Ziele ostrożenia – ziele zdrowia i piękna

Ziele ostrożenia zwane także „czarcim żebrem” jest rośliną, którą możemy spotkać praktycznie na terenie całej Polski. Rośnie przy lasach, polanach, pastwiskach, w dolinach rzek. Dawniej wierzono w magiczną moc tej rośliny. Zobaczmy zatem jakie posiada właściwości prozdrowotne…

Ziele ostrożenia

Ostrożeń to wieloletnia roślina, która osiąga od 40 cm do 120 cm wysokości. Występuje praktycznie na terenie całej Europy, z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego. Kwitnie od lipca do września, lubi wilgotne gleby. Surowcem leczniczym ostrożenia jest ziele, zbierane w czasie kwitnienia lub owocowania.

W składzie ziela ostrożenia możemy znaleźć co najmniej siedem flawonoidów, oprócz tego wykryto obecność trójterpenów, fitosteroli, jak stygmasterol, garbników pochodnych pirokatechiny, pektyn, karotenoidów, węglowodorów, żywicy i soli mineralnych.

Ziele ostrożenia

Ziele ostrożenia – właściwości

Ostrożeń ma właściwości odtruwające, żółciopędne i żółciotwórcze. Fitosterole i flawonoidy, w które jest bogaty, zmniejszają stany zapalne gruczołu krokowego. Działa również moczopędnie, wpływa na wydalanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto roślina ta łagodzi stany zapalne skóry i świąd. Stosowany jest przy trądziku, alergiach oraz różnego rodzaju uszkodzeniach skóry, ponieważ sprawdza się jako środek eliminujący podrażnienia. Ostrożeń posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Ponadto wspomaga przemianę materii i obniża poziom cukru we krwi. Co zawsze jest korzystne dla zdrowia.
Kąpiel w zielu ostrożenia nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie i wygląd skóry, lecz także znakomicie odpręża.

Sposób podania

Napar:

1 łyżkę stołową ziela ostrożenia zalać szklanka wrzątku zaparzać pod przykryciem 5-10 minut. Przecedzić i pić 2 razy dziennie. Napar to najszybszy sposób przyjmowania ziół.

Kąpiel:

50 g ziół gotujemy 15-20 minut w 2 litrach wody. Przecedzamy i wlewamy do wanny.

Nalewka:

25 g dokładnie rozdrobnionego ziela zalewamy 250 ml alkoholu 70% i macerujemy ok. 2 tygodnie, co jakiś czas wstrząsając. Następnie przecedzamy, ziele wyciskamy, płyny łączymy i przesączamy przez watę.

Możemy pić po 30 kropli do 1/2 łyżeczki w 1/4 szklanki wody 2 do 4 razy dziennie pomiędzy posiłkami.

JŚ 2018

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Ziele ostrożenia - ziele zdrowia i piękna, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!