Szlakiem polskich latarni morskich

Latarnia morska to znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub wodzie (latarniowiec) wysyłający sygnały świetlne. Na polskim wybrzeżu znajduje się wiele latarni morskich. Choć wydają się bardzo podobne do siebie, każda z nich jest wyjątkowa. Zobaczmy zatem najciekawsze polskie latarnie morskie.

Na polskim wybrzeżu znajduje się kilkanaście latarni morskich, z których 15 jest nadal czynnych. Według spisu świateł i sygnałów nawigacyjnych wydanego przez Polską Marynarkę Wojenną czynne są , poczynając od wschodu: Krynica Morska, Port Północny (Gdańsk), Hel, Jastarnia, Rozewie, Stilo, Czołpino, Ustka, Jarosławiec, Darłówko, Gąski, Kołobrzeg, Niechorze, Kikut, Świnoujście.

Szlakiem polskich latarni morskich

latarnia-morska kryniaca

Latarnia morska w Krynicy Morskiej wznosi się w północnej części miasta. Jest to czerwona, 27-metrowa kolumna zwieńczona białą laterną, czyli pomieszczeniem, w którym znajduje się źródło światła. Pierwsza latarnia w Krynicy Morskiej została zbudowana i uruchomiona w 1895 roku. Jednak w 1945 roku została ona wysadzona przez wycofywujących się niemieckich żołnierzy. Uruchomienie nowej latarni nastąpiło w lecie 1951 roku.

Latarnia morska w gdańskim Porcie Północnym

Latarnia morska w gdańskim Porcie Północnym jest najmłodszą ze wszystkich polskich latarń. Budynek i góra latarni są śnieżnobiałe, a wieża ciemnoniebieska. Jako jedyna latarnia ta posiada windę pozwalającą na dostanie się na górę. Z wieży kapitanatu widać całą panoramę zatoki: od Gdyni przez Hel do Mierzei Wiślanej. Jej nowoczesna konstrukcja zupełnie nie przypomina typowej latarni morskiej. Dopiero o zmierzchu, kiedy fotokomórka powoduje zapalenie się światła, wieża zaczyna nabierać charakteru latarni. Wysokość tej najnowszej gdańskiej latarni morskiej wynosi 61 m. Latarnia ta nie jest dostępna do zwiedzania.

Latarnia morska Hel

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Latarnia morska Hel znajduje się prawie na samym końcu Półwyspu Helskiego. Pierwszą latarnię morską na Helu wybudowano już w roku 1826, a jej otwarcie miało miejsce 1 sierpnia 1827 roku. W czasie obrony Helu, latarnia została wysadzona w powietrze 19 września 1939 roku przez polskich saperów, dla utrudnienia celowania niemieckiej artylerii. W roku 1942, w czasie okupacji niemieckiej latarnię odbudowano. Obecna latarnia to ośmiokątna wieża wysokości 40 m, o zwężającym się ku górze przekroju, zbudowana z ciemnoczerwonej cegły i zakończona małą galerią z laterną pomalowaną również na ciemnoczerwony kolor. Do samej laterny wchodzi się po bardzo wąskich i stromych, metalowych schodach. W laternie możemy z bliska przyjrzeć się, a nawet dotknąć soczewek, lecz wyjście na zewnętrzną galerię jest zamknięte dla zwiedzających. Roztacza się z niej wspaniały widok na wody Zatoki Gdańskiej, przesłonięty mgiełką brzeg Trójmiasta oraz zalesioną mierzeję helską.

Latarnia morska w Jastarni

Latarnia morska w Jastarni jest najmniejszą ze wszystkich polskich latarń. Latarnia ta ma kształt walca, jej wysokość wynosi 13,3 m. Uruchomiona w 1938 r. ,podobnie jak helska, została wysadzona przez saperów we wrześniu 1939 r. Kilka lat po wojnie odbudowano ją. Latarnia jest jedną z dwóch polskich latarń morskich całkowicie metalowych. Pomalowana jest w białe i czerwone pasy, a w ścianach znajdują się okrągłe okienka. Obiekt niestety nie został udostępniony do zwiedzania.

Latarnia morska w Rozewiu

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Latarnia morska w Rozewiu położona na najdalej na północ wysuniętym skrawku naszego kraju. Latarnia na Rozewiu liczy 32,4 m wysokości, a jej światło sięga w dal na 26 mil morskich (48 km), co jest rekordowym zasięgiem wśród polskich latarni. Latarnia ta składa się z dwóch części: pierwszej – murowanej, mającej kształt szerokiego, ściętego stożka, otynkowanego i pomalowanego na piaskowy kolor oraz z drugiej, stojącej na niej – metalowej. Atrakcją tego miejsca jest Muzeum Latarnictwa znajdujące się w latarni. Można tam zobaczyć ekspozycję prezentującą ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do dzisiaj, modele kilku polskich latarni i ich rozmieszczenie oraz wśród innych eksponatów obrotowy stół z soczewką Fresnela, który był źródłem światła w latarni Stilo. Latarnia morska w Rozewiu stanowi jeden z najstarszych zachowanych obiektów techniki nawigacyjnej i posiada wyjątkową wartość historyczną i zabytkową.

stilo

Latarnia morska Stilo zlokalizowana jest na wschód od Łeby na Pobrzeżu Słowińskim. Budowę latarni w Stilo rozpoczęto w 1904 roku. Prace budowlane ukończono w 1906 roku. Sama konstrukcja ma 34 m wysokości i roztacza się z niej piękny widok na Jezioro Sarbsko. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli tego typu na wybrzeżu: ścięty, szesnastokątny ostrosłup pomalowany w trzy pasy: czarny, biały i czerwony. Schodami wchodzi się na dolną galerię. Górna jest niedostępna do zwiedzania. Obok znajduje się domek latarników.

Latarnia morska w Czołpinie

Najlepsze oferty w całej Polsce do 70% taniej!

Latarnia morska w Czołpinie ulokowana na wydmie Słowińskiego Parku Narodowego. Została wybudowana w latach 70. XIX wieku. Ma 25 m wysokości. Wieża latarni jest okrągła, z czerwonej licowanej cegły.

Latarnia morska w Ustce

Latarnia morska w Ustce usytuowana jest tuż przy nadmorskim deptaku przy wejściu na portowe molo. Została zbudowana w 1892 roku. Ośmiokątna wieża jest połączona z dwuczęściowym, niewiele od niej niższym budynkiem latarników. Na wieży stoi okrągła metalowa laterna. Wpisana w 1993 r. do rejestru zabytków latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Z galerii można podziwiać panoramę portu i miasta.

Latarnia morska w Jarosławcu

Latarnia morska w Jarosławcu została zbudowana w 1838 roku z charakterystycznej czerwonej cegły. Pierwsza latarnia, zbudowana w Jarosławcu w 1830 r., okazała się za niska, gdyż jej światło zasłaniały drzewa. Pięć lat później podjęto decyzję o budowie nowej latarni. Tworzy ją kilka obiektów, m.in.: domek latarników i budynki gospodarcze. Na szczycie trzydziestometrowej wierzy znajduje się taras widokowy, do którego prowadzą kamienne schody wewnątrz wieży. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, z jej szczytu podziwiać można wspaniałą panoramę Jarosławca i okolicy.

darlowo

Latarnia morska w Darłowie, a ściślej w Darłówku. Pierwsze informacje o latarni pochodzą z początków XVIII wieku. Obiekt jest niepozorny: parterowa stacja pilotów z kwadratową, dwukondygnacyjną wieżą z cylindryczną, białą laterną otoczoną galeryjką, ma 21 metrów wysokości. Od 2000 r. budynek jest udostępniony zwiedzającym. Na wieżę prowadzą drewniane schody, które przed wejściem na galerię przechodzą w nadzwyczaj wąską i stromą, metalową drabinkę.

Latarnia morska w Gąskach

Latarnia morska w Gąskach znajduje się na zachodnim skraju miejscowości Gąski, między Ustroniem Morskim a Sarbinowem. .Wieża mierzy niemal 50 m. Latarnię uruchomiono 1 stycznia 1878 r. Latarnia ta jest prawie w całości zbudowana z cegły. Jej wieża w dolnej części jest ośmiokątna, a później okrągła. Na najwyższej, nieco szerszej części wieży znajduje się postawa, a na niej oszklona laterna. Na szczyt wiodą kamienne schody spiralnie okręcone wokół leżącego w środku przekroju murowanego rdzenia konstrukcji.

Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu usytuowana jest na prawym brzegu Parsęty, przy portowym falochronie. . Obecny budynek pochodzi z 1945 roku i znajduje się na miejscu latarni morskiej wysadzonej przez Niemców. Swój bardzo charakterystyczny pękaty wygląd zawdzięcza posadowieniu na platformie starego fortu. Jego duża średnica umożliwiła zbudowanie szerokiej wieży z czerwonych cegieł, która zwężając się lekko ku górze kończy się obszerną galerią, z oszklonym wejściem i filarami podtrzymującymi drugi poziom galerii, zawierający już niedostępną do zwiedzania białą laternę.

Latarnia morska w Niechorzu

Latarnia morska w Niechorzu wybudowana została pod koniec XIX wieku. Szczyt 45-metrowej budowli, położonej na klifowym brzegu, pełni obecnie przede wszystkim funkcję tarasu widokowego. Wieża latarni została wybudowana z licowej cegły. W dolnej części ma przekrój czworokąta, natomiast w górnej, powyżej przybudówek – ośmiokąta. Wierzchołek wieży wieńczy taras widokowy z balustradą.

Latarnia morska Kikut

Latarnia morska Kikut jest okrągłą wieżą zbudowaną w dolnej, większej części z murowanych kamieni polnych, a w górnej ze zwykłych cegieł. Na jej szczycie znajduje się biała, metalowa laterna z oknami zajmującymi połowę okręgu od strony Bałtyku. Latarnia Kikut znajduje się na wyspie Wolin, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, niedaleko wsi Wisełka, między Dziwnowem a Międzyzdrojami. Latarnia ta jednak nie jest dostępna dla zwiedzających.

Latarnia morska świnoujscie

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższą (65 m), jedną z najstarszych i najpiękniejszych latarni polskiego wybrzeża. Zbudowana została w latach 1854-1857, a na początku XX w. gruntownie ją przebudowano i zmieniono jej wygląd. Latarnia została udostępniona do zwiedzania 5 sierpnia 2000 roku. W przylegającym do latarni budynku czynne jest Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. Od 1958 roku latarnia pełni rolę radiolatarni.

Jeżeli jesteśmy akurat w jednej z tych nadmorskich miejscowości obowiązkowo odwiedźmy latarnie morską, o ile jest dostępna do zwiedzania. Myślę, że warto, gdyż widok z takiej latarni jest piękny. A Wam która z latarni podoba się najbardziej?

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Szlakiem polskich latarni morskich, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!