Turcja

Turcja państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcja jest krajem położonym nad czterema morzami. Na północy jest Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne, nazywane w języku tureckim Morzem Białym. Udając się na wakacyjny urlop, turyści mogą liczyć na piękną pogodę i wiele atrakcji do zwiedzania.

Turcja

W Europie Turcja graniczy z Bułgarią i Grecją, również poprzez sporny Cypr, a w Azji z Gruzją, Azerbejdżanem, Armenią, Syrią, Irakiem i Iranem. Turcja to kraj górzysty, większość powierzchni Azji Mniejszej zajmuje Wyżyna Anatolijska zbudowana z utworów paleozoicznych pokrytych osadami kredowymi i trzeciorzędowymi o średniej wysokości 900-1500 m n.p.m. Występują tu liczne kotliny i wulkany. Państwo leży w strefie aktywnej sejsmicznie; często występują tu katastrofalne trzęsienia ziemi.

Klimat

Turcja znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, który na wybrzeżu posiada odmianę morską, zaś we wnętrzu kraju nabiera cech typowych dla klimatu kontynentalnego. Średnia temperatura latem wynosi ok. 25 °C na wybrzeżu i około 13 °C górach. Zimą w rejonach górskich temperatura wynosi ok. 4-5°C, zimy na wybrzeżu są z kolei dość ciepłe – średnia temperatura wynosi ok. 15°C.

turcja 1

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Kuchnia Turcji

Kuchnia turecka przez wielu uznawana jest za jedną z najsmaczniejszych na świecie, fakt ten może wynikać z tego, że łączy ona w sobie tradycje kulinarne Europy, Azji i Półwyspu Arabskiego, oferując tym samym bogactwo smaków i składników. W Turcji popularnością cieszą się także różnego rodzaju sałatki ze świeżych warzyw, a także tureckie placki z farszami. Przed daniem głównym podaje się zupy. Tureckie menu składa się w większości z dań mięsnych, opiekanych na pionowym rożnie bądź grillowanych czy też duszonych, w specjalnych naczyniach. Do najpopularniejszych z tego typu potraw należy okryty światową sławą kebab. Oczywiście bazą potrawy jest jagnięcina lub baranina pieczona tradycyjnie na pionowym ruszcie – döner kebab lub na zwykłym poziomym. Mięso to podawane jest często w postaci szaszłyków. Turcja z racji swojego położenia jest państwem bogatym w ryby, będąc na wakacjach w tym pięknym kraju grzechem byłoby nie spróbować świeżego tuńczyka, makreli, turbota bądź innych gatunków ryb, których jest tu ogromny wybór. Tureckim królem warzyw jest bakłażan. Jest on namiętnie i w różnej postaci dodawany prawie do każdego dania. Niezwykle popularnym napojem w Turcji jest herbata.

Turcja – regiony turystyczne

Riwiera_Turecka

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Riwiera Turecka – to słoneczne wybrzeże Morza Śródziemnego z niezliczonymi plażami i zatokami. Jest to prawdziwy raj dla sportowców i ludzi interesujących się historią. Jest to doskonała baza do wycieczek objazdowych i rejsów statkami. Rosną tu lasy piniowe i eukaliptusowe. Plaże mają charakter żwirowy z fragmentami piaszczystymi. Długie pomosty wiodą do turkusowoniebieskiej wody. Na wybrzeżu istnieje wiele małych urokliwych miejscowości. Ta wschodnia część regionu Morza Śródziemnego oferuje rozległe plaże, piękne krajobrazy z różnoraką roślinnością. W Turcji, na półwyspie Azja Mniejsza podziwiać możemy pozostałości po dawnym państwie Osmanów. W Kemer znajduje się przystań dla jachtów, kilka barów, restauracji, sklepów i lokali rozrywkowych. Warto zwiedzić historyczne Phaselis i Olympos. Belek to nowy region turystyczny dla pragnących spokojnego wypoczynku. Side to miejscowość położona na cyplu.

wybrzeze_egejskie_turcja

[ hana-code-insert ] 'Hotelepl 200×200' is not found

Wybrzeże Egejskie – to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów, przyciągający turystów z całego świata pięknymi plażami i bogatą infrastrukturą hotelową. To właśnie tutaj znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy do wymarzonego wypoczynku – błękitne, ciepłe morze, romantyczne promenady i porty, złoty piasek plaż i doskonałe warunki do uprawiania sportów – żeglarstwa, paralotniarstwa, windsurfingu i nurkowania. Większość kafejek, restauracji i klubów nocnych również zlokalizowana jest tuż przy plaży – to tutaj kwitnie bogate życie nocne. Oprócz pięknych plaż, luksusowych hoteli i szeregu atrakcji turystycznych, jak aquaparki i centra rozrywki, znajdziemy tu mnóstwo zabytków światowej klasy.

Wybrzeże Likijskie

Wybrzeże Likijskie – to obok Riwiery Tureckiej i Wybrzeża Morza Egejskiego, największy i najlepiej zagospodarowany region turystyczny Turcji. Nie brak tu dobrej zabawy, luksusowych kompleksów hotelowych, parków rozrywki oraz klubów nocnych i dyskotek. Malownicze Oludenis będzie nas kusić dwukilometrową plażą i dobrymi warunkami do uprawiania sportów. Jednak tureckie Wybrzeże Likijskie to nie tylko plaże i ciepłe morze, ale również szereg interesujących zabytków. Ci, którzy wakacje planują spędzić, nie odmawiając sobie rozrywek i udogodnień, powinni wypocząć w luksusowym Yaniklarze. Tam znajdziemy najbardziej wyrafinowane atrakcje – pola golfowe, korty tenisowe oraz boiska sportowe, a na terenie hoteli – salony spa, kluby fitness, sauny i baseny.

Miasta Turcji

turcja

Alanya – to wspaniałe, malownicze miejsce, z nowoczesnymi hotelami, przytulnymi pensjonatami i campingami. Znajduje się tu także wiele barów, restauracji i dyskotek. Jest to popularny ośrodek turystyczny, szczycący się piaszczystą plażą nazwaną na cześć egipskiej królowej – Plażą Kleopatry. Atrakcją dla ludzi o mocnych nerwach są skoki ze skał do morza. Najbardziej interesującym miejscem jest Twierdza Bizantyjska usytuowana na szczycie wzgórza.

Ankara – jest stolicą Turcji od 1923 roku. Położone w środkowej Turcji, w centralnej części płaskowyżu Anatolii, miasto znajduje się na wysokości 1000 m n.p.m. Początki Ankary sięgają oczywiście starożytności.

wieza-hidirlik

Antalyajest miastem leżącym w południowo – zachodniej Turcji nad Zatoką Antalya. Rozciąga się ona leniwie u podnóży gór Taurus. Turystycznie Antalya to znany kurort na riwierze tureckiej, gdzie latem ściąga około 2 mln ludzi. Antalya jest nowoczesnym miastem, przystosowanym do wizyt turystów z całego świata. . Tutaj znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Antalya posiada dobrze rozwinięta bazę hotelową. Oprócz zabytkowych budowli, możemy też zobaczyć malownicze parki, cudowne białe plaże, urokliwe uliczki z drobnymi sklepikami i małymi drewnianymi domkami, a także skosztować wysokiej jakości wyrobów tutejszej kuchni. Symbolem, a zarazem największym zabytkiem w mieście jest Minaret Yivli. Jest to meczet pochodzący prawdopodobnie z 1230 r. Jednym z najstarszych zachowanych zabytków jest Wieża Hidirlik. Najlepiej z czasów rzymskich zachował się łuk triumfalny – Brama Hadriana. W Antalyi warto zobaczyć Wieżę zegarową.

Belek – to jedna z najnowszych miejscowości wypoczynkowych w Turcji. Niewielka miejscowość położona ok. 30 km na wschód od Antalya, na rozległej zielonej równinie, która poprzecinana jest wodnymi kanałami. Pasmo górskie rozciąga się w głąb lądu. Masa niezwykłych ruin położona jest w trudno dostępnych dolinach i wąwozach, które są bardzo malownicze.

Diyarbakir – jest miastem w Turcji, wokół którego od zawsze narastają kontrowersje. Jest uznawane za stolicę przez tureckich Kurdów. Mieszkańcy miasta są bardzo przyjaźni i gościnni, atmosfera także jest bardzo przyjemna. Koniecznie trzeba obejrzeć mury miejskie – umocnienia pochodzą z czasów świetności imperium rzymskiego i są długie na ponad pięć kilometrów. Najciekawszym fragmentem murów jest Brama Mardin i pobliska baszta.

Efez – to miasto jest miejscem pielgrzymek… dla miłośników historii starożytnej. Prowadzone tu prace archeologiczne pozwoliły pokazać piękno tego miejsca. Efez jest uznawany za jedno z najlepiej zachowanych miast antycznych. Można tu wstąpić do biblioteki czy odpocząć w amfiteatrze. W pobliżu znajdują się także ruiny Artemizjonu, czyli jednego z siedmiu starożytnych cudów świata.

fethiye-turcja

Fethiye – to stojące na podwalinach starego Telmessos miasto ma nie tylko duże znaczenie dla regionu, ale też urok, któremu trudno się oprzeć. Dzięki rozległej zatoce, szerokiej promenadzie w pobliżu portu z licznymi barami i restauracjami oraz dzielnicy targowej w centrum, Fethiye oferuje dużą różnorodność rozrywek. Wspaniałe otoczenie obfituje w ciche zatoczki z kryształową, turkusową wodą, urocze wysepki i porośnięte piniami wzgórza.

Side – to miasto słynne już w czasach antycznych. Znajduje się 68 kilometrów od lotniska w Antalyi. Niegdyś miasto było ruchliwym portem, popularnym ze względu na obecność piratów i odbywające się tu targi niewolników. W mieście znajduje się wiele zabytków kultury takich jak rzeźby, świątynie, kolumny i teatry. Dzisiejsze Side to małe i przytulne miasteczko z pięknym wybrzeżem, nowoczesnymi hotelami, gajami pomarańczowymi, polami uprawy bawełny, barami, restauracjami i kawiarniami nad brzegiem morza.

Stambul

Stambuł – jedyne na świecie miasto położone na dwóch kontynentach, tworzy metropolię podzieloną na 27 dzielnic i cztery niezależne dystrykty oraz 17 miast. Część europejska, gdzie skupia się większość zabytków i instytucji ekonomicznych, zajmuje obszar o powierzchni 975 km2, część azjatycka, mająca w większości charakter rezydencjalny – 856 km2. Dawniej zwane było Konstantynopolem. Historia miasta sięga VII wieku p.n.e., kiedy to uciekinierzy z Grecji założyli tam swoją kolonię. Miasto to posiada wiele zabytków. Warto zobaczyć liczne meczety, na przykład Błękitny Meczet, pochodzący z początków XVII wieku, będący najwystawniejszym meczetem w całym mieście. W Stambule jest też wiele kościołów, na przykład Bazylika św. Jerzego – siedziba władcy Konstantynopola. Atrakcji turystycznych w Stambule jest wiele. Można tam wybrać się na Wielki Bazar, w którym znajduje się blisko 4000 różnych sklepików i zakładów rzemieślniczych. Warto zwiedzić też Akwedukt Walensa, albo Wieże Leandra.

Plaże

 • Plaża Dolina Motyli – leży pomiędzy ścianami wąwozu. Dostać się tu można wyłącznie drogą wodną, z miasteczka Ölüdeniz. Kursują stamtąd regularnie wodne taksówki. Plaże wokół Doliny Motyli są wyjątkowo piękne i kameralne. Do tego dochodzą laguny, szmaragdowa woda i mały kanion, zwany Doliną Motyli.
 • Plaża Kleopatry – znajduje się w jednym z najbardziej popularnych Kurortów Turcji – miejscowości Alanya na Riwierze Tureckiej. To plaża długa, piaszczysta, z czystą wodą przy brzegu. Niestety, Plaża Kleopatry jest bardzo zatłoczona w sezonie.

turcja b

 • Plaża Lara – zachwyca czystością oraz złotym, drobnym piaskiem i turkusowym kolorem oblewającej jej wody. Lara jest jedną z najdłuższych plaż w Turcji.
 • Plaża Moonlight – położona w miejscowości Kremer, jest znana na całym świecie, słynąca z pięknych widoków, bardzo czysta.
 • Plaża Ölüdeniz – to najpiękniejsza plaża w Turcji. Jest długa, szeroka, zakończona słynną Błękitną Laguną częściowo otoczoną górami.
 • Plaża Patara – położona jest nad Morzem Śródziemnym, to jedna z najbardziej odludnych plaż Turcji. Plaża ciągnie się na długości 12 km, a region nie jest jeszcze tak oblegany więc i plaża należy do mniej zatłoczonych. Plaża odznacza się wspaniałym białym piaskiem.

Turcja – tradycje

Tureckie tradycje związane są z dominującą w tym rejonie wiarą – islamem. Wszystko czego muzułmanin potrzebuje opisane jest w Koranie, stworzonym przez Mahometa. Jest on dla nich największym wzorem. Turcja jest krajem muzułmańskim, co dla obcokrajowców wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych zachowań, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego (w meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach). Podczas podróży po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion.

maramaris

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Polskie placówki dyplomatyczne w Turcji

Ambasad RP

 • Atatürk Bulvari 241
 • Kavaklidere PK 20, 06650 Ankara
 • tel. (0-090312) 467-56-19, 467-33-15, 4572000 4572001
 • fax. 467 89 63
 • e-mail: polamb@superonline.com , polamb@ada.net.tr
 • strona www: www.polonya.org.tr

Konsulat Generalny RP w Istanbule

 • Giz 2000 Plaza, Ayazaga Köyü Yolu No.7,
 • Kat 5, Maslak Istanbul
 • tel. (00-90-212) 290 66 30, 290 66 31
 • fax. (00-90-212) 290-66-32
 • e-mail polconsul@superonline.com
 • www.polonyakons.org.tr

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Turcja, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Udostępnij!