SketchUp – projektowanie w domu

SketchUp to oprogramowanie do projektowania – praktycznie wszystkiego czego sobie życzysz, udostępnione w wersji podstawowej za darmo. Projekty powstałe za pomocą Sketch Up możesz znaleźć w Google Earth – gdzie wykorzystany został do projektowania wszelkich budynków. Idealnie nadaje się również do projektowania wymarzonego domu. Już po kilku godzinach nauki możesz projektować zaawansowane budynki.

Kiedy pierwszy raz spotkałem się ze SketchUp byłem zaskoczony, że tak potężne narzędzie udostępnione jest za darmo. Program opiera się na założeniu – żeby przede wszystkim był intuicyjny w obsłudze i taki też jest. Osobiście możliwości projektowania 3D za pomocą Sketch Up mogę porównać do możliwości Photoshopa w projektowaniu i obróbce 2D. Dostępna jest również wersja PRO programu, która kosztuje około 2000 zł, jednak możliwości darmowej wersji w zupełności nam wystarczą.

Jeżeli myślicie poważnie o projektowaniu w SU – zapoznajcie się najpierw z filmami instruktażowymi i skrótami klawiszowymi. Wiele rzeczy można wykonać automatycznie – np: projekt schodów – nie trzeba układać po jednym stopniu, a jedynie pokazać programowi gdzie się mają zaczynać i gdzie kończyć – również po owalu. Skróty klawiszowe zaś – znacząco ułatwiają nawigację – często trzeba oglądać obiekt z różnych stron.

Oto przykłady projektów w SketchUP:

SketchUp

SketchUp

Sketch Up

Sketch Up

Poznawanie tego programu i projektowanie w nim zajęło mi bardzo dużo czasu, ale dało również bardzo dużo satysfakcji. Jak wspomniałem zaprojektować możemy dowolny obiekt, jeżeli projektujemy dom możemy urządzić wirtualny spacer po nim. Każdemu projektowi możemy przyjrzeć się z każdej strony – z kilkoma podglądami – również z przeźroczystymi ścianami. Projekty możemy wyeksportować do programu graficznego 2D lub importować z programu 2D i nadać obrazowi trzeci wymiar. Sprawdza się to gdy mamy plan domu – rysunek techniczny i chcemy zbudować model 3D. Mamy już wtedy gotowe “ściany” nadanie im wysokości jest banalnie proste. Wyposażenie wnętrza również nie stanowi problemu, bo SU ma wbudowane modele drzwi, okien, urządzeń RTV i AGD.

Projektowanie ze SketchUp może bardzo łatwo Cię wciągnąć i nie wypuścić – dlatego uważaj 🙂 Sketch Up można pobrać za darmo – wystarczy poszukać w Google.

J.Ś. 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Udostępnij!