Szczaw i jego właściwości

Szczaw, ta roślina jest znana chyba każdemu. Zupę szczawiową próbowali pewnie wszyscy chodź nie każdy za nią przepada. Szczaw kojarzy nam się głównie z kwaśnym smakiem i niezbyt go lubimy. Jednak warto poznać jego właściwości i zacząć go jeść.

szczaw

Szczaw zwyczajny – to gatunek rośliny z rodziny rdestowatych. Jest to pospolita bylina krajowa występująca najczęściej na łąkach, ale także na miedzach, przydrożach, czy wałach ochronnych wzdłuż rzek. Występuje w całej Europie i na większości obszaru Azji, w Afryce Północnej (Maroko) i w Australii. Szczaw jest rośliną wieloletnią, ma 30-100 cm wysokości, liście odziomkowe na ogonkach, strzałkowate, wydłużone, liście łodygowe krótkie, siedzące, obejmujące łodygę. Liście zawierają kwas szczawiowy są jadalne i używane w kuchni do przyrządzania zup, sosów oraz sałatek. Z liści szczawiu robi się herbatkę, która pomaga przy dolegliwościach wątroby i nerek. Szczaw to przede wszystkim źródło witaminy C. Zawiera także niacynę, ryboflawiny, flawonoidy.

Szczaw i jego właściwości

 

  • Szczaw poprawia odporność organizmu, chroni go przed przeziębieniami pomaga przyswajać żelazo, jak również zachować młody wygląd.
  • Zapobiega biegunkom i zmniejsza ich objawy.
  • Spożywanie szczawiu pozwala zahamować rozwój drobnoustrojów.
  • Szczaw przyspiesza proces gojenia się ran i zrastania kości.
  • Szczaw jest dodawany do wielu syropów, ponieważ ma właściwości łagodzące kaszel.
  • W medycynie chińskiej zaleca się go stosować w skurczach żołądka, czyrakach, grzybicy, a także jako środek regulujący wypróżnienia.
  • Szczaw wspomaga pracę wątroby oraz łagodzi delikatne zaburzenia trawienne.
  • Szczaw łagodzi bóle miesiączkowe oraz zmniejsza intensywność krwawienia.
  • Szczaw doskonale sprawdza się podczas leczenia kataru.

zupa szczawiowa

Uwaga na nadmiar szczawiu

Pamiętajmy, że szczaw zawiera bardzo dużo kwasu szczawiowego, który w nadmiarze pozbywa nasz organizm wapnia i tworzy kryształki szczawianu wapnia, może to prowadzić np. do odwapnienia kości. Oprócz tego szczawiany zawarte w szczawiu mogą odkładać się w pęcherzu i nerkach co prowadzić może nawet do kamicy nerkowej. Przedawkowanie szczawiu wywołuje także ostrą, długotrwałą biegunkę, której efektem są poważne zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej organizmu.

Justa 2013

Udostępnij!