Właściwości lecznicze bursztynu

Bursztyn inaczej jantar, często nazywany „złotem Północy” doceniany jest od dawna nie tylko w jubilerstwie, ale także w medycynie naturalnej. Posiada on wiele właściwości leczniczych. Zaleca się pić nalewkę z bursztynu, noszenie ozdób albo używanie kosmetyków z niego wytworzonych. Zobaczmy właściwości lecznicze bursztynu…

właściwości lecznicze bursztynu

Bursztyn jest kopalną żywicą drzew iglastych, która powstała w warunkach naturalnych przed 40-50 milionami lat. Mineralogia określa bursztyn jako ciało organicznego pochodzenia, niejednorodne chemicznie, obdarzone swoistymi właściwościami fizykochemicznymi. To jedyny kamień szlachetny pochodzenia roślinnego. W bursztynowych bryłkach przetrwały do dziś ślady ówczesnej flory i fauny. Najwięcej bursztynu występuje w Bałtyku. W Polsce bursztyn znajdziemy m.in. w okolicach Zatoki Gdańskiej, Mierzei Wiślanej i Półwyspu Helskiego.

złoto północy

Skład bursztynu jest różny i zależy w dużym stopniu od miejsca pochodzenia i wieku. Składa się głównie z węgla (80%), tlenu (10%) i wodoru, a ponadto zawiera niewielkie ilości siarki i jodu. Bursztyn może mieć barwę od jasnożółtej do brunatnej, może być prześwitujący lub nieprzezroczysty. Bursztyn w pierwotnej postaci, w normalnych warunkach ciśnienia i temperatury jest nierozpuszczalny w wodzie, w niewielkim stopniu rozpuszcza się tylko w niektórych rozpuszczalnikach organicznych tj. alkohol etylowy, eter naftowy.

Trochę historii…

bursztyn

Już starożytni odkryli, że bursztyn nie tylko zdobi, ale także leczy. Często znajdowany pod skórą mumii egipskich może być dowodem na to, że istniało przekonanie o jego właściwościach zabezpieczających ciało przed rozkładem. Kleopatra paliła go, używając go jako kadzidła. W starożytności moc bursztynu fascynowała także Arystotelesa, Talesa z Miletu i Owidiusza. W starożytnym Rzymie wierzono, że zapobiega on zapaleniu migdałów, leczy ból gardła i trudnościach z oddawaniem moczu. Zawieszony na szyi zwalczał gorączkę a podany z miodem poprawiał wzrok. Słowianie nazywali go jantarem i wierzyli, że powstał z łez bogini Juraty ukaranej za niewierność przez swego męża Pierkuna – władcę gromów. Zgodnie z ich wierzeniami miał on magiczne moce zapewniające szczęście. Wierzono też, że dzięki bursztynowi można sprawdzić, czy dziewczyna jest dziewicą. Gdy napiła się ona wywaru z bursztynu i wydalała go wraz z moczem, świadczyło to o utracie cnoty. Średniowieczna medycyna przejęła większość przekonań o pozytywnym oddziaływaniu bursztynu dodając swoje własne. Mnisi klasztorni zalecali spożywanie bursztynu w formie nalewki. Również Mikołaj Kopernik stosował bursztynowy proszek na dolegliwości sercowe. W Chinach stosowano bursztyn bałtycki zmieszany z opium jako skuteczny środek uspokajający, przeciwbólowy i rozkurczowy. W polskiej medycynie ludowej, bursztyn był bardzo popularnym środkiem leczniczym, a także strzegącym “od uroku”. W XIX wieku bursztyn był lekiem na reumatyzm, gorączkę, suchoty, spazmy i histerię, gdyż korzystnie wpływał na układ nerwowy. Wielkim zwolennikiem leczenia bursztynem był ksiądz Czesław Klimuszko, znany zielarz i jasnowidz. Według niego przed grypą można zabezpieczyć się bursztynem. Wystarczy tylko codziennie rano wypijać szklankę herbaty, do której wlewamy 3 krople bursztynowej nalewki.

Właściwości lecznicze bursztynu dziś…

brylki-bursztynowe

Również dziś wiemy, że bursztyn działa dobroczynnie na nasze zdrowie, poparte jest to badaniami naukowców. Otóż bursztyn bałtycki zawiera cenny kwas bursztynowy. Odkryto, że kwas bursztynowy pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, jest środkiem przeciwzapalnym i antytoksycznym. Na bazie tego składnika wyrabia się maści i kremy na dolegliwości reumatyczne, astmatyczne, owrzodzenia i podrażnienia skóry oraz na schorzenia oskrzeli, gardła i tarczycy. W procesie suchej destylacji z bursztynu oprócz kwasu uzyskuje się też olej bursztynowy. Obie substancje niszczą wolne rodniki, działają dezynfekująco i bakteriobójczo, łagodzą skutki oparzeń skóry, odmrożeń, stłuczeń i ukąszeń przez owady. Badania wykazały, że kamień ten zawiera wiele cennych mikroelementów: krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, związki organiczne połączone z jodem, substancje lotne, kwasy żywiczne. Korzystnie na nasze zdrowie wpływa jednak bursztyn surowy, czyli nieszlifowany. Litoterapeuci, stosujący w leczeniu kamienie szlachetne, podkreślają, że bursztyn wpływa korzystnie na naszą psychikę – uspokaja i wzmacnia siły twórcze. Kawałek nieoszlifowanego jantaru przyłożony w okolice splotu słonecznego stabilizuje pracę serca, układu krążenia i śledziony. Przy zaburzeniach pracy tarczycy można nosić bursztyn na szyi (podobnie przy astmie, bronchicie, zapaleniu migdałków, bólach zębów). Wśród zwolenników bursztynowej kuracji istnieje też przekonanie, że może on ustrzec przed rakiem.

Nalewka bursztynowa

bursztyny

50g drobnych nieoszlifowanych bursztynów umyć i wsypać do szklanej buteleczki, karafki, zalać 250 g spirytusu 95% tak aby spirytus znajdował się przynajmniej 1-2 cm nad bursztynem. Odstawić na 10-14 dni w ciepłe i ciemne miejsce, od czasu do czasu potrząsając buteleczką. Po tym czasie nalewka jest gotowa. Należy ją pić dodając do herbaty lub wody 3-4 krople. Nalewka zapobiega grypie. Przy bólach głowy należy natrzeć kark i skronie. Miksturą można codziennie nacierać plecy i klatkę piersiową podczas zapalenia płuc i oskrzeli, gorączce, przeziębieniu. Bóle reumatyczne złagodzi nacieranie chorych stawów. Rozcieńczoną nalewkę stosujemy także jako płukankę przy stanach zapalnych gardła. Gdy nalewka się skończy możemy bursztyny zalać jeszcze raz spirytusem. Przed tym należy rozdrobnić bursztyny.

Maść bursztynowa

W sklepach zielarskich i aptekach możemy też kupić maść bursztynową, pomocną w leczeniu stłuczeń, żylaków i bolących mięśni, nerwobólach. Maść bursztynowa jest przeznaczona tylko do użytku zewnętrznego. Należy ją wcierać miejscowo kilka razy dziennie.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Właściwości lecznicze bursztynu, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Udostępnij!