Rodzaje wyżywienia na wakacjach

Sezon urlopowy rozpoczął się na dobre, mamy środek wakacji, a co niektórzy z nas wciąż zastanawiają się, gdzie się wybrać na wymarzony wypoczynek. Biura podróży kuszą nas wczasami Last Minute, tylko jaką opcję wybrać, a co z wyżywieniem? Czy wybrać all inclusive, a może HB wystarczy…a tak właściwie co to oznacza? Zatem wyjaśnijmy…

Rodzaje wyżywienia na wakacjach

Przy rezerwacji wycieczki, czy też hotelu klient ma możliwość wybrać jeden z dostępnych wariantów wyżywienia, warto więc znać skróty jakie stosują biura podróży.

Oto one:

OV (overnight) – bez wyżywienia, sam nocleg w hotelu.

CS (self catering) – wyżywienie we własnym zakresie.

BB (bed&breakfast) – czyli w cenę noclegu mamy wliczone tylko śniadanie. Ten rodzaj wyżywienia stosuje większość hoteli.

Rodzaje śniadań:

CBF (continental breakfast) – śniadanie kontynentalne, składa się z podstawowych napojów takich jak: kawa, herbata, soki, woda, pieczywo, masło, lokalna wędlina, jaja, lokalne sery, jogurty, dżemy i owoce.

EBF (English breakfast) – śniadanie angielskie, składa się przeważnie ze smażonych jajek, plasterków bekonu, kiełbasek, fasolki w sosie pomidorowym, pieczarek i grillowanego pomidora. Do tego są tosty i masło, napoje: kawa, herbata, soki. To śniadanie to bomba kaloryczna 🙂

ABF (american breakfast) – śniadanie amerykańskie, składa się głównie z jajek przygotowanych na różne sposoby: sadzone, jajecznica omlety, bekonu, kiełbasek, tostów i typowych w Ameryce puchatych naleśników polanych syropem klonowym. Do tego oczywiście kawa, herbata, soki.

Rodzaje wyżywienia na wakacjach

HB (half board) – czyli cena obejmuje nocleg plus śniadanie i obiadokolacje. Często przy tej opcji cena nie obejmuje napojów do posiłków.

FB (full board) – jest to pełne wyżywienie, jednak nie jest to all inclusive. Wyżywienie obejmuje 3 posiłki w ciągu dnia: śniadanie, obiad i kolację. Czy do posiłków napoje są dodatkowo płatne, czy wliczone w cenę to zależy od hotelu.

All (All inclusive) – najczęściej wybierana opcja wyżywienia, oznacza wszystko w cenie, czyli: śniadania, obiady, kolacje, przekąski, owoce, desery, nielimitowane napoje bezalkoholowe i lokalne alkohole. Wszystko to jest dostępne w określonych przez hotel godzinach. Hotele przy tej opcji wymagają od gości noszenia specjalnych opasek na ręku.

UAI (Ultra All Inclusive) – jest to rozszerzona wersja All inclusive. Cena obejmuje wszystko tak jak w All inclusive, ale dodatkowo mamy dostęp do markowych alkoholi, obsługę pokoju (room service) lub też obsługę kelnerską w restauracji hotelowej, z której często można korzystać 24h.

Total All Inclusive – to najbogatsza forma all inclusive. Poza wszystkim co mamy dostępne w All dodatkowo możemy bezpłatnie korzystać z całej infrastruktury hotelowej tj. siłownia, spa, fitness, itp. Hotele organizują dla gości różne rozrywki tj. : animacje, gry, wieczorne programy rozrywkowe, pikniki, rejsy statkiem, wycieczki itp. W tej opcji all inclusive w cenę wliczone mamy dosłownie wszystko 😉

All Inclusive Soft/Light – w tej opcji najczęściej otrzymujemy w pakiecie 3 posiłki dziennie z napojami i alkoholami podawanymi tylko do posiłków. Pomiędzy posiłkami napoje i alkohol będzie niedostępny. Jednak wszystko zależy od oferty hotelu, więc wybierając tą opcję warto dokładnie zapytać co ona obejmuje.

Wybierając opcję wyżywienia należy wziąć pod uwagę nasze indywidualne potrzeby. Forma All inclusive jest najwygodniejszą z form, gdyż nie musimy się martwić o wyżywienie, ani chodzić po mieście żeby znaleźć coś w rozsądnej cenie. Pomimo iż początkowo oferta All inclusive wydaje się droższa, to podsumowując wszystkie wydatki, jest to forma najbardziej opłacalna. Osobiście wybierając się na wczasy zagraniczne nie wyobrażam sobie innej opcji jak All inclusive. Nie muszę myśleć o niczym, po prostu wypoczywam :). Jednak tak bogaty wachlarz ofert daje nam wszystkim możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie opcji.

JŚ 2018

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Rodzaje wyżywienia na wakacjach, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!