Wenecja – miasto na wodzie

Wenecja to miasto położone na północy Włoch nad Morzem Adriatyckim. Leży na 118 wysepkach wchodzących w skład archipelagu znajdującego się w samym środku laguny, która zamyka Zatokę Wenecką. Wenecja jest jednym z popularniejszych miast we Włoszech, co roku odwiedzają ją rzesze turystów. 

Mapa

Wenecja – miasto na wodzie historia

Miasto na wyspie zostało założone w 452 roku przez uciekinierów przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. W pierwszych wiekach istnienia Wenecja była państwem – miastem o ustroju republikańskim. Jego głową był doża Wenecji (doge – książę). Państwo było wielonarodowościowe: Włosi, Grecy, Słowianie, wielokulturowe i wieloreligijne. Z jednej strony Wenecja leżała blisko Rzymu, a więc podlegała jurysdykcji papieskiej, z drugiej zaś w państwie panowała wolność religijna. Pod koniec XVIII wieku miasto zostało podbite przez Napoleona. Na mocy pokoju z Campo Formio Wenecję włączono do Austrii. 17 marca 1848 roku na krótko ogłoszono niepodległość Wenecji. Ostatecznie w XIX wieku została włączona do Włoch.

Położenie

Wenecja leży na 118 wysepkach wchodzących w skład archipelagu znajdującego się w samym środku laguny, która zamyka Zatokę Wenecką od strony zachodniej. Jej odległość od lądu wynosi 4 km, od otwartego morza 2 km, ma powierzchnię 7 km2, długość tj. nieco ponad 4 km, szerokość ok. 3 km. Wenecja jest stolicą włoskiego regionu Wenecji Euganejskiej. Znana jest na całym świecie ze swoich słynnych kanałów wypływających z kanału głównego, Canale Grande, który przecina Wenecję na połowę.

Klimat

Wenecja ma łagodny klimat. Lato jest ciepłe, ale niezbyt upalne dzięki wpływowi morza. Przeciętna temperatura lata wynosi około 23°C, zimy 4°C. Deszczowym miesiącem jest październik, suchym luty, zaś wietrznym maj.

Komunikacja miejska

Miasto położone jest na wielu bagnistych i grząskich wyspach na Morzu Adriatyckim, z tego względu w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji w Wenecji jest tramwaj wodny – vaporetto. Tramwaj wodny to bardzo wygodny i znacznie tańszy od gondoli, sposób podróżowania. W godzinach szczytu tramwaje kursują co kilka minut, więc nie ma praktycznie żadnych problemów żeby się przedostać z jednego końca Wenecji na drugi.

Drugim najpopularniejszym środkiem lokomocji są gondole. Pełnią one funkcje najstarszego środka lokomocji na wodach laguny. Historia gondoli sięga VII w. W XVII wieku zadecydowano że wszystkie gondole powinny być czarnego koloru na znak zakończenia walki z zarazą w mieście. Przedtem gondole zdobiono i malowano na jaskrawe kolory, by pokazać wielkość oraz bogactwo posiadających je rodzin. Obecnie mogą one mieć jedynie kolor czarny z czerwoną, czarną lub niebieską tapicerką w środku.

Wenecja - gondoleWeneckie taksówki wodne. To najbardziej luksusowy wenecki środek transportu, ponieważ jeden kurs kosztuje w przybliżeniu około 100 euro. Taksówki to faktycznie małe luksusowe jachty, bardzo przestronne w środku, mogące pomieścić nawet do 10 pasażerów.

Pieszo. Wenecja to idealne miejsce dla tych, którzy lubią chodzić pieszo. Samochody i autobusy nie jeżdżą po Wenecji, dojeżdżają one jedynie do Piazzale Roma niedaleko dworca kolejowego. Dworzec kolejowy usytuowany jest w bardzo dogodnym miejscu. Blisko stąd na przystanek vaporetto i na przystań gondoli.

Zabytki

Bazylika św. Marka (Basilica di San Marco) – najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji. Bazylikę zbudowali w 828 roku dwaj weneccy kupcy, aby umieścić tam przywiezione z Egiptu relikwie Świętego Marka Ewangelisty. W 976 roku oryginalny budynek został doszczętnie zniszczony wskutek pożaru, który pozbawił życia również tych, którzy jako jedyni znali miejsce przechowywania szczątków św. Marka. Budynek, który można obecnie oglądać, pochodzi z 1094 roku, kiedy to poświęcono tu nowy kościół. Jego wnętrze zachwyca przepychem, a znajdujące się wewnątrz elementy wyposażenia zachwycają pięknem i kunsztem wykonania. Jednym z najważniejszych elementów jest Złoty Ołtarz, krucyfiks Capitello del Crocifisso, dwie ambony, poza tym na uwagę zasługuje kamienna rzeźba tetrarchów z IV wieku, a także zdobiące całość wnętrza mozaiki.

Budynek Prokuracji Nowej (Procuratie Nuove) – znajduje się w południowej części Placu Św. Marka. Powstał pod koniec lat 20. XVI wieku według projektu Vincenzo Scamozzi’ego. Pierwotnie w budynku miały mieścić się urzędy prokuratorskie, ale w czasach Napoleona znajdowała się tu siedziba gubernatora napoleońskiego, a potem austriackiego. Po zjednoczeniu Włoch w budynku rezydowali królowie. Obecnie są tu apartamenty prezydenckie. Znajdują się tu również pomieszczenia muzealne. Na parterze budynku, pod arkadami można wypić aromatyczną kawę w najstarszej kawiarni w Wenecji. Kawiarnia ta nazywa się Caffe Florian, założono ją 29 grudnia 1720 roku.

Budynek Prokuracji Starej (Procuratie Vecchie) – Stara Prokuratura wzniesiona została w XII wieku i tu znajdowały się apartamenty najważniejszych w Wenecji Prokuratorów. W XVI wieku budynek przeszedł gruntowny remont. Aktualnie na parterze znajdują się liczne sklepiki i kawiarnie.

Ca’ Pesaro – pałac, którego budowę rozpoczęto w 1628 r., gdy rodzina Pesaro zakupiła trzy położone obok siebie palazzi, i zleciła Baldassare Longhena przygotowanie projektu nowego ogromnego budynku. Dzieło Baldassarre Longheny (1598-1682), po jego śmierci ukończone przez Antonia Gaspari (ok.1670-ok.1730). Mieści Muzeum Sztuki Orientu i Międzynarodową Galerię Sztuki Współczesnej.

Ca’ d’Oro – pałac położony w dzielnicy Cannaregio, nad Kanałem Grande. Budowa Ca’d’Oro trwała od 1421 do 1440 roku. Inicjatorem i fundatorem prac budowlanych był kupiec wenecki Marino Contarini. Obecnie jest siedzibą muzeum Galleria Giorgio Franchetti. Najcenniejszymi dziełami w tym muzeum są: Pietà z dwoma aniołkami (Marco Palmezzano), Św. Sebastian (Andrea Mantegna), Śpiąca Wenus (Paris Bordone), trzy płótna z Historiami Maryi (Vittore Carpaccio) oraz fragmenty fresków (Giorgione) pochodzące z Fontego dei Tedeschi w Wenecji.

Venezia_Palazzo_Giusti_e_Ca'_d'Oro

Dzwonnica św. Marka (Campanile di San Marco) – to najwyższa budowla Wenecji, wysoka na 99 metrów. Pierwsza konstrukcja została zbudowana już w na początku IX wieku, ale nie zachowała się. Obecną konstrukcję w pierwszej wersji wzniesiono pod koniec XI wieku, następnie została ona podwyższona w wieku XII, później była wielokrotnie przebudowywana, ostateczny kształt uzyskując w wieku XVI. W czasach Republiki dzwonnica pełniła funkcję latarni morskiej. W nocy na jej szczycie rozniecano ogień. W dzień punktem orientacyjnym dla statków była złota figura anioła, jasno błyszcząca w słońcu. Wieża jest dostępna dla zwiedzających, wjazd umożliwia zainstalowana winda. Z platformy widokowej doskonale jest widoczny plac św. Marka, kopuły bazyliki św. Marka, pałac Dożów i wiele innych budowli.

Gran Teatro La Fenice – budynek teatru wzniesiony został według projektu Gianantonio Selvy. Otwarcie tak zwanego La Fenice nastąpiło 16 maja 1792 roku. Pierwszą operą wystawioną w tym teatrze była opera I giuochi d’Agrigento Giovanniego Paisiello. Widownia składa się z pięciu rzędów loży. Teatr zdobiony jest złotem i srebrem, jak również kolorowymi talerzami i medalionami.

Kanał Grande (Canale Grande) – to główny kanał Wenecji dzielący miasto na pół. Stanowi on główny szlak komunikacji i to właśnie wzdłuż niego znajduje się większość znanych budowli. Kanał od wczesnych lat był najbardziej uczęszczanym szlakiem komunikacji wodnej vaporetto, taksówek wodnych oraz gondoli. Najlepszym sposobem na zobaczenie majestatycznych budowli jest przejażdżka gondolą wzdłuż obu brzegów kanału.

Wenecja_Canal_Grande

Zabytki

Kościół San Giorgio Maggiore – kościół znajduje się na wyspie San Giorgio, naprzeciw Placu Świętego Marka. Zbudowano go między 1566 a 1610 rokiem według projektu Andrea Palladio, a znajdował się w nim pierwotnie klasztor weneckich benedyktynów. We wnętrzu kościoła znajdują się nagrobki dożów weneckich oraz obrazy mistrzów renesansu, m.in. Ostatnia Wieczerza i Zbieranie manny autorstwa Jacopo Tintoretto.

Kościół Santa María della Salud – zbudowano w miejscu, gdzie poprzednio mieścił się klasztor, jako podziękowanie Matce Boskiej za uwolnienie się Wenecji od zarazy w 1630 roku. Barokowa budowla została zaprojektowana na rzucie ośmioboku otoczonego arkadami i zwieńczona kopułą ustawioną na bębnie. Kościół otacza sześć kaplic. W kościele św. Marii znajdują się wyjątkowo cenne obrazy. Najważniejszym z nich jest obraz ołtarzowy, wykonany przez Tycjana. Ukazał on Św. Marka zasiadającego na tronie.

Most Rialto (Ponte di Rialto) – jest masywną i dostojną budowlą należącą do najbardziej charakterystycznych zabytków Wenecji. Most składa się z dwóch pochyłych podjazdów, z rzędem typowych weneckich sklepików z każdej strony, prowadzących do głównego portyku. W dawnych czasach to tu koncentrował się cały handel i gwar miejski. Rialto jest najstarszym z czterech mostów spinających Canale Grande.

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) – najbardziej znany most Wenecji, także jeden z najbardziej znanych na świecie. Został on zaprojektowany przez Antoniego Contino, zaś budowę ukończono w 1614 roku. Most łączy I piętro Pałacu Dożów z sąsiednim więzieniem, zawieszony jest nad Kanałem Pałacowym. Konstrukcja ta miała ułatwić połączenie obradującego w Pałacu Dożów Trybunału Kryminalnego z więzieniem. Przez most prowadzono skazańców do cel, gdzie mieli odsiedzieć swój wyrok. Najprawdopodobniej jego nazwa wzięła się od westchnień skazańców, którzy po raz ostatni mogli spojrzeć z tego Mostu na świat. Wnętrze mostu jest udostępnione dla zwiedzających muzealne wnętrza Pałacu Dożów. Z zewnątrz można go oglądać m.in. płynąc gondolą.

Palazzo Grassi – pałac wybudowany został w 2 połowie XVIII wieku na zlecenie bolońskiego rodu Grassi. Architektem nadzorującym pracę był Giorgio Massari. Przez pewien czas pałac należał do włoskiego koncernu motoryzacyjnego FIAT, który organizował tam różnorodne, wartościowe wystawy. W październiku 2004 roku został sprzedany miastu Wenecja, z przeznaczeniem na kasyno. W 2005 francuski milioner François Pinault nabył pałac, w którym urządził galerię sztuki.

Palazzo Venier dei Leoni – pałac w Wenecji według projektu Lorenzo Boschetti, budowa pałacu rozpoczęła się w 1794 roku. Nazwa budynku, obok nazwiska pierwszych właścicieli, pochodzi od kamiennych figur lwów stojących na cokole jego fasady. Obok pałacu znajduje się jeden z nielicznych w Wenecji ogrodów.

Pałac Dożów (Palazzo Ducale) – pełnił doniosłą rolę w życiu publicznym Wenecji. To właśnie on był siedzibą kolejnych władców i rządów. Początkowo pełnił funkcje obronne, ale z czasem stał się obiektem reprezentacyjnym. Zbudowany w stylu weneckiego gotyku, z licznymi koronkowymi łukami robi wrażenie budowli niezwykle lekkiej. Na szczególną uwagę zasługują Złote Schody, Sala Wielkiej Rady, Schody Gigantów. Budowla ta powstała na miejscu bizantyjskiego zamku w 814 r. i od tego czasu wiele razy przebudowywano ją, dodając nowe elementy w różnych stylach. Obecnie Pałac Dożów wyróżnia się trzema piętrami, które otaczają z trzech stron renesansowy dziedziniec. Parter oraz I piętro ozdobiono arkadowymi loggiami, natomiast ściany na II piętrze pokryto płytami z dwukolorowego kamienia. Między oknami umieszczono liczne płaskorzeźby.

Piazzetta di San Marco – to placyk wenecki pomiędzy wybrzeżem Canale di San Marco, a placem św. Marka. Po jego prawej stronie (patrząc od strony portu) znajduje się pałac Dożów, a po lewej renesansowy budynek Libreria Sansoviniana, znajdujący się w posiadaniu biblioteki narodowej Biblioteca Nationale Marciana. Dawniej Piazzetta pełnił rolę miejsca nieoficjalnych spotkań polityków. Tutaj także odbywały się publiczne egzekucje.

Plac Świętego Marka (Piazza San Marco) – to centrum Wenecji. Jego początki sięgają IX wieku. Początkowo Plac zajmował niewielki obszar, w bliskim sąsiedztwie świątyni. W dodatku był podzielony na dwie części przez jeden z przepływających tędy kanałów. Niemal trzysta lat później Plac został powiększony do dzisiejszych rozmiarów. Plac od samego początku był miejscem wielu ważnych wydarzeń i uroczystości. Od czasów Pietro Orseolo II na nim obchodzono uroczystość “zaślubin z morzem” podczas świąt Wniebowstąpienia. Plac Św. Marka połączony jest z Piazzettą San Marco. Obszar ograniczono Pałacem Dożów i Bazyliką Św. Marka. Naprzeciwko świątyni postawiono tzw. skrzydła Napoleona, czyli budynek w stylu klasycystycznym, łączący ze sobą obiekty Starej i Nowej Prokuracji. Obok Starej Prokuracji znajduje się wieża zegarowa, zaś przy Nowej zlokalizowano dzwonnicę św. Marka Campanile. Plac Św. Marka jest bardzo często zalewany przez wodę. Na szczęście woda równie szybko znika, jak się pojawiła. Aby jednak turyści mogli swobodnie przemieszczać się po tym terenie, Wenecjanie rozstawiają niskie platformy uformowane w ciągi dla pieszych.

Synagoga Hiszpańska – budowla pochodzi z połowy XVI wieku, powstała z inicjatywy Żydów wygnanych z Półwyspu Iberyjskiego w XV wieku. Budynek składa się z czterech pięter, powstał z żółtego kamienia, co nadaje mu charakterystyczny wygląd. We wnętrzu znajdują się 3 duże żyrandole oraz tuzin małych i drewniany rzeźbiony strop. Na ścianie wschodniej znajduje się bogato zdobiony Aron ha-kodesz zwieńczony tablicami Dekalogu, a na środku sali głównej teba.

Wieża zegarowa ( Torre dell’Orologio) – znajduje się przy placu św. Marka w Wenecji. Zaprojektował ją Mauro Codussi. Została zbudowana w latach 1496 – 1506. Na szczycie wieży umieszczono dwa posągi Maurów uderzających co godzinę w dzwon. W wieży umieszczono mechanizm zegara astronomicznego. Pokazuje on nie tylko godziny ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku.

Rozrywka Wenecji

Festiwal Filmowy w Wenecji to międzynarodowy festiwal filmowy w Wenecji, uchodzi za najstarszą imprezę filmową na świecie. Festiwal, wbrew pozorom nie odbywa się w Wenecji, tylko na wyspie Lido pod koniec sierpnia lub na początku września. Głównymi nagrodami festiwalu są Złoty Lew (Leone d’Oro), który otrzymuje najlepszy film oraz Puchar Volpi (Coppa Volpi) dla najlepszego aktora i aktorki.

Wenecki karnawał stanowi europejski odpowiednik karnawału w Brazylii. Włosi bardzo wcześnie rozpoczynają świętowanie, bowiem pierwsi przebierańcy pojawiają się na ulicach Wenecji już w drugi dzień Bożego Narodzenia. Włosi dość hucznie i bardzo licznie obchodzą karnawał. Niezbędnym elementem podczas karnawału w Wenecji są przebrania i maski.

Placówki Dyplomatyczne

Ambasada RP w Rzymie

  • Via P.P. Rubens 20, Monti Parioli
  • 00197 Roma, Italia
  • Telefon: (0039 06) 362 04 200
  • Faks: (0039 06) 321 78 95
  • e-mail: rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Wydział Konsularny w Rzymie

  • Via di San Valentino 12/14
  • 00197 Roma, Italia
  • Telefon: (0039 06) 362 04 300
  • Faks: (0039 06) 362 04 322
  • www.rzym.polemb.net

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Wenecja - miasto na wodzie, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!