Właściwości mięty

Mięta wszyscy chyba znamy jej wyjątkowy zapach. Jest jedną z najstarszych roślin leczniczych na świecie. To niezwykłe zioło ma wiele leczniczych właściwości – poznajmy je.

Właściowości mięty

Trochę historii…

Mięta znana i używana była od tysięcy lat. Stosowali ją Chińczycy, a także służyła starożytnym Egipcjanom do balsamowania zwłok, Rzymianie zaś zaprawiali nią wina i sosy. W odległych czasach uważano, że pobudza mózg do myślenia i dlatego uczniowie rzymskich filozofów uwieńczyli nią skronie. Hipokrates, Paracelsus i Avicenna doceniali ją jako lek na ropnie, bóle głowy, mdłości i wymioty, a także stosowali przy żółtaczce. W średniowieczu najczęściej używano mięty kędzierzawej i nawodnej. Na wsi polskiej mięta stosowana była ponadto na robaczycę, astmę, kłucie serca. Mięta jest rodzimym gatunkiem w Europie, Afryce i Azji, obecnie występuje na wszystkich kontynentach.

Gatunki mięty

Mięta

[hana-code-insert name=’UltraSlim’ /]

Na świecie występuje ponad trzydzieści gatunków mięty. Do najbardziej popularnych należy mięta zielona i pieprzowa.

1. Mięta zielona (ang. spearmint) – To typowy gatunek mięty. Używana jest do produkcji miętowych gum do żucia. Stosowana jest również w kuchni m.in. do przygotowania sosów do mięs.

2. Mięta pieprzowa (peppermint) – Z olejku mięty pieprzowej uzyskuje się z niej mentol wykorzystywany do produkcji perfum, lekarstw, a także słodyczy, ciast i papierosów. Gatunek ten używany jest również między innymi do przygotowywania nalewek.

3. Mięta kosmata

4. Mięta cytrynowa

5. Mięta długolistna

6. Mięta nadwodna

7. Mięta ogrodowa

8. Mięta okrągłolistna

9. Mięta polna

właściwości mięty

Właściwości mięty

 • Ma działanie uspokajające,
 • Działa przeciw-rozkurczowo,
 • Działa przeciwbólowo,
 • Pobudza trawienie,
 • Zwiększa wydzielanie żółci, co wpływa pozytywnie na pracę żołądka,
 • Poprawia nastrój i niweluje zmęczenie,
 • Działa bakteriobójczo,
 • Używa się jej w nieżycie gardła i jamy ustnej do płukania,
 • Ma działanie dezynfekujące,
 • Przeciwdziała senności,
 • Gasi pragnienie i orzeźwia,
 • Pomaga przy nerwobólach, bólach stawów i mięśni, bólach menstruacyjnych,
 • Napar przygotowany z mięty pieprzowej świetnie przeciwdziała dolegliwościom występującym w czasie ciąży – porannym mdłościom czy wzdęciom.

Zastosowanie mięty

Mięta z powodzeniem może nam służyć także w kuchni. Świeże i suszone liście mięty mogą stanowić przyprawę do sałat, ryb, farszów mięsnych, twarogu. Świeże listki mięty dobrze komponują się z deserami (lody, owoce, czekolada). Bezpośrednio jako ziołowa przyprawa używane są liście mięty zielonej stosowane również jako dodatek aromatyzujący do gumy do żucia i past do zębów. O miłośnikach miętowego aromatu pomyślały też firmy kosmetyczne. Na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków z zawartością ekstraktów z tej niepozornej rośliny. Właściwości perfumujące i odświeżające to podstawa działania kosmetyków takich jak: pasty do zębów, płyny do higieny jamy ustnej, dezodoranty, środki kąpieli – we wszystkich znaleźć można ekstrakty miętowe. Gdy mięta pojawia się w kremie lub toniku, jego działanie będzie antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające. W kosmetykach do włosów neutralizuje swędzenie skóry głowy i przedłuża świeżość fryzury. Przykładem kosmetyków z dodatkiem z mięty są np.: żele pod prysznic firmy Original Source, Mint & Tea Tree, szampony do włosów np. Schauma, Miętowa Świeżość (dla mężczyzn), również w Avonie znajdziemy serię kosmetyków do stóp z dodatkiem mięty, itd.

Osobiście bardzo lubię miętę i od czasu do czasu ją piję. Zawsze pomaga na problemy z żołądkiem i przy bólach menstruacyjnych. Polecam jak najbardziej picie mięty 🙂

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Właściwości mięty, 10.0 out of 10 based on 2 ratings