Wartości odżywcze jajek

Jajka od czasów starożytnych uważane były za jeden z najbardziej wartościowych produktów, podkreślano, iż zaspokajają zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Zbliżają się Święta Wielkanocne i z pewnością na każdym stole pojawią się właśnie jajka, które są uznawane za symbol życia. Zatem przyjrzyjmy się jakie wartości odżywcze posiadają jajka.

Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.

wartosci odżywcze jajek

Jaja towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia. W Polsce najczęściej spożywa się jaja kurze, a także kacze, gęsie i przepiórcze, ostatnimi czasy dość popularne są jaja strusie. Jajko (kurze) zawiera w sobie dużo składników: wody (prawie 75%), białka (ok. 13%), tłuszczu (w tym prawie 4% cennych tłuszczów nienasyconych) oraz węglowodanów. W jajkach znaleźć też można niektóre witaminy – A, D, E, K oraz te z grupy B. Najcenniejszym składnikiem jajka jest białko. Najczęściej wybieramy jaja kur, zwykle jednak nie mamy czasu sprawdzać ich stanu, a warto to robić. W handlu detalicznym dostępne są kurze jaja klasy A. Na skorupce mają stemple z informacjami na temat systemu chowu, kodu państwa, w którym zostały wyhodowane oraz zakładu.

Kod systemu hodowli (tzw. „systemu utrzymania kur”):

  • 0 – jaja z produkcji ekologicznej
  • 1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu
  • 2 – jaja z chowu ściółkowego
  • 3 – jaja z chowu klatkowego

Na oznakowaniu jest także informacja o kodzie państwa członkowskiego Unii Europejskiej. W przypadku Polski jest to PL.

Na oznaczenie zakładu (weterynaryjny numer identyfikacyjny) składają się:

  • kod województwa (dwie cyfry)
  • kod powiatu (dwie cyfry)
  • kod zakresu działalności (dwie cyfry)
  • kod firmy w danym powiecie (dwie cyfry)

jajko

[hana-code-insert name=’UltraSlim’ /]

Wartości odżywcze jajek

Jajko posiada najwyższej jakości białko. A co najlepsze więcej białka znajduje się w żółtku jajka, niż w jego białku. Białko zawarte w jajku jest uznawane za białko wzorcowe, bowiem zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie potrafi sam wyprodukować, lecz musi dostarczyć wraz z pożywieniem.

Spożywając jajka, dostarczamy organizmowi także wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu – składników mineralnych, bez których wiele narządów wewnętrznych, kości i stawy nie pracowałyby tak wydajnie.

Poza tym jajko to bogate źródło cholesterolu. I to ze względu na jego występowanie zaleca się rozwagę w spożywaniu jajek.

W jajku jest też dużo witamin A, D, E i K i sporo z grupy B. Pod samą skorupką kryj się sporo witaminy C, która najczęściej występuje w produktach roślinnych.

Jajka zawierają lecytynę. To składnik żółtka. Lecytyna rozbija spożywane tłuszcze oraz cholesterol na małe cząstki, zapobiega przyczepianiu się ich do ścianek naczyń, tym samym redukuje odkładanie się blaszki miażdżycowej. Lecytyna jest także prekursorem prostaglandyn, które regulują ciśnienie krwi, działają przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Lecytyna dobrze działa na wątrobę, m.in. rozpuszcza cholesterol w żółci i chroni przed tworzeniem się kamieni żółciowych.

Potrzebne barwniki. Jajko zawiera ważne dla zdrowia ksantofil i luteinę (barwniki w żółtku). Ksantofil zapobiega osadzaniu się złogów na ścianach tętnic. Luteina w organizmie człowieka gromadzi się głównie w plamce żółtej oka i soczewce. Działa jak filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Musimy uważać na:

Alergię – na liście alergenów pokarmowych u dzieci jaja kurze są na drugim miejscu po białkach mleka krowiego. Z tego też względu dzieci charakteryzujące się wysokim czynnikiem ryzyka wystąpienia alergii, nie powinny jadać jajek przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Warto wiedzieć, że gotowanie jajka na twardo pozbawia je z reguły własności uczulających.

Salmonellę – jedzenie surowych jaj grozi zakażeniem salmonellą. Obróbka termiczna (ok. 70º C) niszczy jednak te bakterie.

jajka

Przechowywanie i obróbka cieplna jaj

Podczas przechowywania zachodzi proces starzenia jaj, co wiąże się z obniżaniem ich wartości odżywczej. Dlatego też maksymalny czas przechowywania jajek wynosi 3 tygodnie (oczywiście w warunkach chłodniczych). Jeżeli chodzi o obróbkę cieplną jaj to można je gotować na miękko i twardo, smażyć. Najlepiej przyswajalne są jaja gotowane na miękko, czyli do 4 minut. Zbyt długie gotowanie (powyżej 10 min) powoduje straty witamin i obniżenie wartości odżywczej białka nawet o 40%.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dopuszcza jedzenie 10 jajek tygodniowo, łącznie z tymi użytymi do kotletów, ciast, makaronu. Według polskich dietetyków i kardiologów osoby zdrowe mogą jeść 1 jajko dziennie. Ale ten, kto ma podniesiony poziom cholesterolu – maksymalnie 2-3 jaja tygodniowo. W Święta Wielkanocne zjemy z pewnością większą ilość jajek niż na co dzień, ale nie przejmujmy się tym w końcu święta to święta 😉

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Wartości odżywcze jajek, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.