Wodospady świata

Wodospad to swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Jest wiele powodów dla których ludzie uwielbiają na nie patrzeć, być blisko, a nawet ryzykownie korzystać z nich. Pod mniejszymi wodospadami można się wykąpać, te największe lepiej tylko sfotografować. Zobaczmy listę najpiękniejszych wodospadów na świecie.

Wodospady świata

Cascata delle Marmore

Wodospad Cascata delle Marmore – jest to największy wodospad we Włoszech, utworzony na klifie rzeki Nera. Już w 271 p.n.e. Rzymianie skierowali wpadającą do Nera rzekę Velino na przepięknie położone, wysokie na 165 m urwisko, stwarzając w ten sposób cudowny spektakl spadającej i rozlewającej się wody. Dzieli się na trzy sekcje, z czego najwyższą jest górna, której spad wynosi 83 m. Cascata delle Marmore jest oddalone o niecałe 8 km od Włoskiego miasta Terni. Aktualnie wodospad podziwiać można tylko w określonych godzinach, gdyż przez pozostałą część doby jego wody kierowane są na turbiny wybudowanej w pobliżu elektrowni wodnej.

Wodospad Detian – znajduje się na granicy chińsko-wietnamskiej w górnym biegu rzeki Guichun, która ma swój początek w Chinach i płynie przez Guangxi do Wietnamu, a następnie zawraca do Guangxi. Wodospad ma szerokość 100 m, a wysokość 80.

dettifoss iceland

[ hana-code-insert ] 'Hotelepl 200×200' is not found

Wodospad Dettifoss – to ogromny wodospad, jeden z największych w Europie pod względem natężenia przepływu. Znajduje się w północno-wschodniej części Islandii. Wodospad ma 44 m spad i jest szeroki na 100 m. Wodospad jednak nie jest łatwo dostępny, do punktów widokowych prowadzą dosyć ciężkie drogi, a i tak zdarza się, że widoczność jest słaba.

SONY DSC

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Wodospad Huangguoshu – jest to jeden z największych wodospadów w Chinach i we wschodniej Azji. Znajduje się na rzece Dabang w prowincji Guizhou i jest wysoki na 78 m oraz szeroki na 101 m, z czego główny spad mierzy 67 m wysokości, oraz 83 m szerokości. Największą atrakcją tego wodospadu jest jaskinia Shuiliandong, która znajduje się na tyle wodospadu.

Wodospad Jim Jim – znajdujący się w parku narodowym Kakadu, na rzece Jim Jim Creek ma 215 m wysokości i wygląda niezwykle imponująco po opadach deszczu. Pod koniec pory suchej woda się tylko sączy i może nawet całkowicie wyschnąć. W porze deszczowej drogi stają się korytami rwącej rzeki i jedyną możliwością, żeby zobaczyć wodospad, jest wycieczka samolotowa.

jog_falls

Wodospad Jog Falls – wodospad w indyjskim stanie Karnataka na rzece Sharavathi. Stanowi popularną atrakcję turystyczną. Wykazuje bardzo duże różnice pod względem ilości przepływu wody w ciągu roku, najwyższy poziom wód występuje podczas opadów monsunowych.

Wodospad Kaieteur – to wodospad w położony w Gujanie w Ameryce Południowej. Wodospad utworzony setki tysięcy lat temu przez rzekę Potaro, spada w głąb skalnego wąwozu, położonego w samym środku dziewiczej gujańskiej dżungli. O jego wyjątkowości decyduje wysokość spadku wody 227 m, połączona z szerokością kaskady 70 m.

niagara

Wodospad Niagara – Niagara położona jest na granicy USA i Kanady. Ma 50 m wysokości i w sumie 1200 m szerokości. Jedna część leży w całości na terytorium USA. Jej kaskady, American i Bridal Veil, rozdzielone są wąską wyspą Luna Island. Druga część to “kanadyjska” Horseshoe. Kanadyjska strona wodospadu jest dużo bardziej atrakcyjna dla turystów, gdyż ma się z niej widok prosto na spadającą wodę kaskady amerykańskiej oraz dobry widok na kaskadę kanadyjską. Z tego powodu większość infrastruktury turystycznej jest po stronie kanadyjskiej.

Wodospad Reichenbach – to jeden z najwyższych wodospadów Alp. Jego całkowita wysokość wynosi 200 m, najwyższa z pięciu tworzących go kaskad mierzy 90 m. Położony jest w kantonie Berno w Szwajcarii.

salto del angel

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Wodospad Salto del Angel – to najwyższy wodospad na świecie. Znajduje się w Wenezuelskim parku narodowym Canaima, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wodospad jest tak wielki, że większość wody, która z niego spada zdąży wyparować, lub zmienić się w mżawkę zanim jeszcze dotrze na dół. Najdłuższy pojedynczy uskok mierzy 807 m. Łączna wysokość wodospadu sięga prawie kilometra, dokładnie 979. Wodospad znajduje się na rzece Corrao w niedostępnej wenezuelskiej dżungli.

Wodospad Sutherland – wodospad kaskadowy położony na Wyspie Południowej Nowej Zelandii, w prowincji Southland, na rzece Arthur River, wysokości 580 m i średniej szerokości 27 m. Najwyższy z 3 progów osiąga wysokość 270 m.

Wodospad Tys Ysat – położony w pobliżu jeziora Tana, to największy wodospad na Nilu i jedno z najatrakcyjniejszych widokowo miejsc w Etiopii. Wodospad składa się z czterech głównych strumieni, których szerokość w porze deszczowej dochodziła dawniej do 400 m, jednak od czasu uregulowania jeziora Tana i budowy hydroelektrowni w 2003 roku wahania poziomu wody nie są już tak duże.

Iguazu

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Wodospady Iguazu – znajdują się na granicy argentyńsko-brazylijskiej. Z 275 wodospadów o wysokości ok. 70 m spływa rzeka Iguazu (w indiańskim języku guarani – Duża woda). Najbardziej znanym i zjawiskowym wodospadem jest Gardło diabła, który można podziwiać z tarasu widokowego w odległości 50 m. Zarówno w Argentynie, jak i w Brazylii wodospad otaczają parki narodowe, przez które zazwyczaj wiedzie droga do rzeki.

Wiktorii

Wodospady Wiktorii – wodospady na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii w Afryce. Ich wysokość to 108 m, a szerokość 1800 m. Poszczególne części wodospadu noszą nazwy: Główny, Wschodni i Tęczowy. Wodospad Wiktorii został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odkrywca David Livingstone nazwał wodospad na cześć swojej królowej, Wiktorii. Tubylcy nazywają go Dym, który Grzmi.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Wodospady świata, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Udostępnij!