Standardy hoteli

Zapewne każdy zastanawiał się kiedyś, dlaczego hotel, w którym nocowaliśmy jest trój- lub nawet pięcio-gwiazdkowy. Wyjeżdżając na wakacje możemy natrafić na hotele, które mają podobną ilość gwiazdek, ale ich standard w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. Zobaczmy zatem jakie są zasady przyznawania gwiazdek i kto je ustala?

Hotel

Jest to obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, który świadczy odpłatne usługi noclegowe. Ze względu na wiele czynników takich jak standard usług, lokalizacja, czy wyposażenie , hotelom przyznawane są kategorie, czyli potocznie zwane “gwiazdki”. W różnych krajach gwiazdki przyznawane są przez różne instytucje, urzędy.  W Polsce nadaje je Marszałek Województwa, w oparciu o decyzje komisji, która składa się z różnych specjalistów z zakresu hotelarstwa i innych służb m.in. Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Straż Pożarna.

Kategorie standardów dzielą się na pięciogwiazdkową skale, z czego ocena 5 gwiazdek jest najwyższa. Kategorie oceniane są wg podanych kryteriów:

1. Część mieszkalna;
2. Zewnętrzne elementy wyposażenia;
3. Wewnętrzne uzbrojenie, instalacje i urządzenia techniczne;
4. Wyposażenie pokoju w meble i elementy uzupełniające;
5. Urządzenia i wyposażenie węzłów higieniczno-sanitarnych przy pokojach;
6. Wymagania dotyczące kwalifikacji zawodowych personel.

Standardy Hoteli – System Gwiazdek:

Jedna gwiazdka (*) – to najniższy standard. W pokoju musi być: łóżko, szafa, szafka nocna i umywalka, łazienka jednak może być na zewnątrz pokoju. Telefon znajduje się tylko na recepcji, nie w pokojach. Nie jest wymagane posiadanie przez Hotel parkingu, telewizorów w każdym pokoju. Obsługa hotelowa musi mieć wykształcenie min. średnie i w stopniu komunikatywnym znać, co najmniej jeden język (po za oczywiście językiem ojczystym).

Dwie gwiazdki (**) – małe pokoje, oprócz podstawowych przedmiotów, pokoje muszą być wyposażone w media w postaci telefonu i telewizora, ponadto w pokoju hotelowym obowiązkowo musi znajdować się łazienka. Zazwyczaj śniadanie wliczone jest w cenę noclegu. Sam hotel powinien zapewniać m.in. wymianę pościeli dwa razy w tygodniu, niewyszukaną restaurację, małą salę spotkań, pokoje zamykane na klucz, parking dla gości hotelowych.

Trzy gwiazdki (***) – pokój powinien zawierać m.in. klimatyzację, codzienną wymianę pościeli i ręczników, sprzątanie. Hotel powinien udostępnić gościom m.in. strzeżony parking, pralnie hotelową oraz wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego. Pokoje powinny być wyciszone, restauracja dobrej klasy, siłownia, centrum odnowy, system drzwi na kartę, dwie sale konferencyjne właściwe dla organizacji szkoleń, ułatwienia dal niepełnosprawnych, pobliski postój taksówek. Obsługa hotelowa musi być dostępna do godz. 22, a jej kwalifikacje wyższe lub średnie specjalistyczne – zna przy tym 2 języki obce, w tym jeden biegle.

Cztery gwiazdki (****) – hotele powinny znajdować się w niewielkich odległościach od centrum. Pokoje powinny posiadać znacznie większą przestrzeń, okna zapewniające dobre wygłuszenie hałasów z zewnątrz, Internet, wyższą klasę urządzeń i wyposażenia. Hotel musi posiadać wiele dobrze wyposażonych sal konferencyjnych. W hotelach klasy wyższej oprócz dwóch restauracji klienci maja do dyspozycji także bar i klub nocny, często w obiektach tego typu można się wybrać na basen. Obsługa hotelowa dostępna 24h.

Pięć gwiazdek (*****) – luksusowe hotele z najwyższą jakością usług. W teorii najwyższa kategoria hoteli, w praktyce niektóre hotele znacznie przewyższają go luksusem, dostając nawet 7 gwiazdek. Różnice miedzy najdroższymi hotelami z pięcioma gwiazdkami, a czterema w zasadzie nie są już takie duże. Wszystko powinno być w lepszej jakości. Hotele te powinny posiadać: profesjonalne centrum biznesowe z sekretarką, obiekty muszą być usytuowane w ścisłym centrum miast przy centrach biznesowych, odnowę biologiczną, miejsce parkingowe dla każdego gościa hotelu, rezerwowane według numerów pokoju, fryzjer i wiele innych. Hotel pięciogwiazdkowy powinien dodatkowo zapewnić np. room-service, budzenie, napoje gorące, codzienną prasę, możliwość dostarczenia kwiatów.

Hotele o standardzie powyżej pięciu gwiazdek są w chwili obecnej rzadkością. Wyższe standardy oferuje się przede wszystkim milionerom. Najlepszym przykładem hotelu o najwyższej jakości jest Hotel Burj Al Arab w Dubaju. Oferuje on swoim gościom m.in. olbrzymie, kilkusetmetrowe i kilkupiętrowe apartamenty z pozłacanymi elementami wnętrz, ze złotymi klamkami, płatkami złota na pożywieniu, osobistego kamerdynera i kucharza, pokojówkę i zespół ochroniarzy. Nie każdy jednak może tam mieszkać – nawet pomijając kwestie finansowe.

Standardy hoteli

[ hana-code-insert ] 'Hotelepl 200×200' is not found

Standaryzacja i kategoryzacja hotelowa podlega indywidualnym przepisom danego kraju i może zasadniczo różnić się od standardów przyjętych w Polsce. Nie powinniśmy generalizować ocen, gdyż hotel któremu w jednym kraju przyznano by np. cztery gwiazdki, w innym kraju mógłby otrzymać zaledwie dwie gwiazdki.

Znajdź hotel dla siebie.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Udostępnij!