Wilno stolica Litwy

Wilno (Vilnius) to stolica niepodległej Litwy, położone jest nad Wilią i u ujścia Wilejki. Jest to ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny, największe skupisko Polonii na ziemi litewskiej. Jego serce stanowi przepiękna starówka, jedna z większych i rozleglejszych w Europie.

wilno

Wilno stolica Litwy

Z Litwą, która przez wieki tworzyła z Polską jeden organizm państwowy, łączą nas tradycje kulturowe i wspólna historia. Przez setki lat żyły obok siebie i przenikały się rozmaite mniejszości narodowe, tworząc osobliwą tożsamość Wilna. Dzisiejsze Wilno to nie tylko zabytki i polskie sentymenty. To także szklane wieżowce z centrami handlowymi i biurowce sięgające nieba. Miasto modne i cenione przez turystów, pełne klubów nocnych, restauracji, luksusowych hoteli i drogich samochodów.

Zabytki i miejsca warte zobaczenia

Aleja Gedymina – to główna ulica śródmieścia wileńskiego. Ulica powstała w 1863 roku łącząc ze sobą Starówkę ze Zwierzyńcem, a dokładniej Plac Katedralny z rzeką Wilją. Znajduje się tu wiele zabytkowych gmachów, dziś ważnych instytucji publicznych, jak sejm, trybunał konstytucyjny czy biblioteka narodowa. Przy niej mieszczą się liczne sklepy i kawiarnie, działa także kasyno oficerskie, hotel George, liczne banki, Narodowy Teatr Dramatyczny i wiele innych ważnych dla miasta instytucji.

Aleja Gedymina '

Cmentarz na Rossie – to prawdziwa skarbnica pamiątek kultury polskiej w Wilnie, jeden z czterech najważniejszych polskich cmentarzy. Powstanie cmentarza na Rossie datuje się na rok 1769. Cmentarz składa się z czterech części: Starej Rossy (od 1769), Nowej Rossy (od 1847), cmentarza wojskowego oraz mauzoleum Serce Matki i Syna. W części wojskowej są pochowani żołnierze polegli w walkach w roku 1919, 1920, 1939 i 1944. Są to nagrobki zarówno żołnierzy polskich, jak i litewskich. W pozostałych częściach spoczywają znane postacie polskiej historii i kultury.

Katedra św. Stanisława – to bez wątpienia najważniejszy kościół Wilna. To właśnie w tej świątyni odbywały się wybory biskupów, uroczyste nabożeństwa, koronacje wielkich książąt litewskich. Zabytek ten jest uważany za jedno z najwspanialszych osiągnięć architektury klasycystycznej w tej części Europy.

Katedra Wileńska – to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na jego bogatą historię. Była między innymi miejscem pochówku wielkich książąt litewskich, a później królów Polski i Litwy. Wschodnia fasada ozdobiona jest portykiem z figurami św. Stanisława i św. Kazimierza na szczycie. Najbardziej interesującą częścią katedry są kaplice rozmieszczone wzdłuż naw bocznych. Jest ich 11: św. Kazimierza, św. Mari Magdaleny (biskupia), św. Ignacego Loyoli, św. Pawła (Montwidowska), Ukrzyżowanego Zbawiciela (Gasztołdowska), św. Jana Nepomucena, św. Władysława, Wołłowiczowska, Zwiastowania NMP (Kieżgajłowska), św. Piotra, Grobu Świętego.

Kienesa w Wilnie – kienesa karaimska to budowla pochodząca z początków XX wieku, powstała według projektu Michaiła Prozonowa, na miejscu starej drewnianej kenesy. Kienesa wybudowana została w stylu mauretańskim, na planie prostokąta. Świątynia oddana została do użytku w 1923 roku.

Kienesa w Wilnie

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Kościół św. Anny – jest jedną z niewielu budowli sakralnych w stylu gotyckim na Litwie. Wzniesiony w 1502 roku przez architekta Jagiellonów, Benedykta Rejta w stylu płomienistego gotyku. W roku 1874 obok kościoła dobudowano, neogotycką dzwonnicę. Współcześnie kościół św. Anny stanowi osobliwą mieszaninę stylów, pośród których dominuje niderlandzki gotyk, styl neogotycki z XIX wieku oraz późny barok charakterystyczny zwłaszcza dla trzech ołtarzy.

Kościół św. Piotra i Pawła – wybudowany został z inicjatywy hetmana polnego litewskiego Michała Kazimierza Paca. Prace budowlane prowadzone były od 1668 do 1676 roku, a wystrój wnętrza zaprojektowali znani ówcześnie artyści włoscy. Znajduje się w nim ogromna liczba rzeźb, z których kilkadziesiąt wyszło z pod dłuta Pietra Perttiego.

Muzeum Adama Mickiewicza – to niewielkie muzeum, które zlokalizowano w kamienicy przy ul. Bernardyńskiej 11. Właśnie w tym budynku Adam Mickiewicz wynajmował mieszkanie. Zwiedzając muzeum możemy zapoznać się z twórczością oraz życiem Mickiewicza. Wśród eksponatów muzealnych znajdują się rzeczy osobiste poety, na przykład krzesło, stolik czy fotel oraz te przedmioty, których używał podczas pobytu w Kownie.

muzeumadamamickiewicza

Muzeum Ofiar Ludobójstwa – zostało utworzone w 1992 przez Ministerstwo Kultury Litwy, na wniosek Związku Więźniów Politycznych i Deportowanych. Muzeum mieści się w XIX wiecznym budynku, dawnej siedzibie Gestapo, NKWD i KGB. Muzeum jest też siedzibą budynku sądowego oraz Litewskiego archiwum Specjalnego.

Ostra Brama – to jedyna zachowana z 9 istniejących niegdyś bram miejskich w murach obronnych Wilna, wzniesionych na początku XVI w. Po jej wewnętrznej stronie znajduje się Kaplica Ostrobramska, ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, który jest celem pielgrzymek z Polski i Litwy. Bramę wybudowano w stylu późnogotyckim w latach 1503-1514. Jej nazwa pochodzi od nazwy części przedmieścia – Ostrego Końca. Budowlę zbudowano na planie kwadratu, o grubości murów dochodzącej do 2 metrów. Wnętrze bramy podzielone jest na dwie kondygnacje. Górna kondygnacja jest zwieńczona ozdobną attyką, z fryzem pokrytym płaskorzeźbami.

Ostra Brama

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Pałac Prezydencki – mieści się w obrębie wileńskiej starówki. Już w XIX wieku postawiono w tym miejscu murowany budynek z inicjatywy księcia Jagiełły i biskupów litewskich. W czasach odrodzenia obiekt odrestaurowano i zaprojektowano też ogrody należące do rezydencji biskupiej. Po pożarach w wieku XVIII obiekt został zrekonstruowany przez architekta Wawrzyńca Gucewicza. Obecnie jest od 1993 roku siedzibą prezydenta Litwy.

Pałac w Werkach – jest to pałac wybudowany w stylu klasycystycznym, położony w malowniczym parku na wzgórzu nad Wilią. Inicjatorem budowy był biskup wileński Ignacy Jakub Massalski. Budynek jest dostępny dla turystów, wewnątrz znajduje się Instytut Botaniki Litewskiej Akademii Nauk, a także wnętrza urządzone w stylu XIX wiecznym.

Ratusz na wileńskim rynku – znajduje się za ulicami Sawicz i Szklana. Okolica placu była w przeszłości centrum miasta, otoczonym rezydencjami wileńskich notabli, miejscem wymierzania kar i targowiskiem. Sam ratusz to monumentalny, dwukondygnacyjny, klasycystyczny budynek na planie kwadratu, z sześciokolumnowym portykiem. Mieszczą się tu miejskie instytucje kulturalne, m.in. sale ekspozycyjne z wystawami malarstwa i biuro informacji turystycznej.

Ratusz na wileńskim rynku

Starówka – to obecnie najlepiej zachowane i największe w Środkowej Europie średniowieczne Stare Miasto. Na powierzchni ok. 360 ha ulokowanych jest wiele domów z oryginalnymi barokowymi fasadami. Na Starówce dominują świątynie, zarówno te katolickie, jak i prawosławne. Centrum tradycyjnie stanowi rynek z ratuszem, ale o wiele bardziej znaną i rozpoznawalną budowlą jest Ostra Brama, stanowiąca pozostałość dawnych fortyfikacji.

Uniwersytet Wileński – w 1570 r. funkcjonował jako kolegium jezuickie, dopiero 9 lat później Stefan Batory przekształcił je w uniwersytet. W późniejszych latach szkołą działała pod rozmaitymi nazwami np. Szkoła Główna Litewska, Szkoła Główna Wileńska, Imperatorski Uniwersytet Wileński. Do 15 grudnia 1939 r. nosiła nazwę Uniwersytetu im. Stefana Batorego.

Uniwersytet Wileński

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Wieża Giedymina – jest to ocalała część Zamku Górnego wzniesionego przez Giedymina w XIV wieku na szczycie góry Turzej. Po pożarze odbudowano go w stylu gotyckim w czasach księcia Witolda. Obecnie w Baszcie mieści się muzeum licznymi eksponatami z czasów średniowiecznych.

Wieża Giedymina

Wileńska wieża telewizyjna – jest to najwyższy budynek na Litwie, bowiem wznosi się on na 326,5 m. Jego budowę rozpoczęto 31 maja 1974 roku, zaś zakończono 30 stycznia 1981 roku. W jej wnętrzu zorganizowano obrotową platformę widokową oraz kawiarnię.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Wilnie jest dość dobrze rozwinięta. Możemy poruszać się m.in. autobusem, trolejbusem, taksówką oraz busami prywatnymi. Bilety zarówno na autobus, jak i trolejbus sprzedaje kierowca. Można je również nabyć we wszystkich kioskach.

Kuchnia

Kuchnia litewska odznacza się obfitością potraw z ziemniaków i mięsa: przeróżne placki, babka, kiszka, no i oczywiście cepeliny. Częstym dodatkiem do potraw jest śmietana. Nieodłącznym elementem są nalewki litewskie. W kuchni litewskiej królują dania sycące i tłuste.

vilno

Placówki MSZ

Ambasada RP na Litwie

  • Smelio g-ve 20 A, MTP Vilnius
  • tel. (0-03702) 709-001 do 3, fax 709-007

Konsulat Generalny RP w Wilnie

  • Smelio g-ve 20 A, MTP Vilnius
  • tel. (0-03702) 709-004, 709-005, fax 709-009
  • kgpl@told.lt

Instytut Polski w Wilnie

  • ul. Svitrigailos 6/15, LT-2006 Vilnius
  • tel. (0 037 02) 65 12 94, fax (0 037 02) 65 00 75
  • in.pol@tdd.lt

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Wilno stolica Litwy, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Komentarz

komentarz