Teneryfa – Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa to największa z zamieszkałych Wysp Kanaryjskich, należy do autonomicznego regionu Wysp Kanaryjskich – Islas Canarias, administracyjnie należy do Hiszpanii. Teneryfa to nie tylko największa wyspa, ale i najchętniej wybierana na wakacyjny wypoczynek spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich. Dostaniemy się tam samolotem: Lufthansa.com, a hotel możemy zarezerwować np. na Hotels.com

Beach Las Teresitas in Santa cruz de Tenerife north

Położenie, geografia i klimat

Teneryfa to wyspa należąca do Hiszpanii, położona w odległości ok. 1100 km od jej brzegów na Oceanie Atlantyckim u północno-zachodnich wybrzeży Afryki ok. 300 km od Maroka i 130 km od Sahary. Jest największą wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich i najludniejszą wyspą hiszpańską. Teneryfa ma 2034 km kwadratowych powierzchni, około 80 km długości i 50 km szerokości. Teneryfa jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, której powstanie odbywało się w kilku etapach. Najwyższe wzniesienie to wulkan El Pico del Teide 3718 m n.p.m., który jest zarazem najwyższym szczytem Hiszpanii. Powierzchnia Teneryfy jest górzysta, pocięta licznym wąwozami i dolinami. Krajobraz bardzo różnorodny, linia brzegowa mocno urozmaicona, z plażami kamienistymi i piaskowymi w różnych kolorach. Teneryfy jest umiarkowany i łagodny przez cały rok. Nie ma tu ani okresów zimnych, ani upalnych. Średnie temperatury oscylują między 17-18°C zimą i 24-25°C latem. Najwięcej turystów przyjeżdża na Teneryfę w miesiącach letnich, lipiec i sierpień są najgorętsze. Na Teneryfie znajdują się dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: wulkan Teide, który jest parkiem narodowym, oraz zabytkowe miasto La Laguna.

teneryfa 2 

Fauna i flora

FAUNA

Fauna obejmuje ok. 400 gatunków ryb, 56 gatunków ptaków, 5 gatunków gadów, 2 gatunki płazów, 13 gatunków ssaków lądowych i kilka tysięcy gatunków bezkręgowców. Faunę reprezentuje m.in.: delfin butlonosy zamieszkujący wybrzeże południowej części Teneryfy, rybołów, kanarek (ptak endemiczny zamieszkujący tereny uprawne, lasy sosnowe oraz wąwozy), gacek kanaryjski (nietoperz endemiczny występujący na terenach uprawnych i w wysokich górach), gołąb wawrzynowy, gołąb kanaryjski, burzyk żółtodzioby (ptak zamieszkujący tereny nadbrzeżne Teneryfy), pejeperro (ryba zagrożona wyginięciem, która występuje przy skalistych dnach Teneryfy), gekon murowy kanaryjski, żółw Karetta (żółw morski występujący u wybrzeży Teneryfy w okresie letnim), vieja (ryba występująca przy skalistych dnach wód Teneryfy) motyl vanessa vulcania i owadożerne ptaki np. pokrzewka aksamitna i kapturka. a także chrząszcze, pluskwiaki i inne. W wodach przybrzeżnych żyje około 400 gatunków ryb oraz kilka gatunków żółwi morskich, wielorybów i delfinów. W parku naturalnym dziko żyją sprowadzone z innych krajów zwierzęta, m.in. papugi czy goryle.

żółw

FLORA

Flora na wyspie liczy około 1400 gatunków, w tym 200 gatunków endemicznych Wysp Kanaryjskich, z czego 140 występuje tylko i wyłącznie na Teneryfie. Florę reprezentuje m.in.: jałowiec, ostrokrzew, palmy kanaryjskie, paprocie, wrzos, kaktus, wilczomlecz kanaryjski (endemiczny gatunek roślin typowy dla niższych obszarów Teneryfy), dracena smocza, hierba pajo nera (gatunek roślin endemicznych typowych dla Parku Narodowego Teide), las wawrzynowy, sosna kanaryjska, słodka tabaiba (to krzew o okrągłym kształcie z gałęziami, które na końcach mają małe, zielone liście), rubinowy żmijowiec (endemiczny gatunek roślinny typowy dla Parku Narodowego Teide).

Plaże Teneryfy

teneryfaPodróżuj komfortowo z Lufthansą

Teneryfa charakteryzuje się skalistym nabrzeżem co nie oznacza, że nie posiada także pięknych plaż piaszczystych. Plaże są dziełem człowieka lub natury. Ich niezwykłą cechą są różne kolory piasku, od białego, przez żółty i czerwony, aż po najciemniejsze – czarne, powstałe z pyłów wulkanicznych. Turyści na wypoczynek najczęściej wybierają południową część wyspy, gdzie można znaleźć najpiękniejsze plaże. Większość z plaż Teneryfy jest naprawdę dobrze utrzymana, czysta i zapewniająca wszelkiego rodzaju atrakcje. Plaże przy hotelach udostępniają leżaki i parasole. Na plażach oprócz podstawowych udogodnień jak prysznice i toalety, znajdziemy także doskonałe zaplecze gastronomiczne oraz przeróżne rozrywki dla dzieci jak np. place zabaw, czy trampoliny. Dorośli plażowicze mają idealne warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych np. surfing, windsurfing, żeglarstwo, nurkowanie.

Plaże:

  • Plaża de las Teresitas – Jedna z najpiękniejszych plaż Teneryfy. Zlokalizowana jest blisko Santa Cruz. Złoty, piaszczysty brzeg obmywają wody w kolorze głębokiego błękitu. Nad plażą na wysokości kilkudziesięciu metrów jest bardzo ciekawy punkt widokowy.
  • Plaża del Duque – Położona w prestiżowej dzielnicy, sąsiaduje z najlepszymi hotelami. Plaża składa się z części piaszczystej i kamienistej. Wzdłuż plaży biegnie promenada, przy której znajdują się ekskluzywne restauracje oraz markowe sklepy.
  • Plaża Jardin – Ciemna plaża zlokalizowana przy Puero de la Cruz w północnej części Teneryfy. Wokół rośnie mnóstwo gatunków roślin – od kaktusów po kwiaty pięknie rozkwitające latem.

Plaża la Arena

  • Plaża la Arena – Ciemna plaża na zachodnim wybrzeżu, niedaleko Los Gigantes. Jest plażą bardzo popularną wśród turystów, a co za tym idzie niezwykle obleganą w szczycie sezonu.
  • Plaża La Pinta – Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Puerto Colón, z którego wypływają jachty wycieczkowe z turystami pragnącymi zobaczyć na własne oczy pływające w tych wodach walenie. Na plaży mamy piasek drobny i żółty.
  • Plaża la Tejita – Położona po południowej stronie Montana Roja, w bliskiej odległości od lotniska Reina Sofia na południu wyspy. Plaża jest naturalna o łagodnym, piaszczystym wejściu do oceanu. Plaża położona jest w ustronnym miejscu, przez co jest lubiana przez naturystów.
  • Plaża Las Vistas – Jest jedną z najdłuższych plaż na południu wyspy. Piasek na plaży jest żółty, wydobyty z dna morskiego.
  • Plaże w El Medano -Mniej oblegane plaże w tym rejonie są jednymi z najdłuższych na Teneryfie. Powstały wskutek naturalnych procesów, bez żadnej ingerencji człowieka. W okolicy można spotkać również plaże o zabarwieniu ciemno-czerwonym. Ze względu na wiejące tu wiatry plaża jest ulubionym miejscem amatorów windsurfingu i kitesurfingu.

teneryfa 5

Atrakcje i ciekawe miejsca

Góry Anaga – Pasmo górskie zajmujące północną część wyspy, przez które wiodą wąskie, kręte, widokowe drogi. Malowniczy region gór Anaga jest porośnięty zielenią. U podnóża masywu leży stolica – Santa Cruz de Tenerife oraz sąsiadująca z nim La Laguna.

Jungle Park – To park położony kilka kilometrów od Los Cristianos w kierunku Parku narodowego Teide. Rozciąga on się na powierzchni ok. 75 000 m kwadratowych i zalicza do największego w Europie. W parku znajdziemy m.in.: orły, papugi, krokodyle, tygrysy, lwy oraz wiele innych gatunków zwierząt. Więcej informacji: www.aguilasjunglepark.com

Loro Park

Loro Park – to ogromny park zoobotaniczny otwarty w 1972 roku. Położony jest na powierzchni 60 000 m kwadratowych na obrzeżach miasta Puerto de la Cruz na północy wyspy. Park jest ostoją dużej ilości zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. W parku żyją m.in.: papugi, lwy morskie, tygrysy, mapy, żółwie, aligatory, goryle, pingwiny, pelikany, rekiny, orki i dużo innych zwierząt. Na terenie parku istnieje możliwość zobaczenia pokazów tresury np. orki, delfinów, czy lwów morskich.

Monkey Park – Znajduje się w miejscowości Arona. Został otwarty w 1991 roku, a jego cechą charakterystyczną jest brak zamkniętych na stałe krat i klatek – wszystkie małpy, reprezentujące ponad 150 różnych gatunków, swobodnie biegają po całym dostępnym dla nich terenie. Turyści mogą samodzielnie karmić zwierzęta i je głaskać. Więcej informacji: www.monkeypark.com

Park krajobrazowy Teno – Teno to jeden z trzech najstarszych masywów wulkanicznych na Teneryfie. Park Teno to jeden z najpiękniejszych parków przyrodniczych na Teneryfie położony na jej północnym zachodzie. W częściach niższych dominują tabaiby i kardonale, wyżej możemy napotkać przykłady laurowego lasu trzeciorzędowego.

Park Narodowy Teide

Park Narodowy Teide – Najwyższy szczyt Hiszpanii o wysokości 3718 m. n.p.m. otoczony Narodowym Parkiem Krajobrazowym o pięknym krajobrazie, zajmuje 19 tyś ha, rozciąga się na wysokości ok 2000-2150 m. n.p.m. Park utworzono w 1954 roku, a w 2007 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ochroną objęto stożek wulkaniczny – Pico del Teide, który jest najwyższym szczytem Hiszpanii. Pico del Teide mierzący 3718 m n.p.m. jest nadal wulkanem aktywnym, a ostatnią erupcję odnotowano w 1909 roku. W parku jest ponad 20 pieszych tras i szlaków turystycznych z których podziwiać można niesamowite kształty skał, jałowe pustkowia i specyficzną roślinność tego miejsca. Jednym z najciekawszych endemicznych kwiatów jest kwitnący na czerwono żmijowiec. Warunki klimatyczne w parku są bardzo zróżnicowane i istnieje duże prawdopodobieństwo szybiej zmiany pogody. Do Parku Narodowego Teide można dojechać drogą publiczną z północy i południa. Raz dziennie kursują także publiczne autobusy.

Pueblochico – To park miniatur na Teneryfie. Atrakcja ta położona jest w miejscowości La Orotava na północy wyspy. Dla turystów obiekt ten został otwarty w czerwcu 2002 roku. Na 20 000 m kwadratowych znajdują się modele i makiety najbardziej charakterystycznych miejsc na Wyspach Kanaryjskich. Znajdziemy tam makiety jaskini Guanczów, El Teide, budowle typu: lotnisko, bazylika, historyczne kościoły, centra handlowe.

Siam ParkSiam Park2

Siam Park – To największy park wodny na Teneryfie. Położony jest na powierzchni 18 500 metrów kwadratowych. Park składa się z ponad 25 różnych budynków, posiada kilkanaście zjeżdżalni w tym największą na wysokości 28 metrów – kończącą się tunelem w basenie, a także wodospady, sztuczne rzeki, mnóstwo basenów oraz plaża z białym piaskiem z portugali i sztuczne fale do wysokości 3 metrów. Informacje: www.siampark.net

Miasta i wioski

Candelaria. To miasteczko położone 20 km na południe od stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife. W miasteczku możemy zobaczyć bazylikę Matki Boskiej z Candelarii – Basilica de Nuestra Seńora de Candelaria. We wnętrzu znajduje się figurka Matki Boskiej z 1827 roku. Candelaria słynie również z potężnych posągów Guanchowskich Królów ustawionych na placu przed katedrą.

Candelaria 060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Garachico. To małe portowe miasteczko, położone na północy Teneryfy, które zostało założone w 1496 roku przez genueńskiego bankiera Cristobal de Ponte. W 1709 r. ówczesny port handlowy zalany został lawą wulkaniczną. Miasto odbudowane zostało na półwyspie powstałym z zastygłej lawy. W miasteczku warto zobaczyć: zamek San Miguel, dom Condes de La Gomera, kościół Św. Anny.

La Orotava. Jest to miasto położone w Dolinie La Orotavy, wznoszące się na zboczu wzgórza ponad Puerto de la Cruz. Wyróżnia się ono wśród innych miejscowości na wyspie swoją wyjątkową architekturą oraz niesamowitą atmosferą panującą w zacienionych patiach i staroświeckich dworkach. śród przepięknych budowli w stylu kanaryjskim warto zwrócić uwagę na Casa de los Balcones (Dom Balkonów), kościół pod wezwaniem Nuestra Senora de la Concepcion oraz Hospital de la Santisíma Trinidad.

Masca. Jest to malownicza wioska położona w górach Teno, pomiędzy wąwozami na wysokości ok. 600 m n.p.m. Prowadzą do niej bardzo kręte i strome drogi otoczone widokami przepięknych wzniesień i dolin. Do 1960 roku wioska była dostępna tylko dla ścieżek pieszych i nie było dróg. W centrum wsi znajduje się mały plac i mały kościół.

masca

[ hana-code-insert ] 'Hotelscom Banner 300×250' is not found

Puerto de La Cruz. To nadmorskie, położone na północnym wybrzeżu wyspy miasto, jest najstarszym ośrodkiem wypoczynkowym na Teneryfie. Z zabytków warto zobaczyć kościóły – Nuestra Seniora de la Peta de Francia oraz Iglesia de San Francisco.

San Cristobal de La Laguna. Jedno z najstarszych miast na Teneryfie, zostało założone w 1496 roku przez arystokrate hiszpańskiego z Andaluzji Alonso Fernández de Lugo i do 1723 roku La Laguna była stolicą wyspy. W mieście zachwyca wspaniała architektura i hiszpańska atmosfera. Dzięki licznym, zabytkowym rezydencjom, pochodzącym z XVI i XVII wieku, w 1999 roku miasto wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Najciekawsze zabytki to: Casa Lercaro – budynek z 1593 roku, kościół Senora de la Concepcion – z 1502 roku, kościół San Miguel – z 1507 roku, Palacio Episcopal – pałac biskupi z 1681 roku. La Laguna jest uznawana za stolicę zarówno kulturową jak i religijną ze względu na znajdujący się tu najstarszy na Wyspach Kanaryjskich Uniwersytet San Fernando oraz Episkopat Teneryfy.

teneryfa 4

Teneryfa to wyspa, która oferuje turystom m.in. piękne krajobrazy, słoneczną pogodę, cudowne plaże, wspaniałą florę i faunę, a także wiele innych ciekawych atrakcji. Spędzając tam urlop z pewnością nie będziemy się nudzić. Teneryfa to idealne miejsce na wymarzone wakacje.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Teneryfa - Wyspy Kanaryjskie, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

Udostępnij!