Tłusty Czwartek – Tradycja

Tłusty czwartek jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Tłusty czwartek rozpoczyna też ostatni tydzień karnawału. W tym dniu mamy obowiązek zjeść chodź jednego pączka.

Tłusty Czwartek – Tradycja

Tłusty Czwartek obchodzą wszyscy, niezależnie od wieku czy płci. Nasze prababki pamiętają jednak czasy, a było tak do XIX wieku, kiedy święto to było zarezerwowane tylko dla kobiet. Był to dzień hulanek i zabaw mężatek, czasem również młodszych dziewcząt. W Polsce tego dnia, dozwolone jest obżarstwo, a najbardziej popularnymi w tym dniu przysmakami są pączki oraz faworki – znane również jako chrusty. Piekarnie i cukiernie tego dnia są bardzo oblegane, jeśli chcemy jeszcze zdążyć kupić ulubione smakołyki powinniśmy udać się do cukierni wcześnie rano lub przed południem.

Tłusty Czwartek jest świętem ruchomym, jego data zależy od okresu Wielkiego Postu. Staropolskie przysłowie mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. W ten dzień mamy wręcz obowiązek skonsumować przynajmniej jednego pączka. Jeśli ktoś tego nie zrobi, to według przesądu, nie będzie mu się wiodło w życiu. Przesądy przesądami, ale Polacy w tym dniu zjadają przeciętnie 2,5 pączka.

faworki

Jeden pączek to aż 200 kalorii, a to znaczy, że musielibyśmy biegać przynajmniej 20 minut, żeby go spalić. Jednak w tym dniu, nie należy przejmować się kaloriami!

Przepis na serowe oponki w czekoladzie

Składniki na 30 sztuk:

• 260 g chudego twarogu

• 260 g mąki pszennej

• Łyżeczka sody oczyszczonej

• Cukier waniliowy

• ¼ szklanki drobnego cukru

• Łyżeczka octu

• 125 ml kwaśnej śmietany

• 1 litr oleju

• 200 g polewy czekoladowej

Sposób przygotowania:

Zmielony trzykrotnie twaróg i pozostałe składniki ciasta łączymy i zagniatamy luźne ciasto. Ciasto wałkujemy na posypanej mąką stolnicy na placek o grubości ok. 1 cm. Szklanką wycinamy z niego kółka. W każdym kółku malutkim kieliszkiem wycinamy dziurkę. W głębokim rondelku rozgrzewamy mocno tłuszcz, smażymy na nim oponki z obu stron, tak żeby się zarumieniły. Usmażone wyjmujemy na ręcznik papierowy i odsączamy je z tłuszczu. Chłodne zanurzamy w roztopionej ciemnej czekoladzie. Następnie odkładamy do zastygnięcia. Możemy ozdobić je niteczkami z gorącego lukru, lub posypką kolorową. Smacznego 🙂

Justa 2013

Udostępnij!