Ustka nadmorski kurort

Ustka to piękne nadmorskie miasteczko, położne w samym centrum wybrzeża. Ustka jest nadmorskim kąpieliskiem o niepowtarzalnych warunkach krajobrazowych. Do Ustki przyjeżdża bardzo dużo wczasowiczów. W Ustce każdy odnajdzie coś dla siebie.

Ustka

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Ustka nadmorski kurort

Ustka jest położona na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Jest miastem portowym i także uzdrowiskowym. Liczy około 17 tys. mieszkańców i rozciąga się na powierzchni 1014 ha po obu stronach rzeki. Otoczona lasami, nadmorskimi wydmami i łąkami.

Ustka –Uzdrowisko

Dzięki leczniczym właściwościom klimatu Ustka ma status uzdrowiska od 1987 r. Walory uzdrowiskowe Ustki sprowadzają się do naturalnych złóż solanki chlorkowo-sodowej, jodkowej, hipotermalnej ze złoża „Ustka IGH-1 oraz borowiny. W uzdrowisku prowadzone może być leczenie w następujących kierunkach: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych.

Plaże w Ustce

Na terenie miasta wyznaczono dwa letnie kąpieliska morskie – Ustka Wschód i Ustka Zachód. Plaże w Ustce jest jednymi z najpiękniejszych i najszerszych plaż w Polsce. Kąpieliska miejskie strzeżone są przez ratowników ze Słupskiego WOPR w okresie letnim (lipiec-sierpień).

Atrakcje i zabytki Ustki

latarnia morska

Latarnia morska – Pierwsza latarnia, a raczej aparat świetlny w Ustce powstał już w 1871 roku, był on podnoszony na maszcie stacji pilotów. W 1892 roku wybudowano nową, stojącą do dziś latarnię z przyległą od południa ośmiokątną białą wieżą. Na jej szczycie umieszczono charakterystyczną białą laternę. Od 1904 r. światło usteckiej latarni jest białe i widać je z odległości 15 mil morskich. W sezonie letnim latarnia udostępniana jest turystom.

Promenada Nadmorska – Na ciągnących się na wschód od portu wydmach stworzono w 1875 roku promenadę. Wkrótce potem powstały wzdłuż traktu ekskluzywne pensjonaty i restauracje. Jednym z miłośników spacerów konnych wzdłuż morza był Otto von Bismarck.

port

Port – Pierwszy port istniał w Ustce co najmniej od połowy XIV wieku. Aktualny wygląd portu pochodzi z lat 1899-1903. Przy zachodnim falochronie zachowały się do dziś pozostałości starej „główki” z 1863 roku. Przed I wojną światową Ustka była największym portem handlowym na Pomorzu. Port obsługuje głównie statki turystyczne i jednostki sportowe.

Willa Czerwona – W 1886 r. w pobliżu promenady przy wschodniej plaży w Ustce stanęła letnia rezydencja kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka. Przed II wojną światową posiadłość była własnością nazisty, marszałka i ministra lotnictwa III Rzeszy, Hermanna Göringa. Neorenesansowy budynek jest dzisiaj jednym z najładniejszych i zarazem najlepiej utrzymanych w całym mieście.

Magazyn spirytusu – Czerwono ceglany budynek po zachodniej stronie portu, zbudowany w 1886 roku. Jednorazowo magazyn mógł pomieścić 2,5 miliona litrów alkoholu, dowożono go tu torami z okolicznych gorzelni.

bunkry

Bunkry – Przy plaży zachodniej, na wydmie koło portu, wciąż znajdują się cztery poniemieckie potężne żelbetonowe działobitnie dla dział nadbrzeżnych oraz schrony połączone podziemnymi korytarzami, w których mieściły się sypialnie, sanitariaty, magazyn amunicyjny. W sezonie letnim codziennie istnieje możliwość zwiedzania bunkrów z przewodnikiem. Na terenie bunkrów odbywają się także pikniki militarne, połączone z nauką żołnierskich piosenek, degustacją wojskowej grochówki i chleba oraz licznymi historycznymi pokazami i konkursami. Więcej informacji: http://www.bunkryustka.pl

Usteckie Łazienki – W Ustce już przed I wojną światową leczono choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy itd. Tym celom służyły pierwsze Usteckie “łazienki”. W 1912r. na ich miejscu wzniesiono zakład przyrodoleczniczy, w którym przybywający do Ustki kuracjusze oddać się mogą zabiegom leczniczym, kąpielom w błocie borowinowym, masażom, okładom parafinowym itd.

dworzec

Dworzec PKP – Kolej zbudowano dopiero w 1878 roku, bo wcześniej niemieccy stratedzy bali się, że w przypadku wojny mogłyby ją ostrzeliwać z morza wrogie okręty. W 1878 roku powstał w tym miejscu także pierwszy dworzec. Obecny kształt dworzec zawdzięcza przebudowie z lat 1909-1911, kiedy to zbudowano bezpośrednią linię kolejową z Ustki do Sławna i przeprowadzono nad nią wiadukt drogowy.

Muzeum Chleba – W Polsce jest tylko kilka takich muzeów. Obejrzeć tu można stary sprzęt piekarniczy m.in. XVII wieczne urządzenie do wyrabiania ciasta. Są mieszadła do ciast i masy kremowej oraz gofrownice z początku XX wieku.

Baza morskich ratowników – Początki budynku sięgają 1867 roku kiedy to wzdłuż całego morskiego wybrzeża powstawały szopy, ze sprzętem do ratowania załóg statków – katastrof na morzu było w tamtych czasach bardzo wiele. Drewnianą szopę w 1887 roku zastąpił budynek z czerwonej cegły – ufundowany ze składek pracowników poczty i telegrafu dla uczczenia 90. urodzin cesarza Wilhelma I. W środku mieściła się m.in. stajnia dla koni oraz wóz na specjalnych kołach, nie grzęznących w plażowym piasku, służący do przewożenia 10-osobowej łodzi wiosłowej oraz wyrzutni rakiet, którymi wystrzeliwano liny do ewakuacji rozbitków. W okresie od 1867 do 1945 roku usteccy ratownicy-ochotnicy uratowali 166 istnień ludzkich.

Starówka w Ustce – Uliczki starej Ustki biegną dokładnie tak, jak setki lat temu. Największą i główna ulicą miasteczka była i nadal jest ul. Marynarki Polskiej, rozciągała się przez całą osadę, a tor jej wyznaczony był przez rozlewiska rzeki Słupi. Centralnym miejscem tworzącej się wtedy starówki był Kapitański zaułek , czyli półkolisty skwerek otoczony pięknymi lipami, w tym punkcie ulica Marynarki Polskiej skręcała w stronę portu rybackiego.

Muzeum Ziemi Usteckiej – Znajduje się przy głównej ulicy Ustki, Marynarki Polskiej 62a, zaledwie 600 metrów od morza. Muzeum dysponuje wieloma dokumentami, eksponatami i zbiorami, które ukazują wiele ciekawych rzeczy o tym rejonie, jak również dużo informacji o ważnych ludziach mieszkających na tych ziemiach oraz wiele pamiątek ze stoczni “Ustka”. Muzeum Ziemi Usteckiej czynne jest dla turystów od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 17:00.

molo

Trzecie molo – słynie z legend o bazie niemieckich U-Bootów. W istocie jest nieukończonym fragmentem planowanego, ponad 1,5 kilometrowego falochronu, który miał od zachodu osłaniać wielki port żeglugowy. Tą inwestycją Niemcy chcieli sobie ułatwić żeglugę i skrócić czas podróży do Królewca. Budowę jednak szybko przerwano, niemal tuż po wybuchu II wojny światowej. Dzisiaj służy wędkarzom, spacerowiczom oraz autorom przewodników.

Ustecki Ratusz – to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych elementów architektonicznych w mieście. Wybudowany został w latach 1910 – 1912 według projektu Friedricha Engelbrechta. Budynek ten, praktycznie od początku swojej historii był siedzibą szkoły – najpierw niemieckiej, w późniejszym okresie zaś polskiej.

Pomniki w Ustce

Pomnik Fryderyka Chopina

Najlepsze oferty w całej Polsce do 70% taniej!

Pomnik Fryderyka Chopina – znajduje się przy promenadzie, w parku nadmorskim, przedstawia postać kompozytora kierującego się w stronę morza. Kamienny monument został odsłonięty w czerwcu 1979 r., a jego autorką jest Ludwika Krasowska-Nitschowa.

Pomnik “Ludziom Morza” – znajduje się w porcie, obok latarni morskiej. Idea postawienia pomnika zrodziła się wśród usteckich rybaków i działaczy Solidarności już w latach 80-tych, wciąż jednak brakowało na niego pieniędzy. Do pomysłu pomnika wróciła radna Anna Górecka w 2001 roku. Dzięki składkom społecznym, sponsorom oraz wsparciu Urzędu Miasta i Powiatu pomnik udało się postawić. Ukazuje on matkę czekającą na powrót syna z morza – autorem rzeźby jest Stanisław Kulon z ASP w Warszawie.

“Umierający wojownik” – pomnik znajdujący się w parku przy ul. Chopina przedstawia śmiertelnie rannego wojownika, który nadludzkim wysiłkiem próbuje zasłonić się tarczą. Autorem pomnika jest austriacki rzeźbiarz Josef Thorak.

Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej – pomnik odsłonięto w środku sezonu letniego, 25 lipca 2012 roku. Ławeczka stanęła w parku uzdrowiskowym (koniec ulicy Leśnej). Irena Kwiatkowska jedna z najwybitniejszych polskich aktorek komediowych i kabaretowych.

Ustecka Syrenka1

“Ustecka Syrenka” – syrenka jest dziełem mieszkańca Ustki, Michała Rosa. Pomnik odsłonięto w sierpniu 2010 r. Huta, która była odpowiedzialna za wykonanie pomnika, nie wykonała zlecenia zgodnie z projektem autora, przez co projektant zwrócił się do władz kurortu o usunięcie Syrenki z widoku publicznego. Po czterech dniach od odsłonięcia, pomnik musiał być zdemontowany, bo zniszczyli go wandale. Nieznani sprawcy zniszczyli twarz i biust Syrenki, żłobiąc w niej głębokie rysy. Pomnik został naprawiony i znów stanął w usteckim porcie. Ustecka Syrenka jest obecnie ogromną atrakcją tej nadmorskiej miejscowości.

ustka8

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Ustka to jedna z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich. Co roku rzesze turystów wybierają to urokliwe miasteczko, ponieważ oferuje ono wiele atrakcji. Z pewnością nikt nie będzie się nudził.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Ustka nadmorski kurort, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!