Siedem cudów świata starożytnego

Nazwa Siedem Cudów Świata Starożytnego odnosi się do budowli i dzieł sztuki, które Grecy wyróżnili ze względu na walory artystyczne i niezwykłe rozwiązania techniczne. Najwcześniejsza znana wersja listy została stworzona w II wieku p.n.e. przez Antypatera z Sydonu. Siedem cudów świata starożytnego zainspirowało późniejsze pokolenia do sporządzania list rozmaitych atrakcji zarówno naturalnych jaki i stworzonych przez ludzi.

Budowle które są na liście są uważane za cuda, ponieważ znajdowały się pomiędzy najbardziej popularnymi celami turystycznymi nawet w czasach takich jak 1600 rok p.n.e. Warte zauważenia jest, że wszystkie siedem cudów było stworzonych przez człowieka i nie są one dziełami natury. Większość z nich już nie istnieje, zostały zniszczone przez naturalne kataklizmy: trzęsienia ziemi, ogień. Istnienia jednego z nich nigdy nie udowodniono, a tylko jeden zachował się do naszych czasów.

Siedem cudów świata starożytnego

piramida-cheopsa

Piramida Cheopsa (Egipt) – egipska piramida, znajdująca się w Gizie nieopodal Kairu, została wybudowana ok. 2560 r. p.n.e. Jest największą z zespołu piramid położonych w tym miejscu. Niedaleko znajduje się pomnik Sfinksa. Boki piramidy są zwrócone dokładnie w 4 kierunkach świata: północ, południe, wschód i zachód. Piramida Cheopsa składa się z ponad 2 milionów kamiennych bloków, ważących co najmniej po 2,5 tony każdy. Wysokość piramidy to 146,59 m po wybudowaniu, a obecnie 138,75 m. Wewnątrz piramidy znajdował się grobowiec faraona Chufu, przez Greków zwanego Cheopsem. Co ciekawe, ciała Cheopsa ani sarkofagu nigdy nie znaleziono! Jednak uczeni uznają, że ciało to mogło zostać przeniesione, skradzione, bądź zniszczone, ponieważ piramida była wielokrotnie plądrowana.

Hanging_Gardens

Wiszące Ogrody Semiramidy (Babilon, obecnie Irak) – zespół ogrodów dworskich zbudowany przez Babilończyków w 600 r. p.n.e. na rozkaz króla Nabuchodonozora II (604–562 p.n.e.), który podarował je swojej żonie, Amytis, ponieważ po przyjeździe do Babilonu bardzo tęskniła za bujną zielenią ojczystego kraju – Medii. Niejasne jest, dlaczego nazwano je imieniem Semiramidy, asyryjskiej królowej, która żyła dwa wieki wcześniej. Wiszące ogrody Semiramidy składały się z siedmiu oddzielnych tarasów, które razem tworzyły jedną całość. Zewnętrzne krawędzie tarasów porośnięte były pnączami, które wiły się ku niższym tarasom, tworząc zieloną, stromą górę z drzewami, żywopłotami, krzewami i kwiatami. Wyglądało to jakby unosiły się w powietrzu, dlatego są zwane wiszącymi ogrodami. Ogrody zniszczone zostały w I w. p.n.e. na skutek trzęsienia ziemi.

Latarnia morska na Faros (Egipt)

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Latarnia morska na Faros (Egipt) – była to pierwsza latarnia na świecie., powstała u wejścia do portu w Aleksandrii ok. 280–279 p.n.e. na podstawie planów architekta Sostratosa z Knidos i na polecenie Ptolemeusza I, ukończona podczas rządów jego syna Ptolemeusza II. Ocenia się, że była to wieża o wysokości ok. 115-120 m. Miała dolną kondygnację o przekroju kwadratu, nad nią wznosiła się kolejna, ośmiokątna i trzecia o przekroju okrągłym. Latarnia zwieńczona była kopułą wspartą na ośmiu kolumnach. Na niej ustawiony był posąg Posejdona o wysokości około 7 m. Na szczyt latarni prowadziły kręte schody. Na szczycie palono ogień, który był widziany przez żeglarzy z odległości 50km. W XIV w. runęła na skutek trzęsienia ziemi. Z jej ruin w XV w. powstał fort i meczet na wyspie Faros.

Kolos Rodyjski

Kolos Rodyjski (wyspa Rodos, Grecja) – posąg Heliosa wybudowany przez greckiego rzeźbiarza Charesa z Lindos w 292–280 r. p.n.e. Monument wykonano z brązu i ustawiono u wejścia do portu dla upamiętnienia zwycięstwa Seleukosa I Nikatora nad Demetriuszem Poliorketesem (304 p.n.e.). Wysoki na 36m posąg był widoczny z okolicznych wysp. Kolos runął w 225 r. p.n.e. podczas trzęsienia ziemi; jego resztki zostały zniszczone przez Arabów w VII w. n.e. dla zdobycia brązowego złomu.

Świątynia Artemidy

Świątynia Artemidy (Artemizjon) w Efezie (obecnie Turcja) – była to olbrzymia (110 m na 55 m) świątynia, zbudowana przez króla Lidii Krezusa w połowie VI wieku p.n.e. Budowla powstała w Efezie, czyli mieście założonym, wedle legendy, przez syna ateńskiego króla Kordusa – Androklosa. Świątynia, jak sama nazwa wskazuje, była poświęcona Artemidzie – bogini księżyca, opiekunce zwierząt i łowów oraz niezamężnych młodych kobiet. Budowla składała się ze 127 marmurowych kolumn, których wysokość sięgała 20 metrów, a wewnątrz świątyni umieszczono posąg Artemidy. Plac, na którym postawiono Artemizjon, miał 131 metrów długości oraz 79 metrów szerokości. W 356 r. p.n.e. spalona przez szalonego, żądnego sławy szewca Herostratosa. Odbudowana w drugiej połowie IV w p.n.e., ponownie zniszczona w czasie inwazji Gotów w 262 r. n.e. i już nie odbudowana, pozostałości znajdują się w British Museum w Londynie.

posąg-Zeusa

Posąg Zeusa w Olimpii (Grecja) – znajdował się w świątyni wzniesionej z datków Greków. Posąg wykonał rzeźbiarz Fidiasz ok. 435 r. n.e. Ten posąg przedstawiał siedzącego na tronie Zeusa. W lewej dłoni trzymał berło, na którego głowicy siedział orzeł. Na jego prawej dłoni stała bogini zwycięstwa Nike. Głowa Zeusa była przyozdobiona wieńcem z gałązek oliwnych. Mierzył 12 m wysokości. Był zdobiony złotem i kością słoniową. Tron również wykonano z kości słoniowej. Posąg Zeusa był największym i najbardziej znanym wizerunkiem Zeusa. Posąg spłonął w pożarze świątyni w 426 r. n.e.

Mauzoleum w Halikarnasie (obecnie Bodrum w Turcji)

Mauzoleum w Halikarnasie (obecnie Bodrum w Turcji) – był to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii wzniesiony ok. 350 p.n.e. Budynek został zaprojektowany na polecenie królowej-wdowy – Artemizji, przez architektów Satyrosa i Pyteosa, ozdobiony przez rzeźbiarzy Skopasa, Leocharesa, Timoteosa i Bryaksisa z Karii. Grobowiec wybudowany na planie prostokąta, miał wysokość ok. 50 m. Mauzoleum zostało zburzone podczas trzęsienia ziemi przed XV wiekiem. W 1404 roku tylko fundamenty i podstawa budynku pozostawały całe. W 1494 i 1522 joannici zagrożeni najazdem muzułmanów używali surowców z mauzoleum, aby wzmocnić swoją siedzibę, Zamek św. Piotra. Część zabytków z mauzoleum, m.in. rzeźby, znajduje się w British Museum w Londynie.

Z pewnością te siedem cudów świata starożytnego robiło wrażenie i szkoda, że oprócz piramidy Cheopsa nie przetrwały do dziś.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Siedem cudów świata starożytnego, 10.0 out of 10 based on 4 ratings