Sposoby na pokonanie zakwasów

Zakwasy pojawiają się zazwyczaj po pierwszym treningu po dłuższej przerwie lub przy bardzo intensywnym treningu. Zakwasy potrafią skutecznie zniechęcić do ćwiczeń fizycznych. Potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie nawet na 2 lub 3 dni. Zobaczmy skuteczne sposoby na zakwasy.

zakwsasy

Zakwasy zwane także opóźnioną bolesnością mięśni, to bóle mięśni pojawiające się po około 12-24 godzinach po wysiłku fizycznym, zwłaszcza intensywnym, do którego mięśnie nie były wcześniej przyzwyczajone. Zakwasy trwają od 1 do 5 dni w zależności od naszego organizmu i wysiłku, w tym czasie utrudniają nam ruchy zakwaszonej partii mięśni. Zwłaszcza chodzenie po schodach bywa wówczas trudne. Wbrew powszechnemu przekonaniu, za ból mięśni nie odpowiada jedynie kwas mlekowy. Głównym winowajcą są mikrourazy włókien mięśniowych. Wspomniany kwas mlekowy to uboczny produkt metabolizmu, który tworzy się podczas wysiłku. Przy czym jest on usuwany w kilka, kilkanaście godzin po treningu. Za ból, na który uskarżamy się dwa, trzy dni po wysiłku odpowiadają mikrouszkodzenia mięśni. Jednak wspomniane drobne uszkodzenia i wynikający z nich ból nie są szkodliwe dla zdrowia. Wręcz przeciwnie. Po zakwasach mięśnie się wzmacniają.

Sposoby na pokonanie zakwasów

Relaxation

Kosmetyki naturalne, roślinne i ekologiczne.

Sposobów na zakwasy jest wiele ale tak naprawdę szybko nie pozbędziemy się bólu. Możemy go jedynie złagodzić.

  • Rozgrzewka. Przed planowanym wysiłkiem mięśnie trzeba rozgrzać i rozciągnąć. Najprostsza rozgrzewka polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Z rozciąganiem musimy być ostrożni. Jeśli przesadzimy możemy naderwać mięśnie lub ścięgna.
  • Gorąca kąpiel. Najszybszą ulgę odczujemy po gorącej kąpieli. Ważne jest jednak, aby woda była gorąca, a kąpiel trwała w miarę możliwości na tyle długo, aby mięśnie nagrzały się i rozluźniły.
  • Prysznic naprzemienny. Przez 2 minuty spłukujemy się lenią wodą, a następnie przez kolejne 3 min ciepłą, powtarzamy tę sekwencję ok. 4 razy.
  • Masaż. Jest skuteczny zarówno jako metoda zapobiegająca powstawaniu zakwasów, jak i wspomagająca ich leczenie.
  • Picie piwa. Prawdopodobnie piwo wypite po treningu łagodzi ból związany z zakwasami.
  • Picie soku z wiśni. Sok z wiśni wspomaga proces łagodzenia zakwasów.
  • Picie wody. Codziennie powinniśmy wypijać ok. 2 litrów wody. Woda jest także skuteczna w walce z zakwasami. Wypłukuje ona kwas mlekowy z organizmu powstały w nadmiarze podczas intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Smarowanie skóry octem. Metoda ta przynosi bardzo dobre efekty, oczywiście smarować należy jedynie obolałe miejsca.
  • Maści rozgrzewające. Bez recepty dostaniemy je w aptekach. Oprócz poprawy krążenia w bolących mięśniach, działają też przeciwzapalnie i rozgrzewająco.

 

zakwasy 1

Regularne ćwiczenia pozwalają zwiększyć wytrzymałość mięśni i przyzwyczaić je do sporego wysiłku. Oczywiście po zaprzestaniu treningu i powrocie do niego zakwasy powrócą. Dlatego warto ćwiczyć jak najczęściej.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Sposoby na pokonanie zakwasów, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!