) i najwyższy wciąż aktywny wulkan Europy. Etna ma grubo ponad 270 kraterów bocznych, a na jej wschodnim stoku znajdziemy rozpadlinę Valle del Bove o stromych ścianach, głęboką na 1000 metrów. Mamy możliwość wycieczki na wulkan. Do stóp wulkanu dojeżdża się z Katanii miejskim autobusem. Na zdobycie Etny i powrót z góry należy przeznaczyć co najmniej osiem godzin. Po drodze, zwiedzając z przewodnikiem, można zobaczyć wiele kraterów, jaskiń i kanionów. Na górę można także wjechać kolejką, z której rozciąga się widok na przepiękny krajobraz stoków Etny z dymiącymi szczelinami i zmieniającą się szatę roślinną.

Zamek Ursino – to forteca w Katanii, która jako jedyny średniowieczny budynek przetrwała wybuch wulkanu który pochłonął niegdyś całe miasto. Budowla pochodzi z 1240 roku i została wzniesiona w celu ochrony miasta od strony morza. Zamek pełnił również role siedziby rodziny królewskiej oraz więzienia.

Palazzo Corvaja

[hana-code-insert name=’Wyjazd GR’ /]

Palazzo Corvaja – zamek, który w X w. był częścią umocnień zbudowanych w Taorminie przez Arabów, którzy panowali na Sycylii. Zachwyca niezwykłym połączeniem stylów: arabskiego, normańskiego i gotyckiego.

Pałac Królewski w Palermo – wzniesiony w XI przez Normanów na ruinach zamku arabskiego, wewnątrz którego znajduje się słynna Capella Palatina z XII wieku, arabsko-bizantyjskie sklepienie stalaktytowe.

Katedra w Monreale – budowa katedry rozpoczęła się w 1172 roku na zlecenie Wilhelma II, ówczesnego króla Sycylii. Zaprojektowano ją w stylu normandzko-bizantyjsko-arabskim i jest to świadectwo obecności na Sycylii przedstawicieli tych trzech kultur.

sycylia 2

Sycylia to idealne miejsce na spędzenie wymarzonych wakacji. Wyspa oferuje nam piękną przyrodę, ciepły śródziemnomorski klimat, wspaniałe plaże, czystą wodę oraz wiele ciekawych zabytków. Z pewnością nie można się tam nudzić, każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Justa 2013

Udostępnij!