Seszele

Seszele (Seychelles, Sesel) – państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Archipelag Seszeli jest jednym z najstarszych rejonów świata – szacunkowo mówi się o powstaniu ich 65 milionów lat temu. Składa się ze 115 wysp.

seszele

Wyspy archipelagu można podzielić na dwie podstawowe grupy: granitowe skupiska wewnętrznych wysp („Inner Islands”) i koralowe atole, które tworzą wyspy zewnętrzne („Outter Islands”). Z całego archipelagu zamieszkałe są 33 wyspy, z których największą jest wyspa Mahe ze stolicą w Viktorii. Ta właśnie wyspa stanowi centrum atrakcji i rozrywki na Seszelach. Seszele są jedynymi granitowymi wyspami na Oceanie Indyjskim, a właściwie mowa tu tylko o 42 z nich, bowiem pozostałe 73 są to typowe wyspy koralowe. Najwyższe wzniesienie wysp zewnętrznych Morne Seychellois (905 m n.p.m.) przyciąga zainteresowanie swoją granitową konstrukcją i otaczającym je turkusowym oceanem. Dwie najpopularniejsze wyspy : Mahe i Praslin są najbardziej zurbanizowane, zachwycają graniowymi formacjami i rajskimi plażami z rządem palm i białym, delikatnym piaskiem. Długość linii brzegowej wynosi 491 km.

Seszele

Seszele – Wyspy wewnętrzne

Wyspy wewnętrzne tworzą 42 wysepki, wszystkie podobne – granitowe z licznymi wzniesieniami, pokryte jaskrawozielonymi lasami i gęstą tropikalną roślinnością.

 • Mahe – największa wyspa na Seszelach
 • Wyspa Praslin
 • Wyspa Silhouette
 • La Digue
 • Wyspa Curieuse
 • Wyspa Felicite Island
 • Wyspa Fregate
 • Sainte Anne
 • Aride Island
 • Wyspa Cousin
 • Bird Island

Seszele – Wyspy zewnętrzne

Wyspy zewnętrzne są zdecydowanie bardziej płaskie, pozbawione charakterystycznych seszelskich wzniesień, skonstruowane z wulkanicznego materiału i otoczone rafami koralowymi. Podzielone są na kilka atoli:

 • Aldabra – najbardziej rozsławiony
 • Alphonse z przepięknym koralowym wybrzeżem i jednymi z najatrakcyjniejszych turkusowych lagun
 • Amirantes
 • Southern Coral

seszele

Język urzędowy: kreolski, francuski, angielski

Stolica: Victoria

Powierzchnia: 455 km²

Jednostka monetarna: rupia seszelska (SCR)

Strefa czasowa: + 2 godz. (w czasie lata w Polsce), + 3 godz. (w czasie zimy w Polsce)

Ruch uliczny: lewostronny

seszele

Klimat

Seszele leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego z odmianą monsunową. W tym tropikalnym raju temperatura rzadko spada poniżej 24 °C, ale jednocześnie bardzo rzadko wynosi ponad 32 °C, co daje wręcz wymarzone wakacyjne warunki. Seszele przez cały rok z powodzeniem mogą być odwiedzane przez miłośników słońca. Najcieplejszymi miesiącami są grudzień, styczeń, luty, marzec i kwiecień.

Fauna i flora

seszele żółwie

Około 10% łącznej powierzchni archipelagu Seszeli pokrywają lasy tropikalne z licznymi gatunkami endemicznymi, porastają wyższe partie wysp. Występują w nich cenne gatunki drzew, jak mahoniowiec i hebanowiec. Seszele są prawdziwie żywym sanktuarium przyrody, a prawie połowa obszaru Seszeli stanowi ściśle chroniony park narodowy, gdzie uprawianie sportów wodnych, wymagających użycia silnika jest surowo zabronione. Według badań Banku Światowego wyspy są ojczyzną co najmniej 15 gatunków ptaków, 3 ssaków, 30 gadów i płazów oraz kilkuset gatunków ślimaków, owadów, pająków i innych bezkręgowców nie występujących nigdzie indziej. Oprócz tego w wodach Oceanu otaczającego archipelag odkryto około tysiąc różnorodnych, mieniących się kolorami gatunków ryb i dwa gatunki żółwi wodnych. Na wyspie zachwycają zarówno gigantyczne żółwie, rozsławione na całym świecie, ale także miniaturowe żabki, urocze zielonkawe gekony, czy niezliczona ilość gatunków ptaków (w tym 12 endemicznych – niepowtarzalnych).

seszele

Kultura

Seszele są niepodległym łańcuchem wysp na Oceanie Indyjskim, dawną kolonią francuską. Seszele są prawdziwym skupiskiem ludzi pochodzących z czterech kierunków świata, zaczynając od europejskich – głównie francuskich, potomków afrykańskich niewolników, podróżników, wybierających się w najodleglejsze zakątki świata, arabskich handlarzy oraz potomków ludności perskiego, indyjskiego i chińskiego pochodzenia. Wszyscy mieszkańcy, czerpiąc z doświadczeń własnych i tych przekazywanych przez przodków wiedzą, iż otwarcie na inne narody i rasy może nie tylko pomóc rozwinąć naród, ale i wzbogacić jego kulturę. Muzyka i taniec odgrywają dużą rolę w codziennym życiu mieszkańców, zapraszają do zabawy, pozwalają na zwolnienie tempa życia i oddanie się pełnemu relaksowi. Na Seszelach można odnaleźć trzy podstawowe rodzaje muzyki i tańca. Wymienia się: tańce Moutia i Sega, które są dokładnym odbiciem afrykańskiej kultury oraz Kontredans – zbiorowy, figurowy taniec towarzyski pochodzenia angielskiego.

seszele

Kuchnia

Nie ma wątpliwości, iż morze zapewnia większość spożywanego na Seszelach jedzenia. Najpopularniejsze są ryby, zwłaszcza tuńczyk oraz owoce morza, z wyróżnieniem krabów i małży. Na stołach zamiast wołowiny czy szynki – tak popularnej w Europie króluje ośmiornica i homar. Mięso na wyspie nie jest zbyt popularne, głównie ze względu na cenę i przyzwyczajenie do jedzenia owoców morza. Kuchnia Seszeli jest egzotyczna i urozmaicona, najwięcej zaczerpnęła z francuskich zwyczajów kulinarnych i z indyjskich wpływów. Wyspiarskie jedzenie podawane jest z gorącymi dodatkami i przyprawami, a ryż jest obowiązkowym składnikiem podawanym do wszystkich dań. Bardzo popularne jest także mleczko kokosowe dodawane jest praktycznie do każdego dania. Na Seszelach jest duży wybór owoców m.in. papaja, mango, melon i jabłka, możemy je dostać wszędzie.

seszele

[ hana-code-insert ] 'Hotelepl 200×200' is not found

Atrakcje Seszeli

1. Nurkowanie głębinowe – uznawane jest za jedno z najbardziej wartościowych na całym świecie. Wyspy wewnętrzne zachwycają prawdziwym bogactwem gatunków ryb i są idealnym miejscem dla początkujących nurków, natomiast Ci zaawansowani zachwycą się wyspami koralowymi – zdecydowanie bardziej ustronnymi, pozbawionymi niemalże śladów życia. Seszele mają świetnie wyposażone centra nurkowania, gdzie grono doświadczonych instruktorów nauczy zarówno tych zaawansowanych jak i mniej doświadczonych miłośników nurkowania.

rafy koralowe seszele

2. Żeglarstwo – porozrzucane po Oceanie Indyjskim wysepki Seszeli zarówno te koralowe, jak i granitowe są idealnym obszarem na rejsy żeglarskie. Czarter łódek, katamaranów i jachtów jest bardzo popularny na Seszelach, a zwłaszcza na wyspie Mahe i Praslin, czy w luksusowych hotelach, oferujących własny sprzęt.

3. Plaże – miłośnicy plażowania znajdą tu „raj na Ziemi”. Z tego względu, że właściwie każda wysepka – a jest ich 115 – posiada niekończące się pasma białego piasku ograniczone rzędami palm istnieje niezwykle szeroki wybór i multum możliwości. Wysepki, poza tymi najbardziej rozwiniętymi turystycznie, sprawiają wrażenie opuszczonych ustroni, gdzie można wygrzewać się godzinami, a po solidnej dawce słońca – odprężyć w turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego.

Seszele

4. Łowienie ryb – Seszele słyną z tego, że są idealnym miejscem do połowu ryb. Zarówno przy brzegu, jak i daleko od, na głębokich wodach panują idealne warunki przez cały rok. Możemy tu złowić m.in. marliny, żaglice, tuńczyki, solandry, koryfeny, makrele i barakudy. Najlepszymi obszarami do udania się w wędkarski rejs są okolice pomiędzy wyspami Mahe i Silhouette, a także okolice wyspy Denis Island.

5. Wędrówki górskie – centralne obszary granitowych wysp są górzyste, a przebogata wegetacja, busz zieleni i soczyste lasy pokrywają wzniesienia do samych ich wierzchołków. Warto wspiąć się na najwyższy szczyt Seszeli – Morne, który zlokalizowany jest na wyspie Mahe w granicach Parku Narodowego Morne Seychellois lub odwiedzić zapierającą dech w piersiach dolinę Valle de Mai na wyspie Praslin.

seszele 3

Rajski, niezwykły krajobraz Seszeli, który tworzą białe piaszczyste plaże, soczysta zieleń tropikalnej roślinności i krystalicznie czyste wody Oceanu Indyjskiego przyciągają i budzą zachwyt turystów z całego świata. Z pewnością jest to idealne miejsce na spędzenie wakacji marzeń.

seszele

Placówki dyplomatyczne

Brak placówki dyplomatycznej na Seszelach

Seszele znajdują się w kompetencji terytorialnej Ambasady Rzeczpospolitej w Nairobi ( Kenia)

Kabarnet Road, Nairobi P.O.Box 30086 Kenya

tel. 00 254/ 20 3872 -811

Fax. 00 254/ 20 3872-814

e-mail: ambnairo@kenyaweh.com

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Seszele, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!