Sri Lanka – tropikalny raj na Ziemi

Sri Lanka jest tropikalnym państwem w Azji Południowej, w całości położonym na wyspie zwanej Cejlonem. Sri Lanka określana jeszcze niedawno jako Cejlon, dziś jest republiką demokratyczną o ustroju socjalistycznym. Jej pełna nazwa to Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanka.

Sri Lanka – tropikalny kraj

Położenie, geografia i klimat

Sri Lanka to średniej wielkości wyspa o powierzchni 65.000 km2. Leży na wyspie Cejlon, około 50 km na południowy wschód od Indii. Od wschodu wyspę oblewają wody Zatoki Bengalskiej, od południa wody Oceanu Indyjskiego. Największe miasta na Sri Lance to: Dehiwala, Moratuwa, Kolombo, Dżafna, Galle, Kandy, Kalmunai. Sri Lanka jest krajem tropikalnym, więc średnia temperatur jest tam bardzo wysoka – powyżej 20 stopni C. Najlepsza pogoda do zwiedzania i plażowania panuje od grudnia do marca. Na wyspie są dwie główne pory deszczowe: monsun Yala wieje od maja do sierpnia, przynosząc wietrzną pogodę w części południowej i zachodniej Sri Lanki; monsun Maha wieje od października do stycznia, wtedy to deszcze są częściej spotykane na północy i wschodzie.

Fotka

Religia i ludzie

Dominującą religią Sri Lanki jest buddyzm. Wiele turystycznych atrakcji Sri Lanki to miejsca związane z buddyzmem. Wyznawcy buddyzmu stanowią 70% ludności, zaś drugą co do liczebności wiernych religią jest hinduizm (13%). Na wyspie mieszka kilka grup etnicznych. Największą grupą etniczną są Syngalezi, którzy na początku zamieszkiwali południe wyspy, z czasem rozprzestrzeniając się i zakładając osady na całej jej powierzchni, głównie w dolinach. Drugą grupą są Tamilowie, najliczniej zamieszkują południowy indyjski stan Tamil Nadu. Każda z tych grup mówi swoim językiem. Na ogół Syngalezi wyznają buddyzm, a Tamilowie hinduizm.

Przyroda

Tereny naturalne na Sri Lance zapierają dech w piersiach. Ze względu na unikalną faunę i florę, blisko 30 % powierzchni Sri Lanki znajduje się pod ochroną. Świat zwierząt na Sri Lance jest bardzo bogaty, największym ssakiem jest słoń indyjski, lasy zamieszkują m.in.: jelenie, niedźwiedzie, dzikie bawoły i liczne gatunki kotowatych. Na wyspie możemy spotkać również licznie gatunki małp (w tym endemiczny makak manga, hulman i langur białobrody), krokodyle, żmije, kobry indyjskie, pytona tygrysiego i wiele innych ciekawych zwierząt. Na Cejlonie istnieje 15 Parków Narodowych. Jeśli chodzi o roślinność to na wyspie rośnie kilka typów lasów. Na północy rośnie suchy las monsunowy, na północy i na wschodzie ponadto elementem krajobrazu są wysoko trawiaste sawanny, zwane patama, a na nizinach talawa. Południe kraju jest zdominowane przez fragmenty wilgotnych lasów równikowych.

sri lanka beach

Plaże Sri Lanki

Sri Lanka słynie z pięknych, długich, piaszczystych plaż. Większość plaż, przy których położone są hotele jest piaszczysta, piasek zmienia kolor w zależności od lokalizacji i pory roku – od białego, przez złoty po pomarańczowy. Zachodnie wybrzeże, z najsłynniejszym kurortem Negombo, ma najbardziej rozwinięty przemysł turystyczny z drogimi hotelami i ekskluzywnymi ośrodkami Spa. Wschodnie wybrzeże jest mniej popularne. Południowe wybrzeże, słynie z długich, pięknych niezbyt zatłoczonych plaż. Każda z plaż oferuje wiele atrakcji np. nurkowanie, narty wodne, skutery wodne, pływanie na katamaranach, parasailing, surfing i windsurfing. Dostępność poszczególnych wodnych atrakcji uzależniona jest od okolicy.

sri lanka hotels

Atrakcje

Kolombo – stolica Sri Lanki od 29 kwietnia 1982 roku. Kolombo to najważniejszy ośrodek gospodarczy kraju. Głównymi atrakcjami Kolombo są: świątynia Kelaniya, Muzeum Narodowe – najstarsze i największe w kraju muzeum, znane ze swej kolekcji antyków, dzieł sztuki i ponad czterech tysięcy manuskryptów znajdujących się w zbiorach biblioteki muzealnej oraz Muzeum Kowil Kadhirajian – świątyni hinduskiej.

zab buddyMiasto Kandy – to dawna stolica Sri Lanki, miasto położone jest na płaskowyżu, otaczają je wzgórza herbaciane. Kandy to przede wszystkim duchowa stolica dla wszystkich buddystów ze Sri Lanki, a nawet ze świata. W tym mieście znajduje się bowiem świątynia, która skrywa w sobie jedną z najświętszych relikwii – Ząb Buddy.

Miasto Polonnaruwa – to druga historyczna stolica Sri Lanki. Znajdują się tam zabytki hinduistyczne, w tym świątynia boga Sziwy oraz monumentalne ruiny bajecznego miasta-ogrodu, założonego w XII w. przez Parakramabahu Wielkiego.

Park Narodowy Równiny Hortona – znajduje się na wyżynach w środkowej części wyspy, około 35 km od Nuwara Eliya, na wysokości ponad 2000 m n.p.m. To jedyny park na Sri Lance, w którym sceneria jest większą atrakcją niż świat zwierząt. Sceneria jest mglista, chłodna, niesamowicie surowa, smagana wiatrami i deszczem. Największą atrakcją parku jest 9-kilometrowa trasa, na jej końcu jest wspaniały punkt widokowy na krawędzi płaskowyżu. Inną atrakcją Parku jest dwudziestometrowy Wodospad Bakera.

Park Narodowy Udawalawe – leży w centralno-południowej części wyspy. W parku możemy oglądać głównie duże stada słoni, oprócz słoni zobaczyć można także lamparty, wodne bawoły i wiele innych zwierząt.

Park Narodowy Yala – leży w południowo-wschodniej części wyspy i oddalony jest o 291 km od stolicy kraju Kolombo. Słynie z największego zagęszczenia lampartów na świecie, a także z dużej liczby mieszkających tam słoni indyjskich. Spośród gadów żyją tu dwa gatunki krokodyli. Niezwykle ciekawym mieszkańcem parku jest waran bengalski. W parku występuje również ogromna ilość ptaków.

Pinnawala – jest to sierociniec dla opuszczonych lub zranionych słoni. Odwiedzający mogą tu oglądać ogromne stada słoni i słoniątek w wieku od tygodnia do 60 lat. Drugą ulubioną przez odwiedzających atrakcją jest karmienie słoni – małe słoniątka dostają pokarm z butelki, natomiast duże osobniki mogą być karmione przez turystów owocami.

Sigirija

Sigirija (Lwia Skała) – była stolicą Sri Lanki w latach 484-495 n.e. Obecnie to stanowisko archeologiczne na Sri Lance, znajdują się tam ruiny starożytnego pałacu i twierdzy zbudowanych podczas panowania króla Kassapy, na szczycie 180-metrowej skały. Sigirija jest jedna z siedmiu miejsc w Sri Lance na Liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fundamenty pałacu i umocnień, a na ścianach skalnych dobrze zachowane malowidła przedstawiające damy dworu lub nałożnice królewskie. Zrekonstruowano początkową partię schodów, które wychodzą spomiędzy dwóch kamiennych lwich łap.

Skalna Świątynia Dambulla – składa się z 5 skalnych świątyń wykutych w 150m masywie skalnym w okresie od I w. p. n. e do XVIII wieku. W grotach znajdują się 153 posągi Buddy, a ściany ozdobione są kolorowymi, misternie wykonanymi malunkami. Położona w centralnej części Sri Lanki w miejscowości Dambulla. W roku 1991 skalne świątynie w Dumbulla zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Kuchnia Sri Lanki

Bardzo duży wpływ na kuchnie Sri Lanki miała kuchnia indyjska. Kuchnia lankijska to przede wszystkim ryż, aromatyczne przyprawy, świeże warzywa i owoce oraz curry. Tradycyjnie wszystkie potrawy są bardzo ostre. Tradycyjną potrawą jest m.in. Hopper – mały naleśnik, smażony na dużym ogniu, podawany zazwyczaj na śniadanie lub na kolację z różnymi dodatkami tj.: por, curry, chilli, czy pomidory; Lamprai to potrawa z gotowanego ryżu i kawałków mięsa z dodatkiem warzyw zapiekanych w liściu bananowca. Większość pozostałych lankijskich specjalności opiera się na rybach i owocach morza. Często podawane są one z frytkami i sałatką, popularne są zwłaszcza kraby w różnej postaci.

Sri Lanka to prawdziwy raj dla osób lubiących słońce i upały. Możemy tam odpocząć, pozwiedzać i z pewnością nie zaznamy tam nudy, warto się tam wybrać na wymarzone wakacje.

Justa 2014

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
Sri Lanka – tropikalny raj na Ziemi, 10.0 out of 10 based on 6 ratings

Udostępnij!