Krewetki – smaczne i zdrowe owoce morza

Krewetki to niewielkich rozmiarów skorupiaki, żyjące w wodach morskich oraz słodkich. Krewetki ze względu na ich smaczne mięso zaliczane są do najpopularniejszych owoców morza. Owoce morza uważane są dziś nie tylko za rarytasy, ale również pełnowartościowe źródło białka, witamin i dobroczynnych minerałów. 

krewetka

Krewetki – smaczne i zdrowe owoce morza

Krewetki to morskie i słodkowodne skorupiaki zaliczane do podrzędu Pleocyemata z rzędu dziesięcionogów. Wyróżnia się około 2500 gatunków, z których sporo łowi się w celach konsumpcyjnych. Krewetki występują w wodach całego świata. Kilka gatunków żyje w Bałtyku, jednak ze względu na niewielki rozmiar, ta odmiana używana jest tylko jako przynęta. Najczęściej spotykane odmiany krewetek to: krewetki królewskie, tygrysie, białe i pełnomorskie. Małe krewetki często nazywa się koktajlowymi, większe – królewskimi. Poszczególne gatunki różnią się przede wszystkim wielkością, barwą i kształtem odnóży. Najczęściej spotykane są krewetki szare i czerwone, ale występują także żółte, kremowe, brązowe, a nawet zielone. Po ugotowaniu niemal wszystkie stają się pomarańczowe lub bladoróżowe. Jadalne jest wyłącznie mięso z części ogonowej. Mięso krewetek jest delikatne, w wielu krajach traktowane jako rarytas.

krewetki

Wartości odżywcze krewetek

Krewetki są bogatym źródłem białka i charakteryzują się bardzo niską zawartością tłuszczu. Zawierają także dużo cennych witamin z grupy B, witaminy D, PP oraz niezwykle cenny selen, a także: miedź, magnez, potas i fosfor. Krewetki są również lekkostrawne i niskokaloryczne. 100 gramów tych skorupiaków to około 90 kalorii.

Rodzaje krewetek

king prawns

Krewetki królewskie – mają wydłużony odwłok i elastyczny pancerz, natomiast nie posiadają kleszczy. Charakteryzują się szarobrązową barwą na grzbiecie, a na spodniej stronie ciała białą. Te krewetki nadają się do marynowania, smażenia w cieście, grillowania, zapiekania. Są też doskonałym składnikiem zup, sosów, past z makaronami, z ryżem oraz sałatek.

TigerPrawns

Krewetki tygrysie – znane są pod handlową nazwą „Black Tiger” i poławiane są na dużą skalę. Dojrzałe egzemplarze osiągają do 33-34 cm długości, mają zielonkawo-szary pancerz, mięso barwy niebieskiej, które po ugotowaniu lub obsmażeniu staje się różowe. Te krewetki doskonale pasują do dań z makaronem, ryżem i warzywami, wykorzystywane są także do sushi.

Krewetki białe – charakteryzują się elastycznym pancerzem i wydłużonym odwłokiem. Mają zwartą, jędrną konsystencję, słodki smak. Nadają się do smażenia, duszenia, grillowania oraz pieczenia. Są doskonałym składnikiem zup, sosów, sałatek oraz past. Ponadto można je również marynować, mrozić oraz przygotowywać z nich szaszłyki.

sushi krewetka

Krewetki w kuchni

Krewetki możemy przyrządzać na wiele sposobów i podawać w różnych formach. Doskonale smakują zarówno jako danie główne, jak i dodatek. Krewetki to doskonała baza zarówno do potrwa podawanych na gorąco, jak i na zimno. Nadają się do dań z makaronem, ryżem, zup, omletów, sushi, musów, sałatek lub jako osobna przekąska, np. z sosem czosnkowym, mogą również stanowić dodatek do kanapek. Krewetki można gotować na parze lub w wodzie z dodatkiem soku z cytryny i ziół, smażyć na oliwie z oliwek z odrobiną posiekanego czosnku, dusić, zapiekać, grillować itd. W sprzedaży są głównie krewetki ugotowane i zamrożone, obrane albo w skorupce, całe lub same ogony, oraz w zalewie.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Krewetki - smaczne i zdrowe owoce morza, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!