Sardynia

Sardynia to skalista wyspa, druga pod względem wielkości na Morzu Śródziemnym, położona dokładnie w połowie drogi między wybrzeżem Włoch a Tunezją. Oprócz morza i wspaniałych plaż są tu góry i wąwozy, rzeki i jeziora, wodospady i jaskinie. Jest to miejsce często odwiedzane przez turystów.

włochy

Informacje ogólne

  • Stolica: Cagliari
  • Powierzchnia: 23 800 km² (region 24 100 km²)
  • Język: sardyński i włoski
  • Ważniejsze miasta: Sassari, Nuoro, Oristano, Alghero, La Maddalena, Santa Teresa Gallura, Isola Rosa, Stintino, Via Colombo.
  • Kurorty turystyczne Sardynii: Rena Majore, Costa Paradiso, Costa Ruia, Porto Istana, Porto Cervo, Porto Rotondo, San Teodoro, Costa Rei, Costa Smeralda. Na wybrzeżach są liczne ośrodki hotelowe i kurorty. Jednak w okresie sezonu turystycznego kwiecień – wrzesień dobrze zarezerwować sobie pokój z większym wyprzedzeniem.
  • Najwyższy szczyt: La Marmora (1834 m)

Pogoda

Sardynia jest najcieplejszym miejscem we Włoszech. Klimat wyspy charakteryzuje się łagodną lecz deszczową zimą oraz gorącym i suchym latem.

sardynia

Plaże Sardynii

Licząca 23,8 tys. km² powierzchni i 1,7 mln mieszkańców Sardynia posiada ok. 1850 km linii brzegowej. Plaże Sardynii zaliczane do najpiękniejszych w Europie, z wodami przezroczystymi, nierzadko wręcz krystalicznymi, bez wodorostów, z drobnym, białym piaskiem. W zależności od rejonu spotkamy plaże kamieniste lub piaszczyste, białe, karmelowe lub czerwone; wiele z nich jest otoczonych klifami (często z jaskiniami), niektóre są dostępne tylko od strony morza. Do najpiękniejszych plaż na Sardynii należą te niezagospodarowane turystycznie, nie noszące piętna ingerencji człowieka. Są to zwykle dzikie zakątki ukryte w małych zatoczkach z trudnym dostępem od strony lądu. Za najpiękniejsze na Sardynii uważa się Costa Smeralda, czyli Wybrzeże Szmaragdowe. Jest jednym z najbardziej renomowanych i najdroższych ośrodków wypoczynkowych na świecie, świetnie wkomponowanym w krajobraz i przyrodę. Plaże Sardynii są zwykle bardzo dobrze przygotowane dla turystów (wypożyczalnie sprzętu, parasole, lokale gastronomiczne).

Sardynia

Fauna i flora

Sardynia jest rajem dla miłośników przyrody. Zachowały się tam objęte ochroną liczne obszary, niemal nietknięte przez człowieka – parki narodowe najsłynniejszy Gennargentu, 8 parków regionalnych, rezerwaty dzikiej przyrody. Możemy tam podziwiać różowe flamingi, czubate kormorany, żurawie europejskie, sokoły skalne, muflony, dziki, sardyńskie jelenie, białe osły, rysie, żbiki. Rosną tam dęby korkowe, cisy, korsykańskie jałowce oraz wiele innych rodzajów drzew i krzewów.

Kuchnia

Kuchnia sardyńska różni się znacznie od kuchni włoskiej. Nie jada się tu w zasadzie makaronów, ale podaje się go restauracjach na życzenie gości. Makaron zastępuje się przeróżnymi kluskami, pizzą i chlebem. Sardynia to królestwo mięs – podaje je się tutaj na setki sposobów: gotowane, smażone, grillowanie, pieczone. Głównie mięsa to cielęcina, baranina, jagnięcina, wieprzowina, koźlęcina i dziczyzna, a na wybrzeżu również owoce morza. Sardynia oferuje tez ogromny wybór serów, na czele których niepodzielnie króluje Pecorino. Znajdziemy tu sery podawane na gorąco, w sałatkach, czy jako przekąski. Do wszystkich potraw podaje się wina. Najbardziej znane na wyspie jest Cannonau i Carignano. W kuchni sardyńskiej nie brakuje też warzyw, ani owoców.

Miasta i zabytki

Pobyt na Sardynii warto wykorzystać do zobaczenia przynajmniej najbliższych miast, miasteczek i zabytków. Najważniejsze jest oczywiście stołeczne Cagliari, miasto portowe. Położone jest na 7 wzgórzach, posiada doskonałą sieć handlu, z najbardziej luksusowymi sklepami, świetną gastronomią, licznymi zabytkami oraz ciekawymi budowlami i miejscami. Do ciekawych zabytków należy zaliczyć rzymski amfiteatr z II w, kościół San Saturnino z VI w., Stare Miasto z katedrą Santa Maria del Castello, a także Bazylika Nostra Signora di Bonaria z owianą legendą drewnianą figurą Madonny. Warte zobaczenia są także inne miasta i miasteczka. Na przykład Alghero – miasto założone dopiero w XII w., ale samo w sobie ciekawe i posiadające w swojej okolicy dużo ciekawych zabytków. Należy zobaczyć: Domus de Janas Santa Pedru, Villa Romana, Bastione Della Maddalena. Zwiedzanie Alghero wieńczy spacer po nadmorskiej promenadzie, biegnącej wzdłuż murów obronnych, wypełnionej licznymi kawiarniami i restauracjami, serwującymi owoce morza. Niedaleko Alghero znajduje się jedna z największych grot – Grotta di Nettuno (Grota Neptuna). Grota Neptuna jest jedną z większych atrakcji przyrodniczych zachodniego wybrzeża Sardynii. Następne miasteczko to handlowe Sassari, które szczyci się zabytkami Starego Miasta, katedrą, kościołami, najstarszym na Sardynii Uniwersytetem oraz barwnymi obchodami świąt. 30-tysięczne Oristano, najważniejsze miasto środkowego zachodniego wybrzeża, słynne ze starych zabytków oraz turniejów jeździeckich w maskach i historycznych strojach.

cagliari sardynia

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Sardynia jest pełna różnorodności i kontrastów, tradycji wywodzących się z tysiącleci dziejów i wielu kultur, a także nowoczesności. Przyciąga turystów urodą górskich krajobrazów, czystą wodą i plażami oraz nadzwyczajną przejrzystością powietrza. Z pewnością warto ją odwiedzić.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Sardynia, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!