Abu Dhabi stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Abu Dhabi, także Abu Dabi, Abu Zabi to stolica i główne miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także emiratu o tej samej nazwie. Drugie pod względem ludności miasto kraju. Miasto jest położone na przybrzeżnej wyspie Abu Dhabi w Zatoce Perskiej. Z lądem połączone jest za pomocą mostów. To bardzo ważne centrum gospodarcze, finansowe i kulturalne, a także ważna baza morska oraz port rybacki.

abu-dhabi

Położenie i klimat

Abu Dhabi jest stolica i drugim co do wielkości miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Leży na wyspie w kształcie litery T nad Zatoką Perską. Klimat w mieście jest gorący i suchy. Od czerwca do września jest naprawdę ciepło. Temperatury często przekraczają tu ponad 40 stopni Celsjusza. Latem obserwuje się burze piaskowe, które ograniczają widoczność nawet do kilku metrów.

Historia

Początki osady Abu Dhabi sięgają 1761 roku. Założyła ją grupa nomadów, którzy w poszukiwaniu gazel dotarli na wyspę gdzie zwierzęta miały swój wodopój. Stąd nazwa miasta Abu Zabi – Ojczyzna Gazeli. Plemiona nomadów żyjących na wybrzeżu Zatoki Perskiej prowadziły tradycyjne życie Beduinów czerpiąc dochody z hodowli wielbłądów i ochrony karawan przechodzących przez ich terytorium. W XVIII wieku jedna z „rodzin” plemiennych – Al Nahyan dała początek władcom miasta. Miasto rozwinęło się głównie dzięki położeniu nad Zatoką Perską i poławianiu w tym akwenie pereł. Wiek XX to upadek światowego rynku pereł. W 1958 roku została odkryta ropa naftowa, która przyniosła bogactwo dla regionu. W grudniu 1971 roku po wycofaniu się Brytyjczyków, Abu Dhabi stało się niezależną stolicą federacji emiratów. Wraz z przypływającymi dochodami z ropy gliniane chaty zostały gwałtownie zastąpione przez banki i bogate sklepy.

abu_dhabi

Gospodarka

Abu Zabi jest ważnym centrum gospodarczym, finansowym i kulturalnym, a także ważnym portem morskim i rybackim. Rozwój miasta nastąpił w związku z wydobyciem ropy naftowej. Wyróżnia je przepych i bogactwo wyrażone głównie w architekturze. Charakteryzują ją nowoczesne drapacze chmur, luksusowe hotele oraz niemniej kipiące bogactwem centra handlowe.

Atrakcje turystyczne

Abu Dhabi Golf Club By Sheraton – to klub golfowy, który posiada dwa trawiaste pola, uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie.

Centra handlowe – w Abu Dhabi jest ponad 18 wielkich centrów handlowych kuszących turystów z całego świata. Najsłynniejsze z nich to Marina Mall, Abu Dhabi Mall, Madinat Zayed Shopping, Fotouh al Khair Mall, Hamdan Centre i wiele innych, w których oprócz najbardziej znanych marek sklepów znajdziemy kina, restauracje, kawiarnie oraz obiekty sportowe takie jak lodowiska czy kręgielnie.

Cultural Funation – mieści najciekawsze wystawy w mieście. Interesująca ekspozycja poświęcona jest historii miasta i nomadów.

Emirates-Palace

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Hotel Emirates Palace (ang. Emirates Palace Hotel) – to najbardziej luksusowy hotel na świecie. Koszt budowy wyniósł ponad 3 miliardy USD. Zalicza się też do największych hoteli świata. Budowę hotelu rozpoczęto w grudniu 2001 r. Hotel przyjął pierwszych gości w lutym 2005 r.

Masdar Headquarters – jest pierwszym na świecie budynkiem o dodatnim bilansie energetycznym. Znaczy to, iż będzie wytwarzał więcej energii niż jej zużywał. Ten przełomowy budynek, zlokalizowany w pobliżu Abu Zabi.

Pałac Al Hosn – budowla z początku XIX w., nazywana Starym lub Białym Fortem. Jest najstarszym budynkiem w Abu Dhabi . Przez ponad półtora wieku służył jako rezydencja kolejnych szejków z rodu Bani Jas oraz centrum administracyjne regionu. Kiedy w 1966 r. szejk Zajd został władcą Abu Zabi, fort stał się siedzibą władz i był nią aż do początku lat 90. Obecnie od 2011r. zabytek jest odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym.

Qasr Al-Hosn – wieża, która na początku była strażnicą zbudowaną w celu ochrony jedynej studni ze świeżą wodą. Obecnie wchodzi w skład fortu.

Sheikh Zayed

Sheikh Zayed – jest to szósty pod względem wielkości meczet na świecie. Może on pomieścić kilka tysięcy, a razem z dziedzińcem – ponad 40 tysięcy wiernych. Ściany, kopuły i minarety pokryte są białym marmurem.

Stary Souq, inaczej mówiąc Stary Targ – jest to dość mały obszar na wschód od placu Al-Ittihad i na północ od Shaikh Khalifa bin Zayed St. Klimat dawnej osady można odczuć także na targu rybnym, na końcu Corniche. Obok znajduje się mała stara przystań rybacka.

Women’s Craft Centre – wystawa wyrobów rzemiosła artystycznego, można tu także nabyć niektóre wyroby, choć ceny są dość wysokie.

park

Zielone miasto (ogród) – setki inżynierów pracowało nad tym by w środku pustyni zbudować zielone miasto – ogród. Dziś dwadzieścia parków jest dumą miasta. Wśród nich najsłynniejszy Corniche – pośród drzew i krzewów prowadzą promenady z zapierającym dech w piersiach widokiem na morze. Turyści szczególnie upodobali sobie park Khalifa. To nie tylko miejsce obfitujące w ogrody botaniczne, lecz także cały kompleks miejsc takich jak akwarium, muzeum czy place zabaw.

Inne atrakcje – turystów przede wszystkim zachwyca architektura tego miasta oraz jego przepych. Do popularnych zajęć, jakie oferują między innymi hotele oraz prywatne kluby, należy pływanie, nurkowanie, wędkowanie. Istnieje możliwość zarezerwowania prywatnej plaży na określony okres czasu. Abu Dhabi oferuje turystom rajski wypoczynek na przepięknych, piaszczystych plażach. Na północy wyspy znajduje się długi, szeroki i rewelacyjnie zagospodarowany pas wybrzeża z okolicznymi kawiarniami, terenami zielonymi, turkusową wodą i widokiem na panoramę miasta wieżowców. Centralną wyspę otacza mnóstwo mniejszych wysepek i bajecznych, sztucznych tworów, na których ciągle powstają coraz to nowe plaże i baza sportowo-wypoczynkowa na najwyższym poziomie. Ponadto miasto przyciąga turystów wieloma rozrywkami i życiem nocnym szczególnie w weekendy. W Abu Dhabi jednak największą rozrywką jest bez wątpienia robienie zakupów w znajdujących się w centrum miasta licznych galeriach i centrach handlowych. Najpopularniejsze i najbardziej oblegane to: Abu Dhabi Mall, Marina Mall, Al Wahda Mall czy Khalidiya Mall.

abu

Kuchnia

Abu Dhabi oferuje przybyłym gościom różnorodność smaków, gdyż oprócz lokalnych jadłodajni każdy znajdzie tu kuchnię dla siebie: chińską, hinduską, włoską, tajską, a nawet mongolską. Regionalną kuchnią jest kuchnia arabska. Do typowych arabskich specjałów podawanych w Abu Dhabi w formie przekąsek zwanych mezze należą: humus – pasta z ciecierzycy i sezamu z cytryną, oliwą i czosnkiem; tabbouleh – surówka z pietruszki, cebuli pomidorów, kaszy pszenicznej pokropiona cytryną. Na każdym kroku można trafić na większe i mniejsze restauracje lub bary serwujące różnego rodzaju kebaby z kurczaka lub baraniny. Smakowitym daniem głównym może być także saloona, czyli mięso duszone z cebulą, bakłażanem, pomidorami, cukinią i podawane z ryżem lub specjalnym chlebem, a także hares – kawałki mięsa w pszenicy gotowane w glinianym garnku na węglu oraz thareed – mięso z warzywami podawane na chlebie. Najlepsze restauracje mieszczą się zwykle przy hotelach pięciogwiazdkowych. Mniejsze i tańsze lokale gastronomiczne oraz fast foody znajdziemy na terenie całego miasta.

Abu-dhabi-beach

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE RP

Ambasada RP w Abu Dhabi

  • Intersection of Delma Street (13th Street) and Karama Street (24th Street)
  • P.O. Box 2334 Abu Dhabi, United Arab Emirates
  • Telefon: (00-971 2) 44 65 200, 44 65 215
  • Faks: (00-971 2) 44 62 967
  • E-mail: abudhabi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Abu Dhabi stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!