Zakynthos – wyspa żółwi

Zakynthos to wspaniała grecka wyspa położona na Morzu Jońskim. Turystów przyciąga tutaj krystalicznie czysta, ciepła woda, przepiękne widoki, piaszczyste plaże, a także liczne atrakcje. Symbolem wyspy są żółwie morskie Caretta Caretta, które są pod ochroną. Zajrzyjmy zatem na wyspę…

Zakynthos – wyspa żółwi

Zakynthos jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Jońskim, położoną na zachód od Peloponezu i na południe od Korfu. Jej powierzchnia wynosi ok. 400 km². Długość wyspy wynosi ok. 40 km, a szerokość ok.20 km. Na wschodzie znajdują się przepiękne, piaszczyste plaże, na zachodzie klify i góry, na północy błękitne groty, zaś południe wyspy należy do żółwi Caretta Caretta, które są symbolem wyspy.

Zakynthos – wyspa żółwi

Żółwie Caretta Caretta

Caretta Caretta to gatunek żółwia morskiego, najliczniej występuje u wybrzeży Zakynthos. Żółwie te składają w nocy jaja na plaży, okres lęgowy trwa od czerwca do sierpnia Jest to gatunek chroniony. W 1999 r. na Zakynthos powstał park morski „National Marine Park of Zakynthos”, którego celem jest ochrona fauny i flory, w tym także naturalnych siedlisk żółwi.

W związku z ochroną żółwi na plażach i wodach znajdujących się na terenie parku morskiego wprowadzono ograniczenia m.in.:

 • zabrania się dotykania i rozkopywania gniazd żółwi,

 • plaże Zatoki Laganas i Zatoki Gerakas (m.in. Laganas, Sekania, Dafni, Gerakas) zamknięte są dla turystów od zachodu do wschodu słońca

 • zabrania się wbijania parasoli w piasek w strefach oznaczonych,

 • na plaży nie wolno zostawiać śmieci i innych rzeczy,

 • na plażę nie można wjeżdżać żadnymi pojazdami,

 • po zachodzie słońca w pobliżu plaży należy zachować ciszę, z tego powodu w godzinach od 23 do 6 rano za Zakynthos nie lądują ani nie startują samoloty,

 • Nie należy używać mocnych świateł w pobliżu plaży w nocy,

Miejsca warte uwagi na Zakynthos:

 • Zatoka Wraku – czy też Navagio Beach, Shipwreck, Zatoka Przemytników, to jedno z najpopularniejszych miejsc wyspy. Uważana jet za jedną z najpiękniejszych plaż świata, otoczona jest wysokimi na ok. 300 metrów wapiennymi klifami i dostępna wyłącznie od strony morza. Znajduje się na niej wrak statku Panagiotis, rzekomo był to statek przemytników. Można go zobaczyć nie tylko z morza, ale także z góry, gdyż na jednym z klifów umiejscowiono punkt widokowy. Widok tej plaży chyba każdy zna choćby z katalogów biur podróży, plaża jest wizytówką nie tylko wyspy, ale i całej Grecji. Warto zobaczyć ją na żywo.
 • Błękitne Jaskinie (blue caves) – znajdują się pomiędzy Agios Nikolaos i Skinari, na wschodnim wybrzeżu wyspy. To sieć jaskiń z krystalicznie czystą błękitną wodą, podświetlaną przez słońce. Jaskinie dostępne są dla zwiedzających, tylko od strony morza.

 • Półwysep Keri- to najbardziej na południe wysunięta część wyspy, słynne z bujnych gajów oliwnych oraz widoków zapierających dech w piersiach. Warto zwiedzić tradycyjną wioskę Keri, w której znajduje się m.in. Kościół Matki Boskiej. Legenda głosi, że Matka Boska ocaliła wioskę przed piratami, kryjąc ją we mgle. Keri posiada własną, malowniczą latarnię morską z pięknym punktem widokowym na Morze Jońskie i malutki port.

 • Laganas – największy kurort turystyczny na wyspie. Dysponuje długimi i szerokimi piaszczystymi plażami. To idealne miejsce dla osób lubiących nocne życie. Znajdziemy tutaj tawerny, bary, dyskoteki, wypożyczalnie aut, sklepy. Laganas jest hałaśliwe i pełne młodych ludzi. Na plaży trudno znaleźć wolne miejsce.

Wyżej przedstawione miejsca to tylko część tego co wyspa nam oferuje, jedno jest pewne, plaże na Zakynthos to jedne z najpiękniejszych plaż na wyspach jońskich. Co roku wyspę odwiedzają rzesze turystów. Wyspa oferuje nam wiele form spędzenia wolnego czasu, możemy uprawiać rozmaite sporty takie jak: windsurfing, narty wodne, pływanie kajakiem, latanie na spadochronie, nurkowanie itp.

Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu na wakacje, wybierz Zakynthos jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Justa 2018

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Zakynthos – wyspa żółwi, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

Udostępnij!