Sydney

Sydney – stolica Nowej Południowej Walii, największe miasto Australii. Założone w 1788 r.Sydney jest obecnie wiodącym w Australii centrum finansowym, handlowym, transportowym i kulturalnym, popularnym centrum turystycznym. Miasto położone jest pomiędzy Pacyfikiem na wschodzie i Górami Błękitnymi na zachodzie. Sydney to miasto wielu kultur i tradycji. Są tu dzielnice chińskie, arabskie, greckie, włoskie i żydowskie.

sydney

Historia

Teren obecnego Sydney już przed pięcioma tysiącami lat był zamieszkiwany przez Aborygenów. Sydney zostało założone w 1788 roku przez Anglików. 18 stycznia 1788 r. kapitan Arthur Phillip przybył z wyprawą nazwaną w późniejszym czasie „First Fleet” (Pierwsza Flota) do Botany Bay na południu Port Jackson. W trakcie swojej trzydniowej ekspedycji rozpoznawczej odkrył zatokę, którą nazwał (na cześć ówczesnego brytyjskiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa Townshend Sydney) Sydney Cove. Przez lata Sydney rozbudowywało się i powiększało wokół jednego z najpiękniejszych portów naturalnych na świecie zwanego Port Jackson. Sydney było kolonią niewolniczą i dopiero w roku 1793 zaczęli osiedlać się tutaj “dobrowolni” emigranci z Anglii, Szkocji i Irlandii. Obecnie to największe pod względem liczby ludności miasto Australii liczy około 4,7 milionów i jest stolicą stanu Nowa Południowa Walia.

sydney-1

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Klimat

Sydney ma ciepły subtropikalny klimat. Średnia temperatura roczna wynosi 17,9 °C. Najcieplejsze miesiące to styczeń i luty, najzimniejszy jest lipiec.

Atrakcje i zabytki Sydney

Sydney Opera House – gmach opery w Sydney to jeden z najlepiej rozpoznawalnych budynków na świecie i wielka atrakcja turystyczna miasta. Uznawany jest za jeden z najbardziej oryginalnych budynków na świecie a wielu ludziom automatycznie kojarzy się z Sydney i Australią. Opera budowana była w latach 1957 – 1973, wykonana została ze stali, betonu i szkła. Otwarcie nastąpiło 20 października 1973 r., na uroczystości z tej okazji pojawiła się królowa Elżbieta II. Budynek opery został wpisany 28 czerwca 2007 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

sydney-opera-house

[ hana-code-insert ] 'Hotelepl 250×250' is not found

Harbour Bridge – to drugi symbol miasta. Most spina północną i południową część Sydney w jedną całość od 1932 roku. Stanowi ważny element systemu komunikacyjnego miasta. Ma on rozpiętość 495,6 metrów i został oddany do użytku 18 marca 1932 roku. Jest to jeden z największych mostów łukowych na świecie. Można go podziwiać z wody, od strony miasta, a także można go obejrzeć z bliska, spacerując po nim. Jest jeszcze jedna metoda na obejrzenie mostu, kosztowna ale i dostarczająca niezapomnianych wrażeń. Ta metoda pozwala poznać most z bardzo bliska – wchodzi się bowiem na sam most po jego przęsłach dochodząc aż na jego szczyt. Na moście odbywa się coroczny pokaz sztucznych ogni na nowy rok.

Sydney-Harbour-Bridge

Wieża Sydney Tower – znajduje się w centrum miasta wśród innych wieżowców. Nie da się jej nie zauważyć – to najwyższy budynek w mieście. Wieża została otwarta w 1981 r. i jej wysokość wynosi 305 m. Ze znajdującej się na wieży platformie widokowej można podziwiać panoramę całego miasta.

Góry Błękitne – to pasmo górskie w Nowej Południowej Walii, około 100 km na zachód od Sydney. Najwyższy szczyt gór to One Tree Hill, góry stanowią część Wielkich Gór Wododziałowych. Park Narodowy Gór Błękitnych znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

góry

Katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny (Saint Mary’s Cathedral) – jest największym kościołem w Sydney i także w całej Australii. Katedrę wzniesiono w stylu neogotyckim, w roku 1868. Świątynia znajduje się w sercu miasta przy College Street. Była miejscem światowego spotkania młodych z papieżem Benedyktem XVI w 2008 roku.

Centrum „Darling Harbour” to kulturalne i towarzyskie centrum Sydney, gdzie możemy się zabawić oraz zrelaksować. Znajduje się tam Chinatown, Sydney Aqarium, kino IMAX z największym na świecie ekranem, Wildlife World Zoo, gdzie na niewielkiej przestrzeni zamieszkuje większość rodzimych gatunków zwierząt. Zatoka otoczona jest tysiącem restauracji, barów, klubów, które wieczorowa porą skupiają rzesze wystrojonych w piękne kreacje turystów. Można wybrać się na spacer i odpocząć w Chińskim Ogrodzie Przyjaźni. Jest to wspaniały ogród powstały na znak przyjaźni Sydney z Chinami.

Chinatown– dzielnica, gdzie bardzo tanio możemy zjeść przepyszne potrawy kuchni azjatyckiej oraz będziemy mieli możliwość zrobienia zakupów na Paddy Market, czyli chińskim rynku.

Sydney Aquarium – pełne jest morskich zwierząt. Wielkie i małe akwaria, pełne dużych i małych rybek i wszelakich morskich żyjątek budzą podziw wśród zwiedzających. Można też zobaczyć płaszczki, a nawet krokodyle. Główną atrakcją jest szklany podwodny tunel z którego można podziwiać rekiny, płaszczki i żółwie morskie. Akwarium znajduje się w Darling Harbour.

aquarium

Toranga ZOO w Sydney – uważane jest za jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych na świecie. Jest tu wiele ciekawych zwierząt zarówno z Australii jak i spoza. Z Zoo można podziwiać wspaniałe widoki na Sydney i przystań. Znajduje się tu również kolejka linowa z której można oglądać zoo z góry.

Ogród botaniczny – zlokalizowany jest praktycznie w centrum miasta. Dla miłośników przyrody, którzy nie mają możliwości wybrania się w głąb kontynentu to jest okazja do zapoznania się z przyrodą Australii i nie tylko. Zobaczymy tu palmy, paprocie, figowce, kaktusy i aloesy. W ogrodzie możemy zauważyć też egzotyczne ptaki.

Muzea – możemy odwiedzić także muzea np.: Narodowe Muzeum Morskie Royal Botanic Gardens Museum Syndey, Australian Museum, Hyde Park Barracks.

Centrum miasta – centrum miasta za dnia wygląda imponująco, w nocy zaś jest pięknie oświetlone. Za najstarszą część miasta uważa się dzielnicę „The Rocks” – jest warta obejrzenia i spaceru. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że miasto jest bardzo zróżnicowane architektonicznie. Mimo, iż dumnie rozciągają się nad nim drapacze chmur, pomiędzy nimi dostrzec można małe budynki w zachowanym kolonialnym stylu z pomalowaną ceglaną elewacją.

[ hana-code-insert ] 'Lufthansa 536×152' is not found

Sydney Olympic Park – w 2000 roku odbyła się letnia Olimpiada w Sydney, z racji czasu w jakim miała miejsce zwana też była milenijną. Na obrzeżach miasta powstało całe miasteczko, wybudowano liczne obiekty sportowe jak również wioskę olimpijską zamieszkiwaną przez sportowców z całego świata. Będąc w Sydney warto zobaczyć areny zmagań sportowych, w szczególności jeśli ktoś pasjonuje się sportem. Zobaczenie na żywo stadionów, które można było obserwować w telewizji kilka lat temu podczas Olimpiady robi wrażenie.

Plaża Bondi Beach – położona jest najbliżej centrum miasta. Jest najpopularniejszą i zarazem najbardziej zatłoczoną plażą. Jest doskonałym miejscem do surfowania, żeglowania i uprawiania innych sportów wodnych.

bondi-beach

Komunikacja Sydney

Do wyboru mamy kilka – środków publicznego transportu: metro (City Rail), autobusy, light rail i mono rail (czyli tramwaje i kolejka) oraz promy. Podstawą komunikacji miejskiej są pociągi CityRail. Główne stacje węzłowe to Circular Quay i Town Hall. Nie dojeżdżają jednak do wszystkich dzielnic, takich jak Manly, Bondi Beach i Darling Harbour. Zdecydowanie najciekawszą formą transportu w Sydney są promy. Ich największa stacja to Circular Quay, skąd dopłynąć można w najbardziej malownicze zakątki miasta jak choćby Watsons Bay, Manly, Darling Harbour czy Taronga ZOO. Samo to, że znajduje się ona w sąsiedztwie Harbour Bridge oraz Sydney Opera House robi niesamowite wrażenie.

Kuchnia

Kuchnia w Sydney jest bardzo zróżnicowana. Każda z grup etnicznych kreuje własną kuchnię. Dlatego też w rozlicznych restauracjach, barach czy pubach możemy spotkać się z kuchnią azjatycka, włoską, hiszpańską, grecką. Jednak mają też własną kuchnię i popularne dania np. stek z kangura, potrawy z mięsa krokodylego, ryby i owoce morza. Sydney słynie też z australijskiego piwa “Fosters”, które z pewnością zadowoli wielbicieli alkoholi zagranicznych.

Sydney 2

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Chodź Australia i Sydney jest od naszego kraju bardzo daleko, podróż tam może być męcząca, ale myślę że warto. Sydney to piękne miasto, które ma nam wiele do zaoferowania. Sydney stwarza niewątpliwe największą ofertę rozrywki spośród wszystkich miast australijskich. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Sydney, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Udostępnij!