Minorka – spokojna, słoneczna wyspa

Minorka to druga co do wielkości wyspa w archipelagu Balearów, położona na Morzu Śródziemnym. Nie jest tak popularna jak Majorka, czy Ibiza, ale z pewnością warto ją odwiedzić…

Minorka – spokojna, słoneczna wyspa

Powierzchnia Minorki wynosi 689 km2, jest najspokojniejszą wyspą Morza Śródziemnego, nie ma tam aż tak wielu turystów jak na popularnej i hałaśliwej Majorce. Minorka zachwyca rajskimi krajobrazami, które doceniło UNECSO – w 1993 roku nadano wyspie status Rezerwatu Biosfery. Możemy więc tu znaleźć dzikie plaże i przyrodę, która nie została jeszcze zniszczona przez człowieka. Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, lata są upalne i bezdeszczowe, a temperatura wody wynosi ok 20 stopni.

Minorka – spokojna, słoneczna wyspa

Miasta i ciekawe miejsca

Miasto Mahon (czy też Mao) -to obecna stolica Minorki położona na wysokim klifie we wschodniej części wyspy. Miasto liczy ok. 30 tysięcy mieszkańców i posiada jeden z największych naturalnych portów na Morzu Śródziemnym (drugi po Pearl Harbour). Miasto posiada wiele ciekawych miejsc i zabytków. W mieście swoje wpływy kolejno mieli Rzymianie, Maurowie, Hiszpanie, Brytyjczycy i Francuzi. Mahon zachwyca architekturą, wąskimi uliczkami i malowniczym krajobrazem. Miasto możemy zwiedzać zarówno na lądzie jak i podziwiając je z wyspy, wybierając się na przejażdżkę po zatoce i porcie łodzią. W Mahon warto obejrzeć m.in.:

Casa Mir – dawne rezydencje rodzin kupieckich

Kościół i klasztor de Sant Francesc – budowany w latach 1719-1792 na fundamentach gotyckiego z 1459 r.

Kościół Esglesia de Santa Maria – powstał na miejscu kościoła z XIII wieku, to główny kościół miasta, posiada dwie reprezentacyjne fasady.

Escales del Carme – piękne schody biegnące z Placa Espanya do portu.

Placa Espanya – to główny plac na starówce.

Pałac Oliver – to dawna posiadłość bogatej rodziny mieszczańskiej wybudowana na początku XIX wieku na wzór domów kupieckich, w środku znajduje się muzeum multimedialne.

Ratusz Miejski – zbudowany w 1613 roku w stylu barokowym.

Port – naturalny port ma 6 km długości i 1200 m szerokości, wokół portu zlokalizowane są liczne bary, restauracje, kawiarnie. To idealne miejsce na relaks, spacer i spędzenie wolnego czasu z rodziną.

Muzeum Minorki – możemy w nim zobaczyć zdjęcia, dokumenty, rzeźby, eksponaty, czy zbiory archeologiczne ukazujące historię wyspy.

Fort de Marlborough – pozostałość po brytyjskiej dominacji, został wykuty w skale w XVIII wieku miał bronić miasto przed wrogimi atakami.

Oferty hoteli z rabatami do 70%

MIASTO CIUTADELLA

Jest miastem portowym, położonym na zachodnim wybrzeżu Minorki. Do początku XVIII wieku Ciutadella była stolicą wyspy. Dziś miasto uważane jest za najbardziej romantyczne miasteczko na całym Wybrzeżu Morza Śródziemnego. W mieście jest pełno krętych, wąskich uliczek wypełnionych wspaniałymi rezydencjami, średniowiecznymi kościołami i barokowymi pałacami.

W centrum Starego Miasta stoi gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – to największa i najlepiej zachowana świątynia. Powstała w drugiej połowie XIV wieku w miejscu meczetu. Po meczecie został jedynie minaret, który przekształcono w dzwonnicę.

Baszta Bastio de Sa Font – jedna z zachowanych fortyfikacji w środku znajduje się muzeum miejskie.

Placa des Born – to główny plac w mieście, gdzie na środku stoi 22 – metrowy obelisk Born, przy placu stoi ratusz miejski Ajuntament. Przy placu są także budynki pałacowe oraz XIX wieczny teatr.

Moli des Comte – to XVIII wieczny wiatrak, dziś w nim mieści się kawiarnia.

Zamek Św. Mikołaja – wieża obronna w kształcie ściętej piramidy, stoi obok wejścia do portu.

Cova D’en Xoroi – najpopularniejszy klub Minorki. Mieści się w pięknej, długiej jaskini. Okna dyskoteki znajdują się w połowie stromego ok. 50 metrowego klifu. Tutaj możemy się zrelaksować przy muzyce, ze świetnym widokiem, popijając przy tym słynny miejscowy drink – gin z lemoniadą.

El Toro – jest najwyższym szczytem Minorki (357m). Na wzniesieniu znajduje się sanktuarium, ruiny XVII wiecznego klasztoru oraz ogromna statua Chrystusa z rozłożonymi ramionami.

Trasa Cami de Cavalls – to atrakcja dla turystów lubiących piesze wycieczki. Trasa podzielona jest na 20 różnych odcinków i rozciąga się dookoła wyspy.

Calescoves – to zespół ponad 100 jaskiń wykutych w wapiennych skałach, pełniły one role grobowców.

Oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży

PLAŻE NA MINORCE

Minorka ma ok. 120 plaż rozmieszczonych na 216 km linii brzegowej. Najpopularniejsze z nich to:

Cala Galdana – położona na południu, plaży przyznano “Błękitną Flagę”, ma biały piasek i piękną turkusową wodę. Przy plaży jest punkt widokowy Mirador de Sa Punta, z którego możemy podziwiać okolicę.

Son Bou – to 2,5 km najdłuższa plaża z krystalicznie czystą wodą i łagodnym zejściem do morza.

Inne warte uwagi to: Punta Prima, Santo Tomas, i wiele innych. Praktycznie przy każdej plaży znajdują się bary, restauracje i miejsca, gdzie możemy wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych. Warunki sprzyjają do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu, nurkowania, jeżeli mamy ochotę możemy popływać łódką, czy kajakiem. Każdy z nas znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Justa 2019

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Minorka - spokojna, słoneczna wyspa, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!