Żurawina – cudowne właściwości

Żurawina – to drobne zielone krzewy z czerwonymi i cierpkimi w smaku owocami. Żurawina znana jest ze swoich cennych właściwości prozdrowotnych. Lista zbawiennych działań leczniczych owocu żurawiny w dużym skrócie obejmuje: działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, wspomagające leczenie chorób układu krążenia, układu moczowego, działanie wspomagające profilaktykę anty-nowotworową …

żurawina'

Żurawina występuje na torfowiskach Europy, Syberii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ne terenie Polski w lasach i na torfowiskach spotykane są trzy gatunki:

1. Żurawina błotna – gatunek rodzimy

2. Żurawina drobnoowocowa

3. Żurawina wielkoowocowa

żurawina właściwości

Medycyna ludowa Polski jak i kontynentu amerykańskiego, od dawna doceniała dobrodziejstwo Żurawiny. Żurawina stanowi bogate źródło witamin C, A, B1 i B2. Obfituje również w wiele mikroelementów takich jak : żelazo, magnez, wapń, fosfor, potas i jod. Obecne są w niej także pektyny, błonnik i węglowodany.

Właściwości żurawiny:

634142677580894164

1. Żurawinę od dawna stosowano w medycynie naturalnej do leczenia układu moczowego i leczenia chorób nerek. Żurawina hamuje przyleganie bakterii E. coli do ścian komórkowych dróg moczowych, ogranicza ich namnażanie i ułatwia wydalanie. Ponieważ aż 80 do 90 % infekcji układu moczowego powodowanych jest przez te bakterie, ochrona jaką daje żurawina jest bardzo ważna. Systematyczne spożywanie żurawiny zmniejsza również konieczność stosowania antybiotyków w infekcjach dróg moczowych.

2. Żurawina wspomaga skuteczność leczenia zakażeniem Helicobacter pylori (H. pylori). Picie soku z żurawiny w znaczący sposób wspomaga niszczenie bakterii H. pylori, głównych winowajców choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

3. Regularne picie soku z żurawin obniża poziom złego cholesterolu ( LDL ), a wspomaga wzrost poziomu dobrego cholesterolu ( HDL ).

zurawina

4. Żurawina dobrze wpływa na trawienie, pobudza przemianę materii i usuwa toksyny z organizmu.

5. Owoce żurawiny zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych. Zawiera kwas chinowy, jego obecność sprawia, że mocz ma lekko kwaśny odczyn, co zapobiega łączeniu się jonów wapnia i fosforu w nierozpuszczalne związki, przez co chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych.

6. Żurawinę możemy stosować także w leczeniu chorób przyzębia i jamy ustnej. Warto systematycznie stosować sok żurawinowy do płukania ust, który przeciwdziała bakteriom w jamie ustnej.

7. Regularne picie soku z żurawiny zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia.

8. Roślina pozytywnie wpływa na spowolnienie procesu starzenia i obumierania szarych komórek, a tym samym wydatnie obniża ryzyko zapadania na choroby Alzheimera i Parkinsona.

9. Właściwości przeciwgorączkowe.

urawin

10. Usuwa wolne rodniki, dzięki czemu znacznie zmniejsza ryzyko wielu poważnych chorób, m.in. nowotworów, zaćmy, oraz reumatyzmu.

11.  Zawarte w żurawinie związki antyoksydacyjne mają bardzo silnie działanie zapobiegające powstawaniu nowotworów.

12. Obecność witaminy P przyniesie ulgę kobietom w okresie menopauzy, cierpiącym na dokuczliwe uderzenia gorąca czy zaczerwienienia skórne.

Justa 2013

 

 

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Żurawina – cudowne właściwości, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!