Zalety wody

Woda jest niezbędna dla organizmu i bardzo ważne jest, żeby przyjmować odpowiednie ilości tego płynu w ciągu dnia. Choć brakuje w niej białka, tłuszczu, czy witamin, nasz organizm nie może bez niej funkcjonować. Wypełnia ona każdą komórkę naszego ciała, dobrze rozpuszcza większość związków chemicznych i jest niezbędna do procesów przemiany materii i usuwania toksyn. Utrata wody z organizmu albo z potem, albo z moczem, czy podczas wydychania powietrza jeśli nie jest uzupełniana przez picie płynów prowadzi do odwodnienia. Do odwodnienia dochodzi podczas nadmiernego wysiłku fizycznego albo przy wysokiej temperaturze.

woda

Wodę powinniśmy pić codziennie przynajmniej w ilości 1,5 do 2 litrów. Jeszcze bardziej potrzebujemy wody podczas wysiłku fizycznego, odchudzania lub choroby – wtedy dawka może wynieść nawet 3 litry dziennie. Woda stanowi doskonały środek transportu, dostarczając substancje odżywcze do wszystkich komórek ciała, bez wody nie możemy jeść, oddychać ani poruszać się.

Zalety wody:

  1. Dodaje energii – Kiedy czujemy się wycieńczeni, woda potrafi dodać energii. Odwodnienie powoduje zmęczenie, dlatego ważne jest uzupełnianie płynów. Pozytywnie wpływa też na układ krążenia, pomaga dostarczać krwi tlenu oraz innych istotnych składników odżywczych do komórek ciała. Picie odpowiedniej ilości wody powoduje, że serce nie musi pracować zbyt intensywnie pompując krew. Ponadto podczas upałów lub intensywnego wysiłku, dzięki wodzie krew ochładza poszczególne tkanki i narządy.
  2. Odżywia skórę – Skóra stanowi najlepszy miernik poziomu wody w organizmie. Jeśli po intensywnym wysiłku skóra wiotczeje i staje się sucha to znak, że organizm jest odwodniony. Również zmarszczki są bardziej widoczne, kiedy organizm nie dostaje odpowiedniej ilości wody, dlatego woda jest naturalnym „kremem do skóry”.
  3. Poprawia trawienie – Woda, podobnie jak błonnik, jest niezbędna dla dobrego trawienia, pozwala ona rozpuszczać cząstki jedzenia i niepotrzebne składniki, a następnie przesyłać je przez przewód pokarmowy.
  4. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy – Ubytki wody w organizmie sprawiają, że mózg i układ nerwowy nie dostają wraz z krwią wystarczającej ilości tlenu, przez co zaburzone zostaje ich funkcjonowanie.
  5. Pomaga zmniejszać kamienie nerkowe – Woda rozpuszcza sole i minerały w moczu, z których formują się kryształki zwane kamieniami nerkowymi. W rozcieńczonej urynie kamienie nerkowe nie mogą się formować, dlatego bardzo ważne jest picie wody.
  6. Wspomaga układ kostny, stawy i ścięgna – Niedobór wody może zwiększyć ryzyko kontuzji, ponieważ żelowe torebki wokół stawów, których składnikiem jest woda, zmniejszają tarcie oraz amortyzują ruchy.
  7. Wspomaga odchudzanie – Woda powoduje, że czujemy się pełni, nasyceni. Jeżeli się odchudzamy najlepiej jest przed posiłkiem wypijać szklankę wody, żeby zjadać mniej. Picie większej ilości wody pozwala przyspieszyć metabolizm – zwłaszcza, jeżeli woda jest zimna. Organizm pracuje, żeby ocieplić wypitą wodę i dzięki temu spala kilka dodatkowych kalorii.
  8. Pomaga podczas wysiłku fizycznego – Picie wody pozwala zapobiegać skurczom mięśni oraz nawilża stawy. Kiedy jesteśmy odpowiednio nawodnieni, możemy ćwiczyć dłużej i intensywniej bez obaw padnięcia z wysiłku. Należy również pamiętać, że w ciągu doby tylko z powierzchni naszej skóry paruje aż około 500-600 ml wody (parowanie niewidzialne). Z kolei podczas wysiłku fizycznego z potem możemy stracić nawet 1-1,5 litra wody w przeciągu godziny. Nie uzupełnianie na bieżąco strat wody prowadzi do odwodnienia organizmu, a co za tym idzie pogorszenia sprawności mechanizmów termoregulacji.

Jak widać woda jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pamiętajmy o jej codziennym spożywaniu, z pewnością będziemy się czuć lepiej i zdrowej.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Zalety wody, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!