Ateny – największe miasto Grecji

Ateny to stolica i największe miasto Grecji. Ateny należą do najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Nie ma chyba drugiego takiego miasta na świecie, w którym w jednym miejscu znajdowałoby się tak dużo dobrze zachowanych zabytków z czasów starożytnych.

ateny

Położenie i klimat

Ateny leżą w południowo-zachodniej części Attyki, nad Zatoką Sarońską. Stolica Grecji położona jest na górzystej równinie przeciętej rzekami Kifisą i Ilisos, otoczonej górami Imitos oraz Parnas i Pentelikon. Panuje tam klimat podzwrotnikowy, śródziemnomorski, charakteryzujący się upalnym latem i łagodną zimą.

Ateny – największe miasto Grecji 

Zabytki i atrakcje

Agora – dawne targowisko, miejsce, gdzie skupiało się życie publiczne starożytnych Aten. Tutaj przychodzili wszyscy ci, którzy chcieli podyskutować o polityce czy gospodarce. Można było tu kupić bądź sprzedać wszelakiego rodzaju towar. Agora była prawdziwym centrum miasta. Dzisiejsza Agora to porośnięty trawą, kwiatami i drzewami rynek, miejsce, gdzie trzeba mocno wysilić wyobraźnię, aby w gąszczu ruin odnaleźć dawne kształty budowli.

akropol

Akropol – najbardziej znane wzgórze w Atenach, wizytówka Aten. Dla starożytnych miejsce to pełniło zarówno funkcje obronne, jak i kultu, znajduje się tam bowiem kompleks świątyń, wybudowanych z inicjatywy Peryklesa. Świątynie zbudowane w okresie archaicznym zostały zniszczone podczas wojen perskich. Podczas odbudowy zainicjowanej przez Peryklesa powstał tu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje.

Erechtejon – czteropoziomowa świątynia zbudowana na ateńskim Akropolu, poświęcona Posejdonowi i Atenie. Cała świątynia złożona jest z trzech połączonych ze sobą brył, zbudowanych na planie prostokąta. Do każdej z nich prowadziło osobne wejście.

Kapnikarea – to XI wieczny kościół, który wybudowano w miejscu wcześniejszej świątyni postawionej ku czci pogańskiej bogini. Przypuszcza się, że była to świątynia Ateny lub Demeter. Współcześnie Kapnikarea znajduje się w centrum miasta.

Likavitos – przepiękne ateńskie wzgórze, skąd można podziwiać panoramę całych Aten i okolic, a przy dobrej pogodzie – nawet góry Peloponezu.

Muzeum Archeologiczne – należy do najciekawszych, największych i najważniejszych obiektów tego typu na świecie. Znajdują się w nim zbiory sztuki cykladzkiej, minojskiej, mykeńskiej, klasycznej i ateńskiej. Dochodzą do tego zbiory złotnicze i ceramika.

akropol-ateny

Partenon – świątynia poświęcona bogini miasta – Atenie (etymologia nazwy jest dwojaka: od Ateny Partenon – Ateny Dziewicy oraz od pomieszczenia zw. „salą dziewic”, w której gromadziły się kapłanki – dziewice, oddane służbie bogini). Jest to jeden z centralnie usytuowanych budynków w Akropolis. Budowa rozpoczęła się w 447 r. p.n.e., a zakończyła się w 432 r. p.n.e. Badacze przypuszczają, że świątynię zaprojektował Iktinos i Kallikrates. Za elementy rzeźbiarskie odpowiadał Fidiasz.

Plac Syntagma (Plac Konstytucji) – najważniejszy plac w Atenach, nazwany tak na pamiątkę konstytucji, której uchwalenia żądała ludność Aten, demonstrując w tym miejscu 3 września 1843 r. Na placu Syntagma mieści się tzw. punkt zero, z którego liczone wszystkie odległości w Grecji.

Propyleje – monumentalna budowla, budynek bramy na planie prostokąta z kolumnami, przez którą prowadzi droga do temenosu – świętego miejsca. Zapewne najsłynniejsze propyleje znajdują się przy wejściu na Akropol ateński. Ich budowę rozpoczęto w 437 roku p.n.e. Wzniósł je Mnesikles w porządku doryckim, z marmuru.

swiatynia-ateny-nike

Świątynia Ateny Nike – niewielka świątynia w typie attycko-jońskiego tetrastylosu na Akropolu, na prawo od Propylejów, w południowo-zachodniej części wzgórza. Świątynię postawiono w V w p.n.e., choć jej zalążki sięgają okresu archaicznego. Projektantem był prawdopodobnie Kallikrates.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego – była to największa świątynia, w jej wnętrzu znajdowały się m.in. 104 marmurowe kolumny, kopia posągu Zeusa z Olimpu oraz posąg cesarza Hadriana. Do współczesnych czasów przetrwało zaledwie 15 kolumn, pozostałe leżą na ziemi. Po posągach nie ma żadnego śladu. Obecnie ruiny Świątyni Zeusa Olimpijskiego znajdują się na wydzielonym terenie archeologicznym.

Teatr Dionizosa – aż do dnia dzisiejszego uchodzi za najsłynniejszy grecki teatr. Wybudowano go u stóp Akropolu. Na początku V w. p.n.e. zainstalowano tu drewniane ławy, zaś skene upodobniono do prowizorycznego baraku. Początkowo skene służył jako przebieralnie dla jednego aktora. Stałą częścią teatru był też ołtarz – grób, zwany thymele. Znajdował się on na środku orchestry. Po 460 r. p.n.e. w teatrze pojawiły się malowane dekoracje.

Wieża Wiatrów – to w rzeczywistości ośmiokątna, marmurowa wieża usytuowana na forum rzymskim w Atenach. Powstała ok. 50 r. p.n.e. według projektu Andronikosa. Wykorzystywano ją jako zegar miejski oraz wiatrowskaz. Każdą z ośmiu ścian przypisano do innego boga wiatru. Dodatkowo na ścianach znajdowało się osiem zegarów słonecznych, zaś wewnątrz Wieży była klepsydra wodna, napędzana wodą z Akropolu.

ateny

Zappeion – budynek ten mieści się w Ogrodach Narodowych (dawniej określanych mianem Ogrodów Królewskich). Zappeion powstał z inicjatywy tutejszego patrioty i filantropa Ewangelisa Zappasa. Początkowo został wykorzystany jako arena walk szermierczych podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1896 roku. Obecnie wykorzystuje się go jako Centrum Wystawowo-Kongresowe.

Komunikacja

Komunikacja miejska w Atenach jest bardzo dobrze rozwinięta. W dodatku na wszystkie środki transportu obowiązuje jeden rodzaj biletów. Do wyboru mamy autobusy, tramwaje, metro, trolejbusy, czy taxi.

Kuchnia

W kuchni greckiej podstawowym i niezastąpionym składnikiem jest przede wszystkim oliwa z oliwek. Dodaje się ją niemal do wszystkich potraw, sosów, sałatek itd. Ponad to w greckim menu możemy znaleźć: chleb, warzywa, owoce, ryby, oliwę, baraninę, makaron i wino, a także świeże zioła – oregano, liście laurowe i rozmaryn. Ważne miejsce w tradycyjnej kuchni greckiej zajmują również sery, najbardziej popularny to oczywiście feta. Do posiłku Grecy najchętniej piją wytrawne wina, a jako aperitif serwuje się anyżową wódkę Ouzo. Najpopularniejszym gatunkiem greckiego wina jest Retsina.

Placówki MSZ

Ambasada RP w Atenach

  • Chryssanthemon 22
  • 154-52 Paleo Psychico
  • Ateny, Grecja
  • tel. centr. (0030 210) 679 7700
  • fax. (0030 210) 679 7711
  • e-mail: atenyamb@internet.gr
  • e-mail: info@poland-embassy.gr
  • www.poland-embassy.gr

Justa 2013

Udostępnij!