Marsylia – piękne południe Francji

Marsylia to miasto położone w południowej Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe. Cała Marsylia obfituje w miejsca warte zobaczenia, zatem przyjrzyjmy się im…

Marsylia – piękne południe Francji

Marsylia została założona przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. pod nazwą Massalia. Jest drugim, po Paryżu największym miastem we Francji. Marsylia z uwagi na doskonałe położenie geograficzne w klimacie śródziemnomorskim i subtropikalnym jest odwiedzana przez turystów przez cały rok. W Marsylii można zarówno zwiedzać, jak i plażować.

Miejsca warte zobaczenia:

Bazylika Notre Damme de la Garde – to neobizantyjski kościół, położony na 162 metrowym wzgórzu La Garde. Obecny budynek wzniesiony został w latach 1853 – 1864 w miejscu starej kaplicy. Zwiedzanie bazyliki jest bezpłatne, należy jednak pamiętać, ze odbywa się ono poza porami mszy.

Zamek d’If – zbudowano go w XVI wieku, mieści się na najmniejszej z wysp archipelagu Frioul, w pobliżu Starego Portu w Marsylii. Zamek pełnił rolę twierdzy chroniącej wejścia do portu w Marsylii, ale szybko stał się więzieniem.

Stary Port czyli Vieux Port – to główna przystań dla statków, łódek i kutrów rybackich w mieście. Port i jego okolica stanowi centrum miasta, znajdziemy tam mnóstwo restauracji, kafejek, sklepików, hoteli. Na końcu portu znajduje się targ rybny, gdzie każdego dnia możemy kupić świeże ryby i owoce morza.

Pałac Longchamp – zbudowano go w XIX w., by uczcić doprowadzenie wodociągu do miasta. Pałac zdobi przepiękna kaskada fontann schodzących, aż do bramy wejściowej. W dwóch skrzydłach pałacu mieszczą się ciekawe muzea: Muzeum Sztuk Pięknych, oraz Muzeum Historii Naturalnej. Za pałacem rozciąga się piękny Park Longchamps, w którym możemy się zrelaksować podczas spaceru.

MuCEM czyli Muzeum Europejskich i Śródziemnomorskich Cywilizacji – zostało otwarte w czerwcu 2013 roku, z okazji wyboru Marsylii na Europejską Stolicę Kultury. Na całość składają się dwa obiekty: nowoczesny ażurowy pawilon oraz zabytkowy Fort św. Jana. Oba budynki są połączone długą na 130 m betonową kładką. Z betonu jest również wykonana ażurowa fasada i dach pawilonu muzeum. Na dachu usytuowany jest taras o powierzchni 1600 m2.

Opactwo św. Wiktora – jest jednym z najstarszych miejsc kultu chrześcijańskiego w całej Europie. Przed wiekami założył je tu św. Jan Kasjan, powstały wtedy dwa klasztory: żeński i męski. Na uwagę zasługują krypty znajdujące się pod kościołem, zgromadzono w nich m.in. zabytkowe sarkofagi, w których pochowano niektórych świętych. Z kolei w kościele, w obu nawach bocznych znajdują się relikwiarze z relikwiami wielu świętych. Wśród nich relikwie św. Jana Kasjana oraz św. Wiktora.

Katedra de la Major (Cathedrale Sainte-Marie-Majeure de Marseille) – wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Ta ogromna katedra zbudowana została z białego i zielonego wapienia, zdobią ją mozaiki i marmur. Wewnątrz świątyni jest miejsce dla 3000 wiernych, jest to jeden z największych kościołów we Francji.

To tylko niektóre miejsca warte uwagi. Marsylia to ogromne miasto, którego nie da rady zwiedzić w jeden dzień. Jedno jest pewne ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji dla turystów.

Justa 2018

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Marsylia - piękne południe Francji, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!