Żywokost lekarski – właściwości lecznicze

Żywokost lekarski to roślina znana od bardzo dawna. Ma mnóstwo właściwości leczniczych, dlatego jest często stosowanym środkiem na różne dolegliwości. Żywokost możemy znaleźć na polanach, nieużytkach, a także w parkach miejskich. Jest to roślina bardzo pospolita w naszym kraju.

zywokost lekarski

Żywokost lekarski – charakterystyka

Żywokost lekarski zwyczajowo nazywany jest także kosztywałem. Jest to gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny ogórecznikowatych. Występuje w Europie, z wyjątkiem południowych krańców, w środkowej Azji, na Syberii, w Azji Mniejszej. W Polsce jest rośliną bardzo popularną. Najczęściej występuje na terenach podmokłych, nad brzegami wód, kanałów, na rowach, mokrych łąkach i pastwiskach. Żywokost lekarski może sięgać do ok. 1 m., jest on rośliną szorstko owłosioną o dużych liściach i kwiatach dzwonkowatych zwisających, fioletowych, czasem różowych lub białych. Jako surowiec zielarski jest wykorzystywany korzeń żywokostu. Wykopuje się go w okresie od lutego do połowy maja, a także od połowy sierpnia do połowy listopada. Po wykopaniu trzeba go dokładnie oczyścić i podzielić na drobne części, które łatwiej dadzą się ususzyć.

Żywokost lekarski – właściwości lecznicze

Korzeń żywokostu lekarskiego zawiera mnóstwo cennych substancji takich jak: skrobia, związki cukrowe, sole mineralne, olejki eteryczne, krzem, alantoina, cholina, śluz, alkaloidy, kwasy – chlorogenowy, kawowy, żywice.

zywokost_lekarski4

Właściwości lecznicze żywokostu:

  • ułatwia gojenie się ran,
  • dobrze działa na oparzenia i odmrożenia,
  • działa przeciwzapalnie,
  • maść przygotowana z korzenia żywokostu lekarskiego może być skuteczna w leczeniu stłuczeń, skręceń, zwichnięć, artretyzmie, zapaleniu żył, a także w leczeniu obrzęków,
  • ma działanie wzmacniające, ściągające, zmiękczające oraz osłaniające,
  • wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe,
  • łagodzi stany zapalne sromu i pochwy,
  • żywokost lekarski świetnie działa w przypadku chorób dróg oddechowych.

Obecnie w Polsce istnieje zakaz stosowania doustnie preparatów na bazie tej rośliny, gdyż zostały w niej wykryte trujące alkaloidy. Można stosować tę roślinę jedynie do leczenia zewnętrznego, czyli kąpieli, okładów, maseczek, maści i płukanek.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.4/10 (7 votes cast)
Żywokost lekarski - właściwości lecznicze, 8.4 out of 10 based on 7 ratings

Udostępnij!