Truskawki samo zdrowie

Mamy początek czerwca, zaczął się sezon na truskawki. Owoce te nie tylko pięknie pachną, wyglądają i smakują. Najważniejsze jest to, że te cudowne czerwone owoce są zdrowe i korzystnie wpływają na nasz organizm.

Truskawki

[hana-code-insert name=’UltraSlim’ /] [hana-code-insert name=’Acaiberry L’ /]

Historia truskawek

Historia truskawki jest krótka. Truskawkę otrzymano poprzez sztuczne skrzyżowanie pochodzącej ze wschodnich Stanów Zjednoczonych poziomkę wirginijską z południowoamerykańską poziomką chilijską. W wyniku tych prac powstała pierwsza wielkoowocowa poziomka, nazwana ananasową, dającą jasno zabarwione, znacznie większe i cenniejsze owoce niż oba gatunki wyjściowe. Uprawa tej poziomki rozpowszechniła się szybko w Europie, potem w Ameryce Północnej, do której już dotarła w postaci wielkoowocowych odmian uprawnych. Botanicy objęli je wspólną nazwą gatunkową: truskawka. Działo się to wszystko w XVIII wieku, a naukowcem, który dokonał tego epokowego dzieła był Francuz Duchesne, ok. 1712 roku. Truskawka jest obecnie uprawiana praktycznie na całym świecie. Wiele krajów to prawdziwe potęgi produkcyjne tego owocu.

truskawki 1

Truskawki – moc witamin i właściwości

 • Truskawki są źródłem wielu witamin i minerałów. Zawierają więcej witaminy C niż cytryny i grejpfruty. Ponadto zawierają także witaminę A, B1, B2 oraz PP.
 • Owoce te zawierają również wapń, fosfor, żelazo, magnez oraz mangan. Wapń i fosfor wzmacniają kości i zęby oraz poprawiają pracę mięśni a w połączeniu z magnezem, który również jest w truskawkach – odkwaszają organizm. Ze względu na wysoką zawartość żelaza truskawki są istotne w diecie kobiet. Chronią przed anemią, są krwiotwórcze i wzmacniają nasz organizm.
 • Działają moczopędnie, dlatego polecaną są osobom z niewydolnością nerek.
 • Dzięki solom organicznym poprawiają przemianę materii, a pektyny oczyszczają jelita z resztek pokarmu i mają duży wpływ na poprawę flory bakteryjnej jelit.
 • Obniżają poziom cholesterolu.
 • Owoce te są zalecane przy leczeniu grzybicy.
 • Pobudzają apetyt.
 • Są polecane w diecie ze względu na niską kaloryczność.
 • Stosowane jako maseczka świetnie nawilżają cerę, poprawiają jej ukrwienie i koloryt.
 • Truskawki mają właściwości antybakteryjne.
 • Truskawki są również źródłem kwasu elegonowego, który chroni przed nowotworami.
 • Wykazują dobroczynne działanie na układ nerwowy.

truskawki 3

Kiedy jest najlepiej jeść truskawki?

Owoce najlepiej jeść na czczo. Możemy również dodać je do porannej porcji muesli i jogurtu. Bogate są w włókna pokarmowe (rozpuszczalne i nierozpuszczalne), a błonnik i enzymy natychmiast przyspieszą trawienie zjedzonych dzień wcześniej tłustych potraw czy słodyczy. Jednak nie zapominajmy, że truskawki to przede wszystkim pyszne owoce, które wyśmienicie smakują bez jakichkolwiek dodatków.

Czy truskawki szkodzą?

Truskawki niestety mogą uczulać, co objawia się pojawieniem pokrzywki, wysypki bądź biegunki. Nie powinny też ich spożywać osoby z zespołem jelita drażliwego, a także uczulone na salicylany. Kobiety karmiące, małe dzieci i osoby z predyspozycją do alergii powinny wprowadzać te owoce do diety stopniowo.

truskawki 2

[hana-code-insert name=’YR link’ /]

Truskawki samo zdrowie – zastosowanie

W kuchni można je wykorzystywać wszechstronnie. Są cenionym składnikiem wielu sałatek, surówek, przystawek. Przyrządza się z nimi sosy, zupy, desery, ciasta i napoje. Spożywa się je na surowo oraz przetwarza na soki, dżemy, konfitury. Robi się z nich również wina, nalewki i likiery. Niestety truskawki są owocami bardzo nietrwałymi, najlepszym sposobem na ich przechowanie jest zamrożenie, zachowujące prawie wszystkie właściwości świeżych owoców.

Sezon na truskawki trwa niestety dość krótko, bo tylko kilka tygodni. Jeżeli chcemy kupić świeże owoce nie zwlekajmy, kupujmy je póki jeszcze są, a to jak długo to wszystko zależy od pogody. Miłośnicy tych owoców nie mają się jednak o co martwić zawsze w innych porach roku można dostać truskawki mrożone. Jednak ja osobiście wolę takie świeże, najlepiej ze swojej z działki 😉

Justa 2013

Udostępnij!