Rumunia – śladami Drakuli

Rumunia leży w południowo-wschodniej części Europy i nie jest jeszcze dość popularnym kierunkiem podróży – to błąd, gdyż posiada wszystko czego turysta może zapragnąć, od morza, poprzez piękne górskie szczyty, aż po niezwykłe zabytki. Zobaczmy co warto zobaczyć w ojczyźnie Drakuli.

Rumunia graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, z Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju oraz z Ukrainą i Mołdawią na północy. Ma także dostęp do Morza Czarnego. Stolicą oraz największym miastem Rumunii jest Bukareszt.

Rumunia – śladami Drakuli

Miejsca, które warto odwiedzić:

Bukareszt

Stolica Rumunii posiada wiele zabytków. Bukareszt zwany jest Paryżem wschodu lub małym Paryżem. Miasto łączy z Paryżem XIX wieczna architektura i Łuk Triumfalny wzorowany na francuski. Centralnym punktem miasta jest ogromny plac Piata Unirii z gigantyczną fontanną pośrodku. Na zachód od placu biegnie szeroka aleja Bulevardul Unirii bukaresztańskie Pola Elizejskie, którą dochodzi się do Domu Ludu obecnie gmachu parlamentu. Na północ, od placu stoi cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja zbudowana w 1559 r., a naprzeciwko niej znajdują się ruiny dworu książąt wołoskich, zbudowanego na rozkaz słynnego Vlada Palownika (Drakuli). Na uwagę zasługuje także Pałac Królewski (Palatul Regal) – za rządów komunistycznych był siedzibą rady państwa, a dziś mieści się tam Narodowe Muzeum Sztuki.  Warto odwiedzić również Ogród Botaniczny z       10 000 tysiącami gatunków roślin.

Oficjalna strona miasta : http://www.pmb.ro/

Braszów

Leży ok. 166 km na północ od Bukaresztu. Na szczególną uwagę podczas zwiedzania zasługuje Czarny Kościół, dużą wartość historyczną posiada też Ratusz, którego początki sięgają XIV w. Warto też odwiedzić XIX-wieczną katedrę prawosławną, oraz Biserica Sfantul Nicolae – Kościół św Mikołaja. Obowiązkowym punktem zwiedzania Braszowa jest spacer Strada Sforii, czyli ulicą Sznurową. To podobno najwęższa uliczka w Europie, której szerokość nie przekracza 132 cm. W Braszowie, warto też wybrać się do oddalonego o 30 km Zamku Bran, według legendy, żył w nim i napawał niepokojem okolicznych mieszkańców Wlad Palownik, lepiej znany jako Drakula.

rumunia

Jassy

To stolica historycznej Mołdawii, jest bardzo ciekawym i dobrze rozwiniętym miastem. Obfituje w liczne zabytki i piękne cerkwie. Najbardziej znane tutejsze atrakcje to monumentalny Pałac Kultury i wspaniała cerkiew Trzech Hierarchów.

Sybin

To miasto leżące w Siedmiogrodzie, nad rzeką Cibin. Liczy ok. 160 tysięcy mieszkańców. Rozległa, dobrze zachowana starówka kryje kilka ciekawych obiektów – jak ewangelicki kościół parafialny, Stary Ratusz, czy pałac Brukenthal, mieszczący wspaniałą kolekcję malarstwa – a także dziesiątki innych zabytków, przywołujących średniowieczny krajobraz miejski. Będąc w Sybinie, obowiązkowo należy zwiedzić jeden z najciekawszych skansenów w Rumunii – Muzeum Cywilizacji Ludowej „ASTRA”, położone na południowych peryferiach miasta.

Konstanca
To miasto nad Morzem Czarnym, jednocześnie największy port w kraju. Jest również znanym ośrodkiem turystycznym ze słynnym kąpieliskiem morskim Mamja z piaszczystą plażą o długości ok. 8 km. Jednym z najciekawszych miejsc w Konstancy jest Plac Owidiusza, na którym można podziwiać XIX-wieczny pomnik rzymskiego poety Publiusa Ovidiusa Naso. Będąc tu, trzeba zwiedzić Muzeum Historii Narodowej i Archeologii, rezerwat archeologiczny kryjący pozostałości rzymskiej hali targowej i Wielki Meczet.

Sighișoara

To miasto w środkowej Rumunii, nad rzeką Wielką Tyrnawą w Siedmiogrodzie, jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Otoczona murami i basztami średniowieczna starówka została w całości wpisana na listę UNESCO. Starówka, to doskonale zachowany 16-wieczny kompleks złożony z dziewięciu wież, brukowanych uliczek, kamienic i kościołów. Jest to także miejsce urodzenia Vlada Draculi, znany także jako Vlad Palownik. Dom Drakuli (Casa Dracula) znajduje się na Placu Cytadeli, niedaleko Wieży Zegarowej. Inne cenne zabytki to kościół Na Wzgórzu, kościół Klasztorny, dom Pod Jeleniami. Warto także odwiedzić muzea: Muzeum Historyczne, Kolekcja Broni i Sala Tortur.

Kluż-Napoka

To zabytkowe miasto w Rumunii, położone pośród malowniczych wzgórz w północno-zachodniej części Siedmiogrodu. Do czasów obecnych w mieście zachowało się wiele niezwykle cennych i zabytkowych budowli. Wśród licznych zabytków na pierwszym miejscu trzeba wymienić imponującą Farę św. Michała, której najstarsze części pochodzą z połowy XIV w. Pozostałe ważne zabytki to m.in. należący niegdyś do rodziny Bánffy XVIII wieczny barokowy pałac węgierski, prawosławna Katedra, okazały budynek Ratusza miejskiego, zbudowana w latach 1886-1887 synagoga neologiczna, oraz pomnik walczącego o demokrację rumuńskiego bojownika – Avrama Iancu. Warto odwiedzić Ogród Botaniczny czy Park Centralny.

Timisoara

Miasto położone w zachodniej części Rumunii. Centrum miasta okolone jest pozostałościami ogromnej cytadeli, wzdłuż dawnych murów biegną szerokie aleje. Z obwarowań zachował się jedynie Bastion Teresy, drugi jest już w ruinie. Najważniejszymi placami w Timisoarze są: Piata Unirii, Piata Libertatii, Piata Victoriei. W południowo-zachodniej części centrum napotkamy jeszcze Park Miejski. Będąc w Timisoarze należy poświęcić trochę czasu na zwiedzenie dwóch dzielnic – Josefina oraz Fabric, gdzie znajduje się fabryka Timisoareny – jednego z największych browarów w Rumunii.

Wesoły cmentarz w miejscowości Sapanta

Położony jest w mamrmaroskiej wsi Sapanta. O jego wyjątkowości w skali Europy stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem.

Rumunia to barwna mozaika kultur, tradycji i narodowości, wciąż jeszcze nie dość odkryta. Mamy do wyboru wiele atrakcji turystycznych: zamki Włada Palownika, kolorowe bukowińskie klasztory, warowne kościoły i inne cenne zabytki. Oprócz tego możemy podziwiać cuda natury – piękne góry, wąwozy, rzeki, oraz dziko żyjące zwierzęta. Z pewnością warto odwiedzić ten kraj.

Ambasada RP w Bukareszcie
Allea Alexandru 23, 011821 Bucuresti, sector 1
tel. (00 4021) 30-82-200, 30-82-210
http://www.bukareszt.msz.gov.pl/pl/

Justa 2017

Udostępnij!