Zdrowotne właściwości pomidorów

Pomidory to powszechnie znane, bardzo dobre warzywo. Pomidory zawierają wiele cennych witamin i pierwiastków mineralnych. Powinniśmy je spożywać w dużych ilościach, są niskokaloryczne więc nie musimy się martwić o wagę. Ponadto pomidory można przygotować na wiele sposobów: na kanapki, w sałatce czy w przetworach, zawsze smakują równie wyśmienicie. Zobaczmy zdrowotne właściwości pomidorów.

pomidoryPomidor zwyczajny to gatunek rośliny z rodziny psiankowatych. Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej. Wkrótce po odkryciu Ameryki sprowadzono to jaskrawoczerwone warzywo do Europy. Dzięki ich barwie nazwano je jabłkami złota. Z Hiszpanii i Portugalii pomidory bardzo szybko przedostały się do Włoch, a stąd do Francji i innych krajów Europy, w tym także do Rosji. Pomidory w Europie początkowo uważano za roślinę trującą. Uprawiano go w ogrodach w celach dekoracyjnych. Pomidory do Polski przywędrowały wraz z królową Boną.

Rodzaje pomidorów

Pomidory mogą być czerwone, żółte i zielone. Żółte są pod względem zawartości witamin tak samo wartościowe jak czerwone, chociaż jest w nich trochę mniej drogocennego likopenu. Natomiast zielone powinniśmy jeść ostrożnie. Nie zawierają one tylu substancji odżywczych, co dojrzałe, mają natomiast znacznie więcej tomatyny, która jest szkodliwym alkaloidem. Gatunki pomidorów: malinowe, koktajlowe, bawole serca, okrągłe gruntowe, karłowate. Kupując pomidory powinniśmy wybierać te najbardziej czerwone, im intensywniejszy kolor, tym więcej likopenu pomidor zawiera.

Wartości odżywcze pomidorów

Pomidory to źródło witamin i substancji odżywczych. Pomidory w 93% składają się z wody, a w 100 g mają tylko 15 kcal. Z witamin zawierają najwięcej karotenu, witaminy: C, K, E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy i biotynę. Ze składników mineralnych, pomidory są bogate w sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, jod. Pomidory zawierają w sobie także duże ilości błonnika. Ale przede wszystkim pomidory są niezwykle bogate w likopen, cenny antyutleniacz, który nadaje pomidorom czerwony kolor.

Ważny likopen

Istotnym składnikiem pomidorów jest likopen – naturalny barwnik nadający pomidorom ich czerwony kolor. Likopen to silny antyutleniacz, zapobiegający działaniu wolnych rodników, które przyśpieszają proces starzenia i uszkadzania komórek naszego ciała. Chroniąc nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, likopen tym samym chroni nasz organizm przed nowotworami, chorobami serca, zaćmą i wieloma innymi schorzeniami. Dieta bogata w likopen zapobiega zawałom serca i rozwojowi miażdżycy. Dowiedziono również, że pomidory hamują proces zwyrodnienia plamki żółtej, które jest jedną z przyczyn utraty wzroku po 65 roku życia. Badania wykazały, że likopen najskuteczniej jednak przeciwdziała nowotworowi prostaty. Wystarczająca ilość likopenu dla naszego organizmu to jeden pomidor dziennie albo talerz pomidorówki, szklanka soku pomidorowego lub dwie łyżeczki keczupu.

pomidor

Zdrowotne właściwości pomidorów

  • Obniżają ciśnienie.
  • Pomidory działają moczopędnie.
  • Pomidory są nieocenione w dietach przeciw otyłości, ponieważ są niskokaloryczne – jeden pomidor to tylko 15 kcal, w cukrzycy, reumatyzmie, zapaleniu stawów, chorobach nerek.
  • Pomidory zapewniają prawidłową pracę jelit.
  • Poprawiają koloryt skóry.
  • Przeciwdziałają przeziębieniom.
  • Spożywanie dużych ilości pomidorów: spowalnia procesy starzenia się organizmu, przeciwdziała starzeniu się skóry i chroni ją przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.
  • Spożywanie pomidorów zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia.
  • Spożywanie pomidorów zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, szczególnie raka prostaty, nowotworów piersi i szyjki macicy.
  • Zmniejszają obrzęki.

pomidory 2

Kto nie powinien spożywać pomidorów

Dieta bogata w pomidory nie jest wskazana dla osób chorych na: reumatoidalne zapalenie stawów i dnę moczanową, zgagę i niestrawność. Pomidory mogą też uczulać. Powinny unikać ich matki karmiące, a do diety dzieci muszą być wprowadzane stopniowo – zmniejszy to ryzyko pojawienia się alergii. Przy wrażliwym przewodzie pokarmowym warto przed zjedzeniem obierać je ze skórki.

Jak widzimy pomidory mają same zalety. Powinniśmy je spożywać codziennie, z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie. Korzystajmy póki jest sezon na świeże pomidory, nie ma nic lepszego niż pomidorek prosto z krzaka z własnej działeczki 😉

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Zdrowotne właściwości pomidorów, 10.0 out of 10 based on 4 ratings