Wyspa Kos – Greckie Wakacje

Kos to wyspa w Grecji w archipelagu Sporadów Południowych na Morzu Egejskim u wybrzeża Turcji. Posiada wspaniałe plaże, dużo zieleni, w tym drzew oliwnych i cytrusowych. Kos to miejsce idealne dla turystów, pragnących wypocząć w ciszy i spokoju oraz dla tych co cenią sobie aktywny wypoczynek.

Wyspa Kos – Greckie Wakacje

Kos leży Morzu Egejskim tuż przy wybrzeżu z Turcją, ma 112 km linii brzegowej, 50 km długości. Ta niewielka wyspa posiada piękne piaszczyste plaże. Sezon turystyczny rozpoczyna się w maju i trwa aż do końca października. Przez większą część roku klimat jest tu łagodny, a temperatury wysokie.

Ciekawe miejsca i atrakcje wyspy Kos

Miasto Kos – to największe miasto i stolica wyspy. Legenda głosi, że właśnie tutaj urodził się Hipokrates. Na Placu Platanu stoi drzewo, które podobno zasadził Hipokrates i w którego cieniu nauczał. W stolicy można zwiedzić wiele zabytkowych i ciekawych miejsc m.in.:

  • Zamek Neratzia wybudowany został w latach 1450-1478.
  • Meczet Paszy Hassana – pochodzi z XVIII w.
  • Plateia Ekeftherias niewielki plac, na którym znajdują się liczne sklepy i grekokatolicka cerkiew.
  • Muzeum Archeologiczne z eksponatami z czasów rzymskich i posągiem Hipocratesa.
  • Casa Romana – to piękna, okazała willa odrestaurowana w 1930 r., ozdobiona mozaikami i malowidłami ściennymi.
  • Agora – duży plac, który w  starożytności pełnił ważną funkcję. Było to miejsce spotkań mieszkańców. Dziś możemy oglądać już pozostałości placu gdzie znajdziemy: kolumny świątyni Afrodyty, pozostałości po murach obronnych.
  • Amfiteatr powstał w II w. n.e. i służył jako scena muzyczna.
  • Warto odwiedzić Port jego nową i starą część z zacumowanymi kolorowymi łodziami, długą promenadę obsadzoną palmami, usianą klimatycznymi knajpkami. Stąd możesz wybrać się w rejs na okoliczne wyspy – Nissyrios, Kalymnos, Pserimos lub do majaczącego w oddali tureckiego Bodrum.

Asklepiejonznajduje się 3 km od miasta Kos. Jest to trzy-poziomowy kompleks zlokalizowany na wzgórzu, pochodzący z III wieku p.n.e., który miał służyć nie tylko jako szpital, ale także jako pierwsza szkoła medyczna dla starożytnych lekarzy. Jego nazwa wzięła się od imienia boga medycyny Asklepiosa, którego ołtarz i świątynia się tu znajdowały. Na terenie Asklepiejonu można podziwiać ruiny budowli z różnych epok.

Miasto Kardamena – to typowo turystyczny kurort znany jest jako centrum rozrywkowe wyspy.  Zapewnia niezbędne atrakcje: malowniczy port, nadmorską promenadę z licznymi barami, tawernami i restauracjami oraz długą piaszczysto-żwirową plażę, na której można skorzystać z wielu sportów wodnych.

Zia – to urokliwa wioska położona na stokach gór Dikeos (350 m n.p.m.) Słynie z urokliwych brukowanych uliczek z tawernami i sklepikami z rękodziełem oraz tradycyjnych biało-niebieskich domów. Warto tam zobaczyć kościół Agios Georgios, z dziedzińca którego rozpościera się piękny widok.

Palio Pili – opuszczona wioska i ruiny twierdzy bizantyjskiej. Miasteczko zostało opuszczone w 1830 roku z powodu epidemii cholery.

Antimachia  – jest to jedna z najstarszych wiosek na wyspie, powstała prawie 3 tysiące lat temu. Zachował się tu tradycyjny dom, gdzie urządzono mini muzeum oraz odrestaurowany wiatrak. Pod koniec sierpnia w Antimachii odbywa się festiwal lokalnych miodów, a we wrześniu – win, więc warto wtedy odwiedzić wyspę 🙂

Wyspa Kos – Greckie Wakacje

Plaże na Kos 

Wyspa Kos znana jest z piaszczystych plaż, zajmują one aż 70 % wybrzeża Kos. Do najpopularniejszych plaż należą: Paradise Beach, Psalidi Beach oraz Lambi Beach, Tigaki Beach, Marmari Beach, Camel Beach, Mastichari Beach, Kardamena Beach,Agios Stefanos Warto odwiedzić także Embros Therma — odcinek wybrzeża z wodami termalnymi, plaża tam jest bardzo mała, kameralna otoczona potężnymi klifami. Jej skarbem są gorące źródła, które mieszają się z wodą morską w specjalnym basenie, a kąpiel wpływa też na organizm leczniczo.

Alikes – to słone jezioro, znajduje się pomiędzy kurortami Tigaki i Marmari. Główną atrakcją jeziora są brodzące w nim flamingi, można je spotkać w czerwcu i lipcu.

Justa 2020

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Udostępnij!