Usuwanie pieprzyków

Usuwanie pieprzyków, jedni mówią żeby usuwać, inni, że nie usuwać i jak to właściwie jest? Temat usuwania pieprzyków budzi wiele kontrowersji. Pieprzyki mogą być niegroźnymi przebarwieniami skóry lub początkiem groźnego dla naszego zdrowia nowotworu. Zobaczmy po czym więc rozpoznać czy nasze przebarwienie jest groźne czy nie?

Pieprzyki, czyli przebarwienia lub zmiany barwnikowe na skórze, są często powodem lęków przede wszystkim o zdrowie. Większość zmian to zazwyczaj zwykłe nagromadzenie barwnika albo zwłóknienie, ale są też takie, o które trzeba się szczególnie zatroszczyć, ponieważ mogą być zwiastunem groźnej choroby takiej jak czerniak. Każdą decyzję o usunięciu plamki na skórze należy konsultować z lekarzem dermatologiem.

usuwanie pieprzyków

Znamiona mają zazwyczaj podłoże genetyczne. Mogą też być wywołane przez wirusy lub pojawiać się na skutek warunków zewnętrznych. Wiele znamion pojawia się także na skutek długotrwałego przebywania na słońcu. Dlatego tak ważne jest, by podczas opalania zabezpieczać skórę kremem z filtrami. Duże i wystające pieprzyki często bywają kłopotliwe. Bez wątpienia usuwamy wszelkie pieprzyki i znamiona, które są drażnione. Na przykład usytuowanie pieprzyka na dłoni, stopie lub w okolicach piersi jest niebezpieczne, prowadzi do podrażnień. Warto też pozbyć się zmian skórnych, które pojawiają się nagle i szybko się rozrastają, jak również tych ze skłonnością do obtarć, zaczerwienienia i swędzenia. Można też usuwać znamiona ze względów estetycznych. Można to zrobić w gabinetach dermatologii estetycznej lub chirurgicznych. Służą do tego zabiegi takie jak elektrokoagulacja, wymrażanie lub usunięcie laserem.

Usuwanie pieprzyków – metody:

  1. Usuwanie pieprzyków laserem – jest proste i skuteczne. Bezwzględnym warunkiem jest wcześniejsza ocena zmiany celem wykluczenia zmian podejrzanych o ewentualny rozwój w stronę czerniaka. Metoda ta pozwala na usunięcie znamion bez przerywania ciągłości skóry oraz bez pozostawienia na niej blizn. Laserem CO2 można usuwać zarówno zmiany na powierzchni skóry, jak również te w skórze.
  2. Metoda chirurgiczna – stosuje się ją przy bardziej rozległych zmianach skórnych. Zabieg chirurgiczny jest jednak bardziej skomplikowany. Lekarz wykonuje znieczulenie miejscowe. Później za pomocą skalpela wycina znamię. Jego wycinek zostaje przekazany do badania histopatologicznego. Następnie zakłada szwy. Rozległe znamiona czasem pozostawiają blizny.
  3. Metoda zamrażania (krioterapia, kriochirurgia) – zabieg lekarski z wykorzystaniem ciekłego azotu lub podtlenku azotu polegający na zamrażaniu zmian skórnych co prowadzi do ich kriodestrukcji i oddzielenia się w postaci strupa.

usuwanie pieprzyków

Wszyscy mają pieprzyki na ciele, jedni mają ich więcej drudzy mniej. Dbajmy o nasze zdrowie i obserwujmy swoje ciało. Jeżeli zauważymy, że nasze znamiona mają różną wielkość, nieregularny kształt, mają spore rozmiary, a na ciele jest ich dużo, oraz zauważymy, że rosną, a wokół nich pojawia się czerwona obwódka koniecznie zgłośmy się do lekarza, by usunął podejrzaną zmianę. Nie ryzykujmy, w przeciwnym razie może nasze znamię może przekształcić się w nowotwór.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Usuwanie pieprzyków, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!