Wakacje na Mauritiusie – zaczarowana, egzotyczna i piękna wyspa czeka

Mauritius to mała tropikalna wyspa położona na oceanie indyjskim. Razem z wyspami Reunion i Rodrigues tworzy część archipelagu Maskarenów, powstałego w wyniku podwodnych erupcji wulkanicznych.

Mauritius_Tourism

Znajdziecie tu wszystko co wakacyjno-turystyczna wyspa powinna mieć: błękitne morze, rafy koralowe, biały piasek na plaży i palmy. Poza zachęcającymi warunkami naturalnymi znajdziemy tu również zabytki historyczne, różnorodność kulturalną i zmienne krajobrazy.

Mauritius jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, obecnie jednak nie występuje tu aktywność sejsmiczna. Na północy Mauritiusa rozciągają się szerokie, płaskie równiny nadbrzeżne. Środkową część wyspy zajmuje rozległy Płaskowyż Centralny, który urozmaicają liczne stożki wulkaniczne. Linia brzegowa Mauritiusa jest pokryta białym piaskiem, ciągnie się przez 330 km i otoczona jest od strony oceanu niezwykłymi rafami koralowymi i lagunami z setką malutkich wysepek. A ponadto wyspa jest otoczona koralowym atolem, zamykającym w sobie wiele lagun, dzięki czemu można poczuć się tu jak w raju.

ECCO-MRU216Rozmieszczenie infrastruktury turystycznej nie jest tu przypadkowe:

• na północy znajdziemy większość dużych hoteli,

• na zachodzie jest więcej ośrodków sportów wodnych i właśnie tam na wybrzeżu możemy przeżyć kilka niezapomnianych zachodów słońca,

• wschód i południe są mniej zagospodarowane i mamy więcej miejsca do podziwiania tego cudownego zakątku świata.

Jeżeli interesujecie się kulturą wschodu to warto wiedzieć, że na Mauritiusie co chwilę kręcony jest jakiś film przez hinduski Bollywood. Mieszkańcy wyspy są przyjaźni i pomocni, a sama wyspa emanuje niezmąconym spokojem. Można by przypuszczać, że na tak małej wyspie nie ma co robić i szybko idzie się znudzić. Jest wręcz przeciwnie – liczba atrakcji jaka czeka na każdego chętnego do odwiedzenia wyspy jest ogromna.

Sama wyspa ma 1865 kilometrów kwadratowych powierzchni i w przybliżeniu ma kształt owalu z dłuższa średnicą wynoszącą 61km i krótszą o długości 47km. Linia brzegowa liczy 161km, a największe wzniesiecie Piton de la Petite Riviére Noire liczy 826 m n.p.m.

Głównymi językami są angielki, francuski i kreolski Mauritiusa.

worlds beautiful islands-mauritius islands

Mauritius położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego, występują tam dwie pory roku:

gorące, wilgotne lato od grudnia do maja i ciepła, sucha zima w drugiej połowie roku. Temperatury wahają się od 21°C w lipcu do 26°C w styczniu.

Na Mauritiusie jada się niemalże wszystko. Mauritius uwielbia wyrazistość i pełnię smaku. Podstawę kuchni na Mauritiusie stanowią dania z ryb i owoców morza. Lokalne specjały to np.:

briani – potrawa z ryżu, mięsa, ziemniaków i przypraw;

„sałatka milionera” – przygotowywana z ostryg, raków, krabów, krewetek, ośmiornic, langusty i rdzenia palmy w sosie kreolskim, czy

bouillabaisse – kreolska zupa z ryb, krewetek i langusty.

Popularnym alkoholem jest rum, wyrabiany na wyspie, czyli mocna wódka z trzciny cukrowej. Dodatkowo na straganach i na hotelowych stołach piętrzą się świeże owoce: papaje, arbuzy, ananasy, banany, gujawy, owoce pasji, gorzkie pomarańcze i cytryny.

mauritius

Ciekawostki Mauritiusa to:

• nazwa Mauritius pochodzi od imienia księcia Mauricea z Nassau, którą nadali jej holenderscy kolonizatorzy.

• W Port Luis – stolicy państwa -warto zobaczyć Plac św. Bissoondayala, gdzie znajduje się siedziba rządu Mauritiusa oraz Muzeum Krajoznawcze, w którym przechowywana jest rekonstrukcja ciała ptaka dodo.

Ptak dodo jako nielot był łatwym łupem dla Europejczyków, którzy pojawiali się na Mauritiusie od 1600 roku – populacja została wytrzebiona w niespełna 80 lat.

• Na Przylądku Malheureux znajduje się charakterystyczny czerwony kościółek, który często pojawia się na pocztówkach i zdjęciach z Mauritiusa.

Pomoc konsularna:

Mauritius znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).

  • Ambasada RP
  • Kabarnet Road, Nairobi
  • P.O. Box 30086 Kenya
  • tel. (+254 20) 3872-811, 3872-812
  • fax. (+254 20) 3872-814, 3874-572
  • e-mail: ambnairo@kenyaweb.com

Brak placówki dyplomatycznej i konsularnej w Polsce, najbliższa znajduje się w Paryżu lub w Londynie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Wakacje na Mauritiusie - zaczarowana, egzotyczna i piękna wyspa czeka, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!