Sushi – czy jest zdrowe i czy warto je jeść?

Sushi to nazwa jednej z najpopularniejszych na świecie potraw kuchni japońskiej, złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz najróżniejszych dodatków w postaci, przeważnie surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów.

Niektórzy znają ją dobrze, inni jeszcze nigdy jej nie próbowali. Ostatnio w każdym większym mieście mieści się bar, czy restauracja sushi. Cieszą się one olbrzymim powodzeniem. W Polsce wyjście do restauracji z sushi jest dość kosztowne, ale być może jest tego warte? Czy sushi jest zdrowe i czy warto je jeść zobaczmy…

sushi czy jest zdrowe i czy warto je jeść ?

Dla Japończyków sushi jest nie tylko jedzeniem, ale stylem życia połączonym z filozofią zdrowego żywienia. Już od setek lat Japończycy jadali fermentowaną rybę. Później zaczęto fermentować ją z dodatkiem ryżu, by przyspieszyć proces fermentacji, zaś sam ryż następnie wyrzucano. W beczce układano na przemian ryż oraz rybę i przyciskano głazem. Później zaczęto spożywać także i ryż. Dopiero w latach pięćdziesiątych połączono powyższe składniki z wodorostami – nori, co stanowiło o rewolucji tej potrawy nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dla Europejczyków stało się elementem pewnego kulinarnego snobizmu, mody, chodź na szczęście zdrowej mody.

sushi_maki

Uznanie sushi jako zdrowej potrawy, pełnej witamin i białek, przez specjalistów żywieniowych znacznie zwiększyło jej popularność. Oczywiście na stoły Europejczyków dotarły tylko nieliczne rodzaje sushi, do których zaliczyć można w szczególności nigiri-sushi, które powstaje z większego kawałka ryby lub warzyw położonego na kulce ryżu, oraz maki-sushi, czyli małe krążki, które najczęściej powstają z warzyw i owoców morza zawiniętych w klejący ryż i wysuszone wodorosty, znane jako nori. Inne rodzaje sushi to: gunkanmaki, temari-zushi, maki-zushi, temaki, inari-zushi, oshi-zushi, chirashi, nare-zushi, czy sashimi. Wszystkie rodzaje sushi są bardzo często małymi dziełami sztuki 🙂 Do sushi zawsze podaje się sos sojowy, zielony japoński chrzan wasabi oraz marynowany imbir, który należy spożywać pomiędzy różnymi rodzajami potrawy w celu oczyszczenia kubków smakowych.

nigiri

Najlepsze oferty w całej Polsce do 70% taniej! Wypróbuj suplement Ultraslim System

Spożywanie sushi

Na początku posiłku kelner zaoferuje nam gorący , wilgotny ręcznik, można obetrzeć nim ręce przed jedzeniem. Sushi niekoniecznie trzeba jeść pałeczkami. Możemy do tego użyć rąk, jednak zawsze należy jeść całe kawałki na raz. Nigdy nie należy pozostawiać na talerzu nadgryzionych kawałków. Nigdy nie używamy do jedzenia sushi widelca i noża. Rybę (i to tylko odrobinę) maczamy w sosie sojowym. Nie moczymy ryżu, bo inaczej sushi się rozpadnie. Całą porcję wkładamy do ust sushi nie dzielimy na kawałki, nie kroimy itp. Imbir jedzony jest osobno między kolejnymi kawałkami sushi. Niweluje on smak poprzedniego kawałka. Do sushi najczęściej podawana jest zielona herbata lub inna herbata japońska, a także piwo lub sake (sake pijemy tylko z sashimi, ponieważ sushi i sake są z ryżu, uważa się, że nie idą ze sobą w parze).

sushi

Dlaczego warto jeść sushi?

1. Ryby i owoce morza – Ryby, skorupiaki lub mięczaki, to doskonałe źródło białka, a także: żelaza, wapnia, jodu, magnezu, fosforu i potasu. Z witamin możemy wymienić witaminy: A, D i B. Ryby zawarte w daniach sushi to najczęściej łosoś, tuńczyk, węgorz i ryba maślana. Ryby te w postaci surowej są bardzo dobrym źródłem kwasów omega-3, które wpływają korzystnie na organizm. Kwasy omega-3 hamują rozwój zmian miażdżycowych przez obniżanie frakcji „złego” cholesterolu LDL, zmniejszanie skłonności do tworzenia się zakrzepów, normalizowanie ciśnienia krwi i poprawę pracy serca. Hamują także procesy nowotworowe.

2. Wodorosty – w diecie Polaka występują bardzo rzadko, prawie wcale. To niedobrze, bo są zdrowe i bardzo wartościowe. Działają bakteriobójczo, chronią przez niektórymi nowotworami, wzmacniają system immunologiczny, pomagają zwalczyć kłopoty trawienne, obniżają stężenie cholesterolu i ciśnienie krwi, a także ułatwiają odchudzanie i rozrzedzają krew. Bogate są w enzymy i witaminy: A, C, D, E i K.

3. Ryż – Zaletą białego ryżu jest mała ilość kalorii, jest on jednak ubogi w składniki mineralne i witaminy. Oczywiście dostarcza naszemu organizmowi żelazo, magnez, czy fosfor, są to jednak śladowe ilości.

4. Sos sojowy, imbir i wasabi – to dodatki smakowe, który nie spożywamy w dużych ilościach, więc nie mają istotnego wpływu na nasz organizm, ale zarówno imbir i wasabi, w sposób naturalny, wspomagają pracę układu trawiennego, a także pozytywnie wpływają na nasze ogólne zdrowie. Wasabi ma też działanie grzybobójcze i bakteriobójcze.

5. Warzywa dodawane do sushi – do sushi podawane są różne warzywa, ale zazwyczaj nie ma ich dużo. Dlatego też warto byłoby zamówić dodatkową porcję np. surówki.

6. Zielona herbata – zaparzana według tradycyjnych metod to kolejny obowiązkowy punkt programu w barze sushi.

sushi

Jak widać dania sushi to duże urozmaicenie i sporo zdrowia. Mogą stanowić one uzupełnienie tygodniowego jadłospisu dla osoby dorosłej. Jednak należy pamiętać o tym, że kobiety w ciąży, karmiące oraz małe dzieci nie powinny spożywać surowej ryby pod żadną postacią. Sushi jest daniem o specyficznym smaku, nie każdy je z pewnością polubi. Ja osobiście miałam okazje spróbować sushi, jednak z przykrością muszę stwierdzić, że nie przypadło mi ono do gustu, ale za to mój ukochany je uwielbia i mógłby je jeść codziennie 😉 Uważam, że każdy powinien chodź raz spróbować i się przekonać czy mu będzie smakowało czy nie 🙂

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Sushi – czy jest zdrowe i czy warto je jeść?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!