Zatrucia grzybami – objawy oraz pierwsza pomoc

Wiele osób lubi spędzać czas wolny na zbieraniu grzybów. Musimy jednak znać się na grzybach, bez tego raczej nie mamy po co wybierać się do lasu. Jednak należy pamiętać o tym, że wiele gatunków grzybów kapeluszowych często podobnych do gatunków jadalnych, może zawierać bardzo szkodliwe i silnie trujące dla człowieka substancje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kosmetyki naturalne, roślinne i ekologiczne. Wypróbuj działanie AcaiBerry.

Zatrucia grzybami – objawy oraz pierwsza pomoc

W naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Większość najbardziej niebezpiecznych grzybów to grzyby blaszkowe, które posiadają na spodniej stronie kapelusza blaszki. Dla układu pokarmowego trujące mogą być: gołąbki, pieprznik, mleczaj, borowik szatański, tęgoskór pospolity, czy czernidlak pospolity. Jednak tylko muchomor sromotnikowy i jego białe odmiany (muchomor jadowity i wiosenny) mogą spowodować zatrucie śmiertelne.

Objawy zatrucia grzybami

Grzyby_trujace

Zatrucie grzybami może uwidocznić się od kilku minut do kilkunastu godzin od momentu zjedzenia trującego grzyba. W zależności od rodzaju spożytego grzyba i zawartych w nim toksycznych substancji objawy zatrucia są bardzo różne. Mogą to być np.:

 • Nudności,
 • Wymioty,
 • Ślinotok,
 • Bóle brzucha,
 • Biegunka,
 • Gorączka,
 • Łzawienie,
 • Drgawki,
 • Zaburzenia oddychania,
 • Zaburzenia wzrokowe,
 • Zaczerwienienie twarzy,
 • Spadek ciśnienia.

muchomor

Zatrucie muchomorem

Muchomory są jednymi z najbardziej trujących grzybów. Zalicza się do nich muchomora wiosennego, jadowitego oraz sromotnikowego. Muchomor sromotnikowy o zielono zabarwionej skórce kapelusza jest najgorszy, często bywa on mylony z: gąską zieloną, gołąbkiem zielonkawym lub czubajką kanią. Muchomory jadowity i wiosenny – które mają owocniki białe i z tego powodu bywają często mylone z pieczarkami. Podczas zatrucia muchomorem sromotnikowym objawy oraz skutki są dużo poważniejsze, niż w przypadku innych grzybów, ponieważ spożycie takiego grzyba może doprowadzić do śmierci. Objawy tak groźnego zatrucia mogą wystąpić w czasie od 6 do 48 godzin od spożycia. Rozpoczyna się ono jak zatrucie pokarmowe, ale już po 2-3 dniach pojawiają się objawy poważnego uszkodzenia wątroby, nerek i zaburzenia składu krwi. Chory może wymagać przeszczepienia wątroby, ale skutki takiego zatrucia mogą być śmiertelne.

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na wywołaniu wymiotów, aż do całkowitego opróżnienia żołądka. Ważne jest zabezpieczenie zjedzonej potrawy oraz wymiocin w celu wykonania badania mykologicznego. Przy zatruciu nie należy podawać żadnych płynów mlecznych, alkoholowych, nawet wody. Następnie natychmiast musimy zapewnić pomoc lekarską, lub odwieźć chorego do szpitala. W każdym przypadku, nawet tylko niewielkich gastrycznych dolegliwości, należy skontaktować się z lekarzem. Z zatruciem grzybami nasz organizm nie poradzi sobie sam.

grzyby1

Pamiętajmy jeżeli nie znamy się na grzybach to lepiej ich nie zbierajmy, tak dla własnego bezpieczeństwa. Lepiej kupić je w sklepie, wtedy mamy pewność, że grzyby zostały przebadane i są jadalne 😉

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Zatrucia grzybami – objawy oraz pierwsza pomoc, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!