Kopenhaga – stolica Danii

Kopenhaga jest największym miastem i stolicą Królestwa Danii. Miasto jest położone na południowym krańcu cieśniny Sund oddzielającej Danię od Szwecji i łączącej Morze Bałtyckie z Morzem Północnym. Stolica Danii jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów.

Kopenhaga – stolica Danii 

Historia

W mieście można odnaleźć ślady jego funkcjonowania już w epoce kamiennej. Co ciekawe, już za czasów wikingów było ono wielkim targowiskiem, ale miasto założył dopiero w 1167 r. biskup Roskilde Absalon, który otrzymał tę część Zelandii z nadania króla Waldemara I w poł. XII w. Z inicjatywy Absalona wzniesiono gród warowny, Slotsholmen, na wyspie naprzeciw niewielkiej osady rybackiej zwanej Havn (port). Szczególnie ważną datą jest rok 1254, kiedy to Kopenhaga otrzymała prawa miejskie. Mimo tego że początkowo była wioską rybacką przekształcała się od tej pory w piękne miasto. Dzięki temu, że dostęp do morza jest niczym nie utrudniony, sprzyjało to rozwojowi handlu. Największym zagrożeniem dla Kopenhagi było silne miasto hanzeatyckie, Lubeka, która nie zamierzała tolerować konkurencji Kopenhagi. W XIV w. miasto przeżyło kilka najazdów floty z Lubeki, a w latach 1368-1369 zostało zniszczone przez siły Hanzy. W 1443 r. Kopenhaga stała się stolicą kraju. Od tego czasu datuje się szybki wzrost znaczenia Kopenhagi nie tylko jako centrum handlowo-rzemieślniczego, ale również politycznego i naukowego. Początek XVIII wieku to zastój gospodarczy, ale intensywny rozwój kulturalny, wiek XIX – rozrost terytorialny miasta, a wiek XX – przebudowa i unowocześnianie.

Zabytki i atrakcje turystyczne

 • Amalienborg (Pałac królewski) – jest królewskim pałacem w stylu barokowym. Od 1795 roku swoją siedzibę ma tam duński monarcha. Zespół pałacowy Amalienborga składa się z czterech identycznych rokokowych pałaców zbudowanych wokół ośmiokątnego placu, na którego środku znajduje się konny pomnik Fryderyka V, inicjatora budowy kompleksu pałacowego i jego otoczenia. Atrakcją turystyczna niewątpliwie jest codzienna zmiana warty, która ma miejsce w południe.

 • Biblioteka Królewska – mieści się w ogrodach w ogrodach królewskich, leży w pełni na terenie dawnych kanałów portowych. W bibliotece znajdziemy m.in. rękopisy Karen Blixen, Hansa Christiana Andersena oraz Sorena Kirkegaarda.
 • Browar Carlsberg – browar znajduje się w południowo-zachodniej części Kopenhagi. Poza produkcją piwa sam budynek już budzi zainteresowanie swoim wyglądem. Zwiedzanie browaru jest płatne. Zwiedzanie rozpoczyna się od ekspozycji kolekcji piw z całego świata. Zwiedzanie kończy degustacja piwa.
 • Christiansborg (Zamek Królewski) – jest to dawny zamek królewski i do 1794 r. siedziba królów Danii w Kopenhadze, obecnie mieści się tam parlament duński, Folketing, biura rządu oraz muzea. Zespół zamkowy położony jest na wyspie Slotsholmen.
 • Grundtvigs Kirke (Kościół Grundtviga) – położony w dzielnicy Bispebjerg kościół uważany za jedną z najpiękniejszych świątyń wybudowanych w stylu ekspresjonistycznym. Kościół powstawał w latach 1921-1940. Elementem charakterystycznym kościoła jest zachodnia fasada, w której mieści się dzwonnica wysoka na czterdzieści dziewięć metrów.
 • Kongens Nytorv – to największy plac Kopenhagi otoczony najlepszymi kawiarniami i restauracjami, pełen zieleni i kwiatów. W jego centrum stoi konny pomnik Chrystiana V, zaprojektowany przez francuskiego rzeźbiarza Alberta L’Amoureux w 1688 roku.
 • Kopenhaska syrenka – Rzeźba Małej Syrenki nawiązująca do bajki Christiana Andersena została podarowana miastu przez Carla Jacobsena. Autorem rzeźby był Edward Eriksen. Rzeźbę odsłonięto w 1913 roku. Syrenka znajduje się przy portowym nabrzeżu.
 • Nyhavn (Nowy Port) – zbudowany w XVII w. z polecenia króla Christiana V port, kojarzony z pomalowanymi na żywe kolory kamieniczkami. Bezpośrednio nad wodą wznoszą się rzędy różnokolorowych domków. W jednym z nich mieszkał Hans Chrystian Andersen. Dziś znajdują się tu urokliwe restauracje, knajpki i bary. Z Nowego Portu co jakiś ruszają w rejs statki wycieczkowe.

Zabytki i atrakcje turystyczne

 • Ogrody Tivoli – to położony w centrum Kopenhagi park rozrywki i ogród, jedna z największych atrakcji turystycznych Danii. Co roku w tym fascynującym miejscu odbywa się mnóstwo koncertów. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie: od rollercoasterów, poprzez karuzele, sklepy, restauracje i bary.
 • Radhuset (Ratusz) – ratusz powstał miedzy 1892 a 1905 rokiem. Jego projektantem był znakomity Martin Nyrop. Ratusz powstał w stylu włoskiego renesansu. Nad wejściem do ratusza znajduje się pozłacana rzeźba przedstawiająca biskupa Absalona. W ratuszu podziwiać możemy Zegar Świata, znajdujący się na najwyższej w kraju wieży o wysokości 106 m.
 • Rosenborg Slot (Letni Pałac Królewski) – pałac ten wzniesiono w latach 1606 – 1617 z polecenia króla Chrystiana IV. Budowla jest w stylu renesansowym. Pierwotnym zamierzeniem było spełnianie funkcji letniej rezydencji dla rodziny królewskiej, jednak stanowił on główną siedzibę władcy i jego następców, aż do dziewiętnastego wieku. Obecnie w tym renesansowym pałacu mieści się muzeum poświęcone historii i kulturze Danii.
 • Stroget – to najdłuższy deptak w Europie mierzący 1,2 km, w którego obszarze znajduje się wiele sklepów. Utworzony on został w latach 60 ubiegłego stulecia jako strefa wolna od samochodów.
 • Thorvaldsens Museum (Muzeum Thorvaldsena) – jest to muzeum poświęcone życiu i twórczości duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena (1770-1884). W obiekcie znajduje się ekspozycja jego obrazów, rysunków i grafik.
 • Twierdza Kastellet – została wzniesiona za czasów króla Chrystiana IV i była rozbudowana przez kolejnych władców. Kilkukrotnie pełniła swą rolę broniąc Kopenhagi przed obcymi wojskami. W ramach twierdzy zlokalizowano takie zabytki, jak brama norweska czy też stary wiatrak.

 • Vor Frue Kirke (Katedra Najświętszej Marii Panny) – jest katedra luterańska w Kopenhadze i najważniejszy kościół w Danii. Zbudowana została z polecenia biskupa Roskilde jako świątynia drewniana. Poprzez lata i wieki stała się świątynią kamienną. W 1530 r. została zdemolowana przez rozwścieczony tłum protestantów. Po wielkim pożarze w 1738 r. odbudowana w stylu baroku niderlandzkiego przez J. F. Rasmusa. Wnętrze katedry jest surowe i oszczędne.

Kopenhaga jest niezwykle urokliwym miastem. Posiada swój klimat, z pewnością nikt nie będzie się tu nudził. Jest chętnie odwiedzana dlatego, że ma wiele do zaoferowania.

Justa 2019

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Kopenhaga - stolica Danii, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!