San Francisco miasto mgły

San Francisco to miasto położone nad przepiękną zatoką San Francisco w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, kojarzy się głównie z dwoma symbolami. Pierwszy to słynny na całym świecie most Golden Gate, drugi zaś to wolność i tolerancja z jakich miasto słynie. Miasto jest nie tylko centrum biznesu i przemysłu, ale także zachwyca swoją architekturą i charakterem. Jest też corocznie odwiedzane przez tłumy turystów.

san franciscoZatoka San Francisco została odkryta w 1769 roku. Sześć lat później wpłynęła do niej flotylla hiszpańska z franciszkanami na pokładzie. W ciągu roku założyli oni miasto San Francisco i tym samym zapoczątkowali jego rozwój, jako najważniejszego portu na północno-wschodnim wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Na początku XIX wieku Kalifornia weszła w skład niepodległego Meksyku a wraz z nią San Francisco, ale 25 lat później, po wojnie meksykańsko-amerykańskiej stało się częścią składową Stanów Zjednoczonych Ameryki. San Francisco swój rozwój i popularność zawdzięcza gorączce złota, która rozpoczęła się w 1848 roku. Zaledwie w ciągu kilku miesięcy zapadła wioska przemieniła się w kwitnący ośrodek miejski, a finansowany przez bogatą elitę rozwój miasta spowodował gwałtowną rozbudowę metropolii. Złota era skończyła się w 1906 roku, wraz z gwałtownym trzęsieniem ziemi i trwającym trzy dni pożarem. Spora część San Francisco dosłownie zniknęła z powierzchni ziemi. Prace rekonstrukcyjne rozpoczęto niemal natychmiast, a w ich efekcie miasto stało się jeszcze piękniejsze i jeszcze bardziej majestatyczne niż przed katastrofą. Wiele z budowli, które później stały się symbolami miasta, takie jak Coit Tower czy mosty Golden Gate i Bay Bridge, powstało w latach 20. i 30. XX wieku. Kolejne lata to era wolności. Wraz z nastaniem ery bitników w latach 50. oraz hipisów w latach 60., miasto zyskało nowe znaczenie kulturotwórcze. Popularność San Francisco, uznawanego za oazę liberalizmu, dalej rośnie i coraz więcej Amerykanów pragnie osiedlić się w tym mieście na stałe.

San Francisco miasto mgły – położenie

San Francisco leży na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, na szczycie półwyspu San Francisco i oparte jest swoimi granicami o wybrzeża Pacyfiku i Zatoki San Francisco. W skład miasta wchodzi też kilka wysp położonych w Zatoce, między innymi Alcatraz, Wyspa Treasure i sąsiednia Wyspa Yerba Buena, a także małe części wyspy Alameda, Wyspa Angel czy Wyspa Red Rock. San Francisco i cała jego okolica położone są na obszarze aktywnym sejsmicznie, a wstrząsy regularnie nawiedzają miasto. Charakterystyczną cechą miasta są jego wzgórza, których jest więcej niż 50 w jego granicach.

san f

Klimat

San Francisco, jak i cała Kalifornia, leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który cechują łagodne zimy z licznymi opadami i suche lata. Dodatkowy wpływ na klimat miasta ma woda, która otacza je z trzech stron. Bezchmurne niebo i nieznośne upały nie zdarzają się tu często, a temperatura rzadko przekracza 30°C. Pogoda znacznie wpływa na oblicze miasta. Z powodu mgieł i dużej wilgotności metropolia wydaje się być owiana pewną aurą tajemniczości. Trudno też trafić na dobrą, bezchmurną pogodę w okolicach mostu Golden Gate. Na dobrą pogodę można trafić jedynie latem. Charakterystyczne dla San Francisco, szczególnie dla dzielnic nadbrzeżnych, są gęste mgły. To przez nie miasto jest nazywane Miastem Mgły.

Atrakcje turystyczne

Golden-Gate-Bridge

Golden Gate Bridge – bez wątpienia jest najbardziej rozpoznawalnym mostem na świecie, a jednocześnie jest symbolem San Francisco. Jego wieże widać niemalże z każdego punktu miasta. Oddano go do użytku w 1937 roku. Budowa mostu trwała ponad 4 lata a jego długość wynosi 1280m. Golden Gate jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Most jest jednym z głównych celów wycieczek turystycznych, rocznie uczęszczany jest przez miliony użytkowników. Słynne Złote Wrota pojawiły się też między innymi w wielu filmach i serialach. Niestety most ten jest nazywany też mostem samobójców, gdyż dotąd blisko 2000 ludzi odebrało sobie życie skacząc z niego.

tramwaje

Cable car tramwaje linowe – to kolejna z wizytówek miasta. Twórcą systemu tramwajów linowych w San Francisco był Andrew Smith Hallidie, który 4 sierpnia 1873 przetestował pierwszy tego typu pojazd na ulicy Clay Street. 1 sierpnia 1873 firma Clay Street Hill Railroad uruchomiła pierwszą stałą linię tramwaju. W latach 1877–1889 powstało wiele innych linii tramwajowych tego typu obsługiwanych przez 8 niezależnych przedsiębiorstw. Unikatowy system tej komunikacji oparty jest na starych tramwajach ciągniętych przez linę umieszczoną pod powierzchnią ulicy. Od 1982 do 1984 system został poddany generalnemu remontowi, a 21 czerwca 1984 roku oddano unowocześniony system do użytku mieszkańców i w tej formie działa on do dzisiaj.

Alcatraz

Alcatraz – wyspa niedaleko San Francisco. Znajduje się na niej nieczynne już więzienie o zaostrzonym rygorze, działające od 1934 do 1963 roku. Zamknięte zostało przede wszystkim z powodu wysokich kosztów utrzymywania więzienia na wyspie. Kryje ono wiele zagadek i tajemnic nierozwikłanych do dziś. Jednym z pierwszych więźniów, którzy przybyli do Alcatraz, był Al Capone, „król” nielegalnego alkoholu i morderca. Zwiedzanie więzienia jest udostępnione turystom. Dawne więzienie Alcatraz pojawiało się również w wielu filmach m.in. „Ucieczka z Alcatraz”, „Strażnik prawa”, „Morderstwo pierwszego stopnia”, „Twierdza”. Więzienie nie jest jedyną atrakcją turystyczną wyspy Alcatraz. Miłośnicy przyrody i architektury mogą tam napotkać siedliska wielu gatunków roślin i ptaków.

Union Square – to prawdziwe serce i oblicze San Francisco. To miejsce pełne jest luksusowych hoteli, wielkich supermarketów i szykownych butików, kafejek, a po uliczkach wolno wspina się malowniczy wagonik miejskiej kolejki.

Chinatown – leży w samym środku San Francisco. en gęsto zasiedlony, kipiący życiem, bajecznie kolorowy rejon to drugie co do wielkości skupisko ludności chińskiej poza Azją. Za dnia odwiedzana przez setki turystów, w nocy rozświetlają ją dziesiątki neonów. W Chinatown funkcjonuje ponad 100 restauracji, oferujących potrawy ze wszystkich zakątków Azji: od Wietnamu po Koreę. Na ulicach setki straganów. Wszechobecne smoki. Chinatown w San Francisco jest jedyne w swoim rodzaju.

Mission – to najbardziej wyjątkowa dzielnica miasta. Jej nazwa pochodzi od Mission Dolores – najstarszej budowli, której udało się przetrwać trzęsienie ziemi i pożary w 1906 r. Dzielnica tętni życiem i atmosferą Ameryki Łacińskiej – zamieszkują ja przede wszystkim imigranci z: Nikaragui, Salwadoru, Kostaryki i Meksyku. W dzielnicy tej znajdziemy wiele sklepów i knajpek, prowadzonych przez emigrantów z Nikaragui, Meksyku i Salwadoru.

Golden-Gate-Park-Tea-Garden

Golden Gate Park – ogromny kompleks zieleni, porównywany pod względem piękna i wielkości do samego Central Parku w Nowym Jorku. Zajmuje obszar 4,1 km2. Odpoczywa się tu w stylizowanych parkach. Do wyboru między innymi mamy Japoński Ogród Herbaciany, Ogród Szekspira, czy Ogród Tulipanów Królowej Wilhelminy.

Transamerica Pyramid – to chyba najbardziej charakterystyczny wieżowiec w San Francisco. Ma 48 pięter i 60-metrową iglicę na czubku. Został zbudowany w 1972 roku w kształcie ostrosłupa.

coit tower

Coit Tower – jeden z symboli miasta San Francisco. Wieża została zbudowana na szczycie wzgórza w dzielnicy Telegraph Hill w 1933. Wieża w stylu art deco, wysoka na 64 metry, ozdobiona jest licznymi freskami. Wieża widokowa jest ustawiona w najwyższej części osiedla Telegraph Hill w Pioneer Park, przez co oferuje fantastyczny widok na miasto San Francisco wliczając między innymi Most Golden Gate, czy Alcatraz.

Grace Cathedral – to główna świątynia w mieście. Inspiracją przy jej tworzeniu była paryska katedra Notre Dame. Wnętrze Grace Cathedral jest przepełnione marmurem i witrażami przedstawiającymi między innymi Alberta Einsteina, czy astronautę Johna Glenna. Cennymi obiektami w katedrze są XIII-wieczny krucyfiks pochodzący z Katalonii i XVI-wieczne brukselskie gobeliny.

Lombard Street – ta znajdująca się na północy miasta ulica jest nie lada wyzwaniem dla każdego kierowcy. Powstała żeby zmniejszyć kąt nachylenia bo nikt nie mógł na nią wjechać. Ulica składa się z 8 bardzo ostrych zakrętów. Ruch na niej jest jednokierunkowy, a jadące nią auto nie może przekroczyć 8km/h.

Haight-Ashbury

Haight-Ashbury – dzielnica San Francisco, zlokalizowana wokół skrzyżowania ulic Haight i Ashbury. W latach 60. XX wieku centrum ruchu hippisowskiego w Stanach Zjednoczonych. W latach 50. XX wieku Haight-Ashbury, ze względu na niskie koszty wynajmu mieszkań w tamtej okolicy, stało się popularnym miejscem zakwaterowania studentów z San Francisco State College. Z tego samego powodu przeprowadzali się tam również bitnicy, opuszczający dzielnicę North Beach z powodu wysokich czynszów. Kontrkultura bitników zmieniała się w tamtym okresie pod wpływem LSD, przekształcając się w ruch później określany jako ruch hippisowski. Okolica stała się wtedy popularna również wśród turystów. Z czasem dzielnica zaczęła podupadać – jej popularność sprawiła, że pojawiało się w niej coraz więcej przyjezdnych, dla których nie starczało już darmowych mieszkań i zakwaterowania; hippisi zaczęli opuszczać Haight-Ashbury. Obecnie w dzielnicy znajdują się liczne sklepy sprzedające pamiątki związane z ruchem hippisowskim.

Golden_Gate_SF

San Francisco to miasto, które obowiązkowo należy odwiedzić będąc w Stanach Zjednoczonych. Jest to miasto otwarte na nowe kultury, obyczaje i style życia. Każdy turysta będzie nim zachwycony. Myślę, że zobaczenie na żywo mostu Golden Gate robi niesamowite wrażenie.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
San Francisco miasto mgły, 10.0 out of 10 based on 2 ratings