Żeń-szeń – cudowny korzeń
Żeń-szeń przywędrował do Europy z dalekiej Azji, gdzie do dziś jest uprawiany. Jego lecznicze właściwości znane są Chińczykom już od 4000 lat. Żeń-szeń stosowany był na wszystkie dolegliwości. Obecnie wykorzystywany jest przez ziołolecznictwo i w kosmetologii. Zobaczmy jego właściwości.
Żeń-szeń cudowny korzeń
Żeń-szeń właściwy (Panax Ginseng) to wieloletnia roślina występująca w Korei, Chinach, Japonii i wschodniej części Rosji. Istnieje kilka różnych odmian żeń-szenia, ale od wieków za najbardziej wartościowy uważany jest żeń-szeń prawdziwy(Panax Ginseng). Jej botaniczna nazwa, panax ginseng, po łacinie oznacza panaceum, czyli środek na wszystkie dolegliwości. Panax Ginseng jest wieloletnią byliną, która wyrasta do wysokości około 80cm. Pusta w środku łodyga, zakończona jest zazwyczaj kilkoma liśćmi. Najbardziej charakterystyczną i poszukiwaną częścią rośliny jest jej korzeń, wraz ze zgrubiałym kłączem. Jest on surowcem leczniczym żeń-szenia. Zawarte w nim unikalne, substancje biologicznie czynne noszą nazwę ginsenozydów (panaxozydów). Dotychczas wyodrębniono około 16 ginsenozydów. Ponadto żeń-szeń zawiera witaminy: A, B1, B2, C, E, oraz minerały: wapń, miedź, fosfor, potas, cynk, żelazo, sód, molibden.
Właściwości żeń-szenia
- chroni wątrobę przed ubocznymi skutkami działania leków, alkoholu i toksyn
- dodaje energii
- hamuje syntezę kwasu mlekowego w pracujących mięśniach, co umożliwia dłuższe wykonywanie pracy fizycznej lub treningu bez uczucia zmęczenia
- łagodzi przebieg menopauzy
- łagodzi uszkodzenie komórek powodowane poprzez promieniowanie
- podnosi witalność w średnim i starszym wieku
- pomaga unormować poziom cukru we krwi
- pomaga w redukcji nadwagi
- pomaga zmniejszyć skutki stresu
- poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego
- poprawia ogólną przemianę materii
- poprawia pamięć i koncentrację
- posiada właściwości antyoksydacyjne
- przeciwdziała zmęczeniu i znużeniu
- redukuje bóle mięśniowe
- wpływa na zwiększenie potencji
- wykazuje działanie przeciwnowotworowe
- wzmacnia serce
- zapobiega tworzeniu się zakrzepów we krwi
- zwalcza cholesterol
Gdzie go możemy dostać?
Żeń-szeń możemy kupić głównie w aptekach i sklepach zielarskich. W nich jest dostępnych wiele preparatów z korzenia żeń-szenia w formie kapsułek, tabletek, toników czy herbatek. Najlepiej jednak jest rzuć korzeń żeń-szenia, możemy go dostać w sklepach ze zdrową żywnością i w Internecie. Aby kuracja żeń-szeniowa dała oczekiwany efekt powinna trwać od 3 tygodni do miesiąca.
Dla kogo żeń-szeń?
Żeń-szeń poza kilkoma wyjątkami zażywać może każdy. Przede wszystkim przyda się osobom które skarżą się na zmęczenie i obniżony nastrój, także osobom aktywnym, ciężko pracującym, odczuwającym spadek energii. Ponadto żeń-szeń jest również polecany osobom trenującym sport, ponieważ jego ekstrakt stymuluje wykorzystanie tlenu przez mięśnie, co zwiększa wytrzymałość organizmu i zapobiega jego zmęczeniu. A także osobom po 50. roku życia, które chcą zachować energię i witalność bez względu na wiek, osobom w okresie rekonwalescencji by szybciej powrócić do zdrowia po chorobie, oraz osobom mającym problemy z potencją. Są jednak osoby, które nie powinny zażywać żeń-szenia. Należą do nich: osoby ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi lub chorujące na serce, osoby cierpiące na dychawicę oskrzelową i bezsenność, a także kobiety w ciąży, karmiące i dzieci.
Justa 2013
Żeń-szeń - cudowny korzeń,