Wenezuela

Wenezuela to kraj położony w północnej części Ameryki Południowej. Od północy oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego. Od zachodu graniczy z Kolumbią, od południa z Brazylią, a od wschodu z Gujaną. To co przyciąga tu turystów to przede wszystkim piękno natury. Na obszarze tego kraju można spotkać dziewiczą dżunglę, rozległe tereny trawiaste, oryginalne góry stołowe – tepuis, wysokie górskie pasma Andów, wspaniałe morskie wybrzeża i liczne wyspy otoczone krystalicznie czystą wodą.

wenezuel mapa

Wenezuela – geografia i położenie

Wenezuela leży w północnej części Ameryki Południowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim. Ukształtowanie powierzchni Wenezueli jest zróżnicowane. Na północnym zachodzie rozciągają się silnie rozczłonkowane pasma górskie systemu Andów – na zachodzie Andy Północne, na północy Andy Karaibskie. Środkową część kraju zajmuje Nizina Orinoko, pocięta gęstą siecią rzek, częściowo zabagniona. W centralnej części, na południe i południowy wschód od Orinoko po granicę z Brazylią i Gujaną rozciąga się Wyżyna Gujańska, z górami stołowymi Sierra Parima, Sierra Pacaraima, Sierra Marahuaca. Obszar górski jest aktywny sejsmicznie. Linia wybrzeża jest urozmaicona, pełna malowniczych zatok, wysepek, plaż, lagun i półwyspów. największą przybrzeżną wyspą jest Margarita. Teren Wenezueli dzieli się na trzy regiony: Andes, Llanos i Guayana.

Klimat

Wenezuela leży w strefie klimatu podrównikowego w wyraźną porą deszczową latem – od kwietnia do października. Na Wyżynie Gujańskiej wilgotny klimat równikowy, przechodzący na północnym wschodzie w podrównikowy wilgotny. Na pozostałym obszarze przeważnie podrównikowy suchy, wysoko w górach występują strefowe górskie odmiany klimatu. Wahania temperatur pomiędzy najcieplejszym i najzimniejszym miesiącem roku są niewielkie. Ciepły Prąd Karaibski podnosi temperaturę na wybrzeżu do ok. 27°C, średnie miesięczne temperatury powietrza w całym kraju wynoszą 25-30°C. Jedynie w górach temperatura jest wyraźnie niższa.

papugi

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Fauna i flora

Wenezuela to przede wszystkim piękne krajobrazy. Niespotykanie malownicze rzeki i wodospady przepływające przez zalesione góry. Najważniejsza rzeka to Orinoko, z dopływami: Ventuari, Caura, Caroni, Meta, Arauca i innymi. Największym jeziorem jest Maracaibo. Jest tu bardzo urozmaicona roślinność, w tym wiecznie zielone lasy równikowe, pokrywające 34% powierzchni kraju. Większość z nich występuje na Nizinie Orinoko. Spora część Wenezueli, bo aż 40% zajmuje sawanna, głównie na obszarze nizin Llanos, od Kolumbii aż po granice z Gujaną wzdłuż rzeki Orinoko. Wzdłuż wybrzeża dominującą roślinnością są namorzyny (lasy mangrowe). Fauna Wenezueli cechuje się bogactwem gatunkowym ptaków. Do typowych ptaków tego kraju należą papugi, tukany i kolibry. Sawanny zamieszkiwane są głównie przez ptactwo, różne odmiany kaczek i czapli. W lasach żyją małpy o chwytnych ogonach, leniwce i mrówkojady. Liczne są gady jak żółwie, czy kajmany, które występują w sąsiedztwie rzeki i w delcie Orinoko. W Wenezueli żyje także największy wąż świata – anakonda oraz boa dusiciel. W niższych partiach gór występują wyjce, jaguary i pumy, węże oraz jastrzębie. Wyżej występują lisy i jaskółki górskie, a wysoko w górach bytuje charakterystyczny ptak Andów – kondor. Wody przybrzeżne obfitują w ryby w tym dochodzące do 5 m długości rekiny, a poza nimi w wodach żyją delfiny i kaszaloty. Wenezuelę cechuje duża powierzchnia obszarów chronionych. Obecnie ponad 17% powierzchni kraju jest objęte ochroną.

Miasta Wenezueli

Caracas – stolica Wenezueli, założona w 1567 r., leży w odległości 25 km od wybrzeży Morza Karaibskiego, od których oddziela ją nadbrzeże ze szczytem Monte Avila (2215 m n.p.m.). Początkowo miasto nosiło nazwę Santiago de Leon de Caracas. Niejednokrotnie ulegało zniszczeniom w skutek trzęsień ziemi. Jego dynamiczny rozwój przypada na XIX i XX w. Caracas składa się w zasadzie z dwóch części. Historyczne centrum miasta stanowi Plaża Bolivar, w którego pobliżu wznosi się rezydencja prezydenta – Pałac Miraflores (XVII-XVIII w.), katedra (1664-74 r.), gmach uniwersytetu (1696 r.) oraz parlament. Caracas może się też pochwalić wieloma wspaniałymi muzeami. Do najważniejszych z nich bez wątpienia należą: Quinta de Anauco Museo de Arte Colonial, które mieści się w odrestaurowanej hacjendzie i jest uważane za najwspanialsze muzeum skupiające się przede wszystkim na sztuce kolonialnej, Museo de los Ninos, muzeum techniki oraz Museo de Arte Contemporaneo de Caracas Sofia Imber, muzeum sztuki cieszące się międzynarodową sławą. W Caracas mieści się ważny międzynarodowy port lotniczy Mariquita. Stanowi połączenie nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi, ale również z Europą. Caracas posiada również liczne miejsca wypoczynkowe, w tym kąpieliska. Największe z nich to: Arapito, Macuto, Lacheria. Fanów piłki nożnej ucieszy największy obiekt sportowy miasta, czyli Estadio Olimpico, na 40 tysięcy widzów. Najbardziej rozrywkową dzielnicą miasta jest Las Mercedes. Znajduje się tutaj bardzo wiele klubów i dyskotek.

Caracas-Venezuela

Maracaibo – to duże miasto w północno-zachodniej Wenezueli. Położone nad cieśniną łączącą jezioro Maracaibo z Zatoką Wenezuelską. Ciekawymi miejscami są Bazylika Chiquinquira zbudowana w 1686 roku, pierwotnie jej dach pokryty był trzciną. W późniejszych latach przekształcono ją w ciekawą architektonicznie strukturę, znaną jako kościół San Juan de Dios. Kolejnym miejscem jest ulica Carabobo, zabudowana domkami z czasów kolonialnych. Odnowione kolorowe domki stanowią centrum turystyczno-rozrywkowe, pełne klubów, kawiarenek i warsztatów rzemieślniczych. Następnie Most Rafael Urdaneta to jeden z największych mostów w kraju, mający 8,678 metrów. Powstał w zaledwie pięć lat, a na budowę nie szczędzono środków. Most obejmuje jezioro Maracaibo i stanowi połączenie stanu Zulia z resztą kraju. Ważnym dla mieszkańców miasta jest jezioro Maracaibo. Nad nim i na wybrzeżu znajdują się piękne plaże Caimare Chico, Las Mercedes, Las Palmeras, Santa Fe i San Remo.

Barquisimeto – to duże, ponad milionowe miasto w Wenezueli, położone w półnoncno-wschodniej części kraju, w górach Cordillera de Merida w dolinie rzeki Cojedes. Miasto jest stolicą stanu Lara. Znajduje się tu ważny węzeł kolejowy i drogowy, a także duże wenezuelskie lotnisko. W mieście nie ma zbyt wielu zabytków. Najważniejszy jest zapewne El Obelisco – rodzaj obelisku na górze, upamiętniający 400 lat istnienia miasta. Ciekawym miejscem jest też niezwykle nowoczesna katedra, zaprojektowana w 1959 roku przez Jana Bergkamp.

catedral-de-barquisimeto

Valencia – leży w pobliżu jeziora o tej samej nazwie. Sławę przyniosła mu, jedna z największych na świecie, arena do walki byków. Region jest znany ze śladów kultury pozostawionej przez wczesne plemiona indiańskie. W muzeum i w Parque Piedras Pintadas – Parku Malowanych Kamieni możemy oglądać szczątki pradawnych zwierząt.

Santa Dua de Córo położone u nasady półwyspu Paraguana, jest jednym z najstarszych miast Wenezueli i jej pierwszą stolicą (1527-28 r.). Zachowała się tu uważana za najpiękniejszą w kraju zabudowa kolonialna, w tym Casa de la Urbina (XVI w.) i najstarsza katedra Wenezueli (1583-1617 r.). Wzdłuż wybrzeża półwyspu ciągną się piaszczyste plaże z licznymi kąpieliskami – Adicora, El Supi, Buchuaco.

Parki Narodowe

Park Narodowy Canaima (Parque Nacional Canaima )

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Park Narodowy Canaima (Parque Nacional Canaima ) położony w południowo-wschodniej części Wenezueli, przy granicy z Brazylią i Gujaną. Atrakcję parku stanowi najwyższy na świecie wodospad Salto del Angel i góry tepuis – najstarsze geologicznie formacje na świecie. Płaskowyż porasta bujna sawanna oraz wilgotny las równikowy. Na terenie Parku znajduje się kilka osad indiańskich.

Park Narodowy Henri Pittier (Parque Nacional Henri Pittier) umiejscowiony w północnej części kraju, nad Morzem Karaibskim. Roślinność tworzy mozaika suchych lasów monsunowych, zarośli kolczastych z kaktusami oraz trawiastych sawann; nad morzem namorzyny (mangrowe).

jaguar

Park Narodowy Sierra Nevada (Parque Nacional de Sierra Nevada de Mrida) park zamieszkują: jaguary, pumy, niedźwiedzie andyjskie, oposy, jelenie, a także różne gatunki papug oraz kondory i sowy.

Park Narodowy Jaua Sarisarnama (Parque Nacional Jaua Sarisarińama) jest usytuowany w zachodniej części Wyżyny Gujańskiej. Jego powierzchnia wynosi 3300 km2. Park obejmuje płaskowyż z kwarcytowymi górami stołowymi – tepui. Na jego terenie występują rzadkie studnie skalne – simy, które są pod ochroną. Teren jest pokryty lasem równikowym. Lasy zamieszkują owady oraz ptaki takie jak: papugi, kolibry i guacharo.

Atrakcje turystyczne

Wyspa Margarita zajmuje powierzchnię 85 km2. Nazywana jest Wyspą Pereł, ponieważ w jej okolicach pozyskuje się ich spore ilości. Obszar wyspy górzysty, w części zachodniej (Cerros del Macanao) pustynny, okalają wody Morza Karaibskiego. Do najchętniej odwiedzanych miejsc na wyspie należą: Laguna La Restinga z nowoczesnym ośrodkiem Porlamar oraz miasteczka Pampatar – o XVIII-wiecznej zabudowie kolonialnej i Juangriego – nazywane “Miastem Zmierzchów” ze względu na wyjątkowo piękne zachody słońca. Piaszczyste plaże, turkusowa woda i zielone palmy kuszą niezwykłą urodą. Wyspa to raj nie tylko dla miłośników sportów wodnych i plażowiczów, ale także wielbicieli zabytków z czasów kolonialnych. Znajduje się tu wiele znanych plaż, jak choćby: Playa Puerto Cruz, Playa El Agua czy Playa El Tirano. Na południe od Margarity znajdują się dwie również chętnie odwiedzane wysepki: Cubagua oraz Coche. Na turystów czekają tu liczne atrakcje, łącznie z zabawą do białego rana.

Wyspa Margarita

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Salto del Angel najwyższy na świecie wodospad, położony na rzece Rio Churun. Jego wody wypływają ze stoku płaskowyżu Auyan Tepui i spadają z ogłuszającym hukiem z wysokości niemal 1000 metrów. Nazwę swą, wziął od nazwiska swojego odkrywcy – amerykańskiego lotnika J. Angela, który natknął się na to niesamowite miejsce w 1937 roku. Las tropikalny wokół wodospadu jest tak gęsty, że niezwykle trudno do wodospadu dotrzeć przedzierając się przez dżunglę. Sposobem na zwiedzanie jest popłynięcie łodzią, ale taka rozrywka możliwa jest tylko w porze deszczowej, kiedy poziom wody w rzece bywa wysoki. Pozostałe miesiące Angel można oglądać jedynie z samolotu. Wodospady świata.

salto angel

Laguna Sinamaica leży w zachodniej części jeziora Maracaibo (13,6 tys. km2). Wśród rozlicznych kanałów i wilgotnych lasów równikowych wznoszą się, budowane na wysokich palach, domy Indian Guajiros (osady: El Barro, Boca del Cano, Sinamaica).

Nizina Orinoko zwana Llanos zajmuje 1 mln km2 pomiędzy Andami a Wyżyną Gujańską. Równinę przecinają liczne rzeki. Tworzą się płaskowyże nazywane meses, o wyraźnych krawędziach, ale łagodnych stokach wznoszących się czasem ponad 100 m nad dnem doliny. Nizina Orinoko znajduje się pod wpływem klimatu podrównikowego wilgotnego. Pora deszczowa wyraźnie się zaznacza w okresie letnim. Główną rzeką na nizinie i największą w całej Wenezueli jest Orinoko, od której nizina wzięła swoją nazwę. Ujście rzeki tworzy deltę zajmującą 40 tys. km2. Orinoko posiada liczne dorzecza, co sprawia, że w porze deszczowej wiele terenów pozostaje zatopionych.

Nizina Orinoko

Wyżyna Gujańska ten ogromny teren 1,2 mln km2 w większości leży na terenie Wenezueli, ale jego część należy również do Brazylii. Obejmuje północną część południowoamerykańskiej platformy nazywanej tarczą gujańską. W środkowej części wyżyny powstały płaskowyże i góry stołowe. Dwie rzeki: Essequibo oraz Tacutu rozdzielają Wyżynę Gujańską na dwie części. Wyżynę warto odwiedzić ze względu na olśniewające widoki. Szczególną uwagę należy zwrócić na wodospady. Właśnie tutaj znajduje się najwyższy wodospad świata Salto del Angel. Wspaniałą przyrodę reprezentują tutaj głównie zielone lasy równikowe, których poszczególne warstwy tworzy specyficzna roślinność.

Los Roques to archipelag rajskich wysp koralowych pół godziny lotu od Caracas. Los Roques tworzy około 50 wysp, cieśnin i przesmyków wraz z dziewiczymi plażami, rafami koralowymi, florą i fauna. Miejsce kameralne, gdzie nie ma samochodów, dużych hoteli, a tylko klimatyczne rodzinne pensjonaty. Doskonałe miejsce do snorkelingu i nurkowania. Archipelag został ustanowiony parkiem narodowym w 1972, ze względu na mnogość gatunków ptaków oraz organizmów morskich.

Los Roques

Kuchnia Wenezueli

Na kuchnię Wenezueli, podobnie jak na kuchnię wielu innych krajów Ameryki Południowej, spory wpływ mieli hiszpańscy konkwistadorzy. Za narodową specjalność uważa się arepę, jest to nic innego jak płaskie placki kukurydziane, które się piecze, grilluje, bądź też lekko podsmaża. Arepa jedzona jest jako samodzielna przekąska lub też faszeruje się ją fasolą, warzywami i serem. Typowo wenezuelskim produktem spożywczym jest też regionalna odmiana banana, zwana plantanem. W Ameryce Południowej wykorzystuje się owoce w trzech fazach dojrzewania. Verde, czyli zielone, są twarde i używa się ich do wyrabiania pierogów, Pintón są żółte i słodkie, a na ich skórkach znaleźć można czarne plamki – to owoce świetnie smakują po lekkim obsmażeniu. Plantany pasado są czarne, bardzo miękkie i słodkie. Popularnym produktem w Wenezueli jest chayote, nazywane też gruszka warzywną. Chayote spożywa się na surowo w sałatkach albo gotuje i używa do przeróżnych potraw. W daniach mięsnych spotkać można wieprzowinę, wołowinę i drób. Ponieważ kraj leży nad morzem, nie brak tu także rozmaitych ryb i owoców morza. Narodową potrawą jest pabellon criollo składające się z pokrajanej wołowiny, cebuli, ryżu, fasoli, różnych przypraw i przysmażanych pasków banana.

[ hana-code-insert ] 'Lufthansa 536×152' is not found

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Wenezueli

  • Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico, Sector Valle Arriba
  • Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060
  • Telefon: (00-58 212) 991 14 61, 991 61 67
  • Faks: (00-58 212) 992 21 64
  • E-mail: ambcarac@cantv.net; konsul@ambasada.org.ve

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Wenezuela, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!