Ziele ostrożenia – ziele zdrowia i piękna

Ziele ostrożenia zwane także „czarcim żebrem” jest rośliną, którą możemy spotkać praktycznie na terenie całej Polski. Rośnie przy lasach, polanach, pastwiskach, w dolinach rzek. Dawniej wierzono w magiczną moc tej rośliny. Zobaczmy zatem jakie posiada właściwości prozdrowotne…

Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.

Ziele ostrożenia

Ostrożeń to wieloletnia roślina, która osiąga od 40 cm do 120 cm wysokości. Występuje praktycznie na terenie całej Europy, z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego. Kwitnie od lipca do września, lubi wilgotne gleby. Surowcem leczniczym ostrożenia jest ziele, zbierane w czasie kwitnienia lub owocowania.

W składzie ziela ostrożenia możemy znaleźć co najmniej siedem flawonoidów, oprócz tego wykryto obecność trójterpenów, fitosteroli, jak stygmasterol, garbników pochodnych pirokatechiny, pektyn, karotenoidów, węglowodorów, żywicy i soli mineralnych.

Ziele ostrożenia

Ziele ostrożenia – właściwości

Ostrożeń ma właściwości odtruwające, żółciopędne i żółciotwórcze. Fitosterole i flawonoidy, w które jest bogaty, zmniejszają stany zapalne gruczołu krokowego. Działa również moczopędnie, wpływa na wydalanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto roślina ta łagodzi stany zapalne skóry i świąd. Stosowany jest przy trądziku, alergiach oraz różnego rodzaju uszkodzeniach skóry, ponieważ sprawdza się jako środek eliminujący podrażnienia. Ostrożeń posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Ponadto wspomaga przemianę materii i obniża poziom cukru we krwi. Co zawsze jest korzystne dla zdrowia.
Kąpiel w zielu ostrożenia nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie i wygląd skóry, lecz także znakomicie odpręża.

Sposób podania

Napar:

1 łyżkę stołową ziela ostrożenia zalać szklanka wrzątku zaparzać pod przykryciem 5-10 minut. Przecedzić i pić 2 razy dziennie. Napar to najszybszy sposób przyjmowania ziół.

Kąpiel:

50 g ziół gotujemy 15-20 minut w 2 litrach wody. Przecedzamy i wlewamy do wanny.

Nalewka:

25 g dokładnie rozdrobnionego ziela zalewamy 250 ml alkoholu 70% i macerujemy ok. 2 tygodnie, co jakiś czas wstrząsając. Następnie przecedzamy, ziele wyciskamy, płyny łączymy i przesączamy przez watę.

Możemy pić po 30 kropli do 1/2 łyżeczki w 1/4 szklanki wody 2 do 4 razy dziennie pomiędzy posiłkami.

JŚ 2018

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Ziele ostrożenia - ziele zdrowia i piękna, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.