Szlakiem polskich latarni morskich

Latarnia morska to znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub wodzie (latarniowiec) wysyłający sygnały świetlne. Na polskim wybrzeżu znajduje się wiele latarni morskich. Choć wydają się bardzo podobne do siebie, każda z nich jest wyjątkowa. Zobaczmy zatem najciekawsze polskie latarnie morskie.

Na polskim wybrzeżu znajduje się kilkanaście latarni morskich, z których 15 jest nadal czynnych. Według spisu świateł i sygnałów nawigacyjnych wydanego przez Polską Marynarkę Wojenną czynne są , poczynając od wschodu: Krynica Morska, Port Północny (Gdańsk), Hel, Jastarnia, Rozewie, Stilo, Czołpino, Ustka, Jarosławiec, Darłówko, Gąski, Kołobrzeg, Niechorze, Kikut, Świnoujście.

Szlakiem polskich latarni morskich

latarnia-morska kryniaca

Latarnia morska w Krynicy Morskiej wznosi się w północnej części miasta. Jest to czerwona, 27-metrowa kolumna zwieńczona białą laterną, czyli pomieszczeniem, w którym znajduje się źródło światła. Pierwsza latarnia w Krynicy Morskiej została zbudowana i uruchomiona w 1895 roku. Jednak w 1945 roku została ona wysadzona przez wycofywujących się niemieckich żołnierzy. Uruchomienie nowej latarni nastąpiło w lecie 1951 roku.

Latarnia morska w gdańskim Porcie Północnym

Latarnia morska w gdańskim Porcie Północnym jest najmłodszą ze wszystkich polskich latarń. Budynek i góra latarni są śnieżnobiałe, a wieża ciemnoniebieska. Jako jedyna latarnia ta posiada windę pozwalającą na dostanie się na górę. Z wieży kapitanatu widać całą panoramę zatoki: od Gdyni przez Hel do Mierzei Wiślanej. Jej nowoczesna konstrukcja zupełnie nie przypomina typowej latarni morskiej. Dopiero o zmierzchu, kiedy fotokomórka powoduje zapalenie się światła, wieża zaczyna nabierać charakteru latarni. Wysokość tej najnowszej gdańskiej latarni morskiej wynosi 61 m. Latarnia ta nie jest dostępna do zwiedzania.

Latarnia morska Hel

[hana-code-insert name=’Wyjazd GR’ /]

Latarnia morska Hel znajduje się prawie na samym końcu Półwyspu Helskiego. Pierwszą latarnię morską na Helu wybudowano już w roku 1826, a jej otwarcie miało miejsce 1 sierpnia 1827 roku. W czasie obrony Helu, latarnia została wysadzona w powietrze 19 września 1939 roku przez polskich saperów, dla utrudnienia celowania niemieckiej artylerii. W roku 1942, w czasie okupacji niemieckiej latarnię odbudowano. Obecna latarnia to ośmiokątna wieża wysokości 40 m, o zwężającym się ku górze przekroju, zbudowana z ciemnoczerwonej cegły i zakończona małą galerią z laterną pomalowaną również na ciemnoczerwony kolor. Do samej laterny wchodzi się po bardzo wąskich i stromych, metalowych schodach. W laternie możemy z bliska przyjrzeć się, a nawet dotknąć soczewek, lecz wyjście na zewnętrzną galerię jest zamknięte dla zwiedzających. Roztacza się z niej wspaniały widok na wody Zatoki Gdańskiej, przesłonięty mgiełką brzeg Trójmiasta oraz zalesioną mierzeję helską.

Latarnia morska w Jastarni

[hana-code-insert name=’Sky4Fly300x250′ /]

Latarnia morska w Jastarni jest najmniejszą ze wszystkich polskich latarń. Latarnia ta ma kształt walca, jej wysokość wynosi 13,3 m. Uruchomiona w 1938 r. ,podobnie jak helska, została wysadzona przez saperów we wrześniu 1939 r. Kilka lat po wojnie odbudowano ją. Latarnia jest jedną z dwóch polskich latarń morskich całkowicie metalowych. Pomalowana jest w białe i czerwone pasy, a w ścianach znajdują się okrągłe okienka. Obiekt niestety nie został udostępniony do zwiedzania.

Latarnia morska w Rozewiu

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Latarnia morska w Rozewiu położona na najdalej na północ wysuniętym skrawku naszego kraju. Latarnia na Rozewiu liczy 32,4 m wysokości, a jej światło sięga w dal na 26 mil morskich (48 km), co jest rekordowym zasięgiem wśród polskich latarni. Latarnia ta składa się z dwóch części: pierwszej – murowanej, mającej kształt szerokiego, ściętego stożka, otynkowanego i pomalowanego na piaskowy kolor oraz z drugiej, stojącej na niej – metalowej. Atrakcją tego miejsca jest Muzeum Latarnictwa znajdujące się w latarni. Można tam zobaczyć ekspozycję prezentującą ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do dzisiaj, modele kilku polskich latarni i ich rozmieszczenie oraz wśród innych eksponatów obrotowy stół z soczewką Fresnela, który był źródłem światła w latarni Stilo. Latarnia morska w Rozewiu stanowi jeden z najstarszych zachowanych obiektów techniki nawigacyjnej i posiada wyjątkową wartość historyczną i zabytkową.

stilo

Latarnia morska Stilo zlokalizowana jest na wschód od Łeby na Pobrzeżu Słowińskim. Budowę latarni w Stilo rozpoczęto w 1904 roku. Prace budowlane ukończono w 1906 roku. Sama konstrukcja ma 34 m wysokości i roztacza się z niej piękny widok na Jezioro Sarbsko. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli tego typu na wybrzeżu: ścięty, szesnastokątny ostrosłup pomalowany w trzy pasy: czarny, biały i czerwony. Schodami wchodzi się na dolną galerię. Górna jest niedostępna do zwiedzania. Obok znajduje się domek latarników.

Latarnia morska w Czołpinie

[hana-code-insert name=’Najlepsze oferty w caej Polsce do 70 taniej’ /]

Latarnia morska w Czołpinie ulokowana na wydmie Słowińskiego Parku Narodowego. Została wybudowana w latach 70. XIX wieku. Ma 25 m wysokości. Wieża latarni jest okrągła, z czerwonej licowanej cegły.

Latarnia morska w Ustce

Latarnia morska w Ustce usytuowana jest tuż przy nadmorskim deptaku przy wejściu na portowe molo. Została zbudowana w 1892 roku. Ośmiokątna wieża jest połączona z dwuczęściowym, niewiele od niej niższym budynkiem latarników. Na wieży stoi okrągła metalowa laterna. Wpisana w 1993 r. do rejestru zabytków latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Z galerii można podziwiać panoramę portu i miasta.

Latarnia morska w Jarosławcu

Latarnia morska w Jarosławcu została zbudowana w 1838 roku z charakterystycznej czerwonej cegły. Pierwsza latarnia, zbudowana w Jarosławcu w 1830 r., okazała się za niska, gdyż jej światło zasłaniały drzewa. Pięć lat później podjęto decyzję o budowie nowej latarni. Tworzy ją kilka obiektów, m.in.: domek latarników i budynki gospodarcze. Na szczycie trzydziestometrowej wierzy znajduje się taras widokowy, do którego prowadzą kamienne schody wewnątrz wieży. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, z jej szczytu podziwiać można wspaniałą panoramę Jarosławca i okolicy.

darlowo

Latarnia morska w Darłowie, a ściślej w Darłówku. Pierwsze informacje o latarni pochodzą z początków XVIII wieku. Obiekt jest niepozorny: parterowa stacja pilotów z kwadratową, dwukondygnacyjną wieżą z cylindryczną, białą laterną otoczoną galeryjką, ma 21 metrów wysokości. Od 2000 r. budynek jest udostępniony zwiedzającym. Na wieżę prowadzą drewniane schody, które przed wejściem na galerię przechodzą w nadzwyczaj wąską i stromą, metalową drabinkę.

Latarnia morska w Gąskach

Latarnia morska w Gąskach znajduje się na zachodnim skraju miejscowości Gąski, między Ustroniem Morskim a Sarbinowem. .Wieża mierzy niemal 50 m. Latarnię uruchomiono 1 stycznia 1878 r. Latarnia ta jest prawie w całości zbudowana z cegły. Jej wieża w dolnej części jest ośmiokątna, a później okrągła. Na najwyższej, nieco szerszej części wieży znajduje się postawa, a na niej oszklona laterna. Na szczyt wiodą kamienne schody spiralnie okręcone wokół leżącego w środku przekroju murowanego rdzenia konstrukcji.

Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu usytuowana jest na prawym brzegu Parsęty, przy portowym falochronie. . Obecny budynek pochodzi z 1945 roku i znajduje się na miejscu latarni morskiej wysadzonej przez Niemców. Swój bardzo charakterystyczny pękaty wygląd zawdzięcza posadowieniu na platformie starego fortu. Jego duża średnica umożliwiła zbudowanie szerokiej wieży z czerwonych cegieł, która zwężając się lekko ku górze kończy się obszerną galerią, z oszklonym wejściem i filarami podtrzymującymi drugi poziom galerii, zawierający już niedostępną do zwiedzania białą laternę.

Latarnia morska w Niechorzu

[hana-code-insert name=’Hotelepl 468′ /]

Latarnia morska w Niechorzu wybudowana została pod koniec XIX wieku. Szczyt 45-metrowej budowli, położonej na klifowym brzegu, pełni obecnie przede wszystkim funkcję tarasu widokowego. Wieża latarni została wybudowana z licowej cegły. W dolnej części ma przekrój czworokąta, natomiast w górnej, powyżej przybudówek – ośmiokąta. Wierzchołek wieży wieńczy taras widokowy z balustradą.

Latarnia morska Kikut

Latarnia morska Kikut jest okrągłą wieżą zbudowaną w dolnej, większej części z murowanych kamieni polnych, a w górnej ze zwykłych cegieł. Na jej szczycie znajduje się biała, metalowa laterna z oknami zajmującymi połowę okręgu od strony Bałtyku. Latarnia Kikut znajduje się na wyspie Wolin, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, niedaleko wsi Wisełka, między Dziwnowem a Międzyzdrojami. Latarnia ta jednak nie jest dostępna dla zwiedzających.

Latarnia morska świnoujscie

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższą (65 m), jedną z najstarszych i najpiękniejszych latarni polskiego wybrzeża. Zbudowana została w latach 1854-1857, a na początku XX w. gruntownie ją przebudowano i zmieniono jej wygląd. Latarnia została udostępniona do zwiedzania 5 sierpnia 2000 roku. W przylegającym do latarni budynku czynne jest Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. Od 1958 roku latarnia pełni rolę radiolatarni.

Jeżeli jesteśmy akurat w jednej z tych nadmorskich miejscowości obowiązkowo odwiedźmy latarnie morską, o ile jest dostępna do zwiedzania. Myślę, że warto, gdyż widok z takiej latarni jest piękny. A Wam która z latarni podoba się najbardziej?

Justa 2013

Udostępnij!