Indonezyjska Wyspa Sumatra

Sumatra jest to indonezyjska wyspa położona w Azji Południowo-Wschodniej, w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich. Jest to szósta pod względem powierzchni wyspa świata. Wyspa ta to raj dla turystów lubiących piękną przyrodę. Możemy podziwiać tu tropikalne lasy deszczowe, dzikie rzeki, naturalne plaże, piękne góry, oraz unikatową florę i faunę. 

sumatra 3

Położenie, geografia i klimat

Sumatra jest drugą co do wielkości wyspą Indonezji i szóstą na świecie. Ma 1790km długości i 435km szerokości. Położona jest w Azji Południowo- Wschodniej w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich. Na północnym wschodzie Cieśnina Malakka oddziela Sumatrę od Półwyspu Malajskiego, na południowym wschodzie Cieśnina Sundajska oddziela ją od Jawy. Stolicą jest Medan. Środek wyspy jest górzysty i znajdują się tu czynne wulkany, część północno-wschodnia natomiast jest nizinna z licznymi bagnami. Na wyspie znajdziemy także piękne plaże, bagniste tereny, lasy równikowe, rzeki i jeziora. Klimat Sumatry jest równikowy, bardzo wilgotny. Średnia temperatura w styczniu wynosi +25 °C, natomiast w sierpniu +27 °C. Pora deszczowa wypada w październiku i w listopadzie. Kiedyś znaczna część wyspy była porośnięta lasami równikowymi, lecz nielegalna wycinka drzew sprawiła, że prawdziwe dziewicze tereny znajdują są zagrożone i znajdują się obecnie jedynie w rejonach Parku Narodowego Gunung Leuser oraz Parku Narodowego Kerinci Seblat.

Parki Narodowe na Sumatrze

Park Narodowy Gunung Leuser jest to najpopularniejszy i najpiękniejszy Park na Sumatrze. Park Narodowy Gunung Leuser powstał jako jeden z pierwszych 5-ciu parków Indonezji w 1980r., a w roku 2004 został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prawie w całości pokryty jest gęstym lasem deszczowym, w którym żyją niezliczone gatunki zwierząt i roślin. Występuje tu m.in.: tygrys sumatrzański, pantera mglista, nosorożec sumatrzański, orangutan (w parku mieści się też ośrodek rehabilitacyjny dla orangutanów), lori kukang, makaki, siamang, gibon białoręki, cyjon, liczne gatunki nietoperzy.

Tygrysy-sumatrzanskie

Park Narodowy Kerinci Seblat jest największym Parkiem Narodowym na Sumatrze i jednym z największych w Indonezji. Park ma powierzchnię ponad 1,5 mln hektarów. Teren Parku pokryty jest lasem deszczowym, w którym żyją liczne gatunki ptaków, ssaków, w tym słonie, nosorożce, leopardy, tygrysy sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie, wiele odmian małp, a także wiele innych zwierząt.

Jezioro Toba

Jezioro Toba jest największym w Azji Południowo-Wschodniej zbiornikiem słodkiej wody. Ma 100 km długości, 30 km szerokości, a jego maksymalna głębokość wynosi 529 m. Powstało w wyniku zalania krateru po wybuchu superwulkanu około 75 tyś lat temu. Wybuch tego tzw. superwulkanu był tak potężny, że był przyczyną zmian klimatycznych na całej kuli ziemskiej. Na środku jeziora znajduje się wyspa Samosir, o powierzchni 640 km². Okolice jeziora zamieszkuje plemię Bataków.

Wulkany Sumatry

Gunung Kerinci jest najwyższym czynnym wulkanem w Indonezji. Sięga 3805 metrów nad poziom morza i znajduje się w Parku Narodowym Kerinci Seblat. U podnóża Kerinci znajdują się ogromne plantacje herbaty. Wejście na szczyt wulkanu jest możliwe, lecz niezwykle trudne, wymaga dobrej kondycji.

Gunung Sibayak to wulkan w północnej części Sumatry w Indonezji; zaliczany do stratowulkanów. Wulkan ten ma wysokość 2212 m n.p.m. Leży w górach Barisan ok. 50 km na północny zachód od jeziora Toba. Wulkan należy do najłatwiej zdobywalnych wulkanów na Sumatrze.

Gunung Marapi jest jednym z najaktywniejszych wulkanów na Sumatrze. Znajduje się w pobliżu miasta Bukittingi i sięga na wysokość 2891 m n.p.m.

sumatra 2

Podsumowując, Wyspa Sumatra ma wiele do zaoferowania turystom m.in.: piękne krajobrazy, lasy tropikalne, egzotyczną faunę i florę, piękne jeziora, góry, plaże, rafy koralowe. Wyspa jest idealna dla osób lubiących nurkowanie, windsurfing, surfing. Panują tam doskonałe warunki do uprawniania tych sportów. Odwiedzając Sumatrę każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Indonezyjska Wyspa Sumatra, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

Udostępnij!