Saint Tropez – GirlOnLine

Saint Tropez to jedno z najbardziej znanych francuskich miast, położone na Lazurowym Wybrzeżu, nad Morzem Śródziemnym. Rejon Saint Tropez to kraina marzeń dla wielu turystów. Malowniczy port i typowe uliczki stanowią atrakcję przez cały rok. Saint-Tropez znane jest Europejczykom z dwóch powodów: francuskiego żandarma granego przez wybitnego aktora Luisa de Funesa oraz z przepięknych plaż i portu.

ST

Saint Tropez ma dwa bardzo różne oblicza – wiecznie modnego miejsca spotkań sław i milionerów i nieskażonej, malowniczej wioski rybackiej. Samo miasto, a właściwie miasteczko, to niewielkie skupisko ludzkie liczące mniej niż 6 tysięcy mieszkańców, jednak jego położenie sprawia, że rozwinął się tu port jachtowy, oraz bardzo intensywnie kwitnie turystyka. W sezonie miasto pęka w szwach od turystów. Znane jest głównie z bogaczy, milionerów, artystów, wielkich filmowych gwiazd. Saint Tropez słynie również w świecie jako stolica mody.

Popularność Saint Tropez

żandarm

Do sukcesu tej niewielkiej w gruncie rzeczy nadmorskiej osady nastawionej jeszcze na początku XX wieku głównie na rybołówstwo, przyczynił się ogromny sukces kręconego tutaj filmu. W 1956 r. Roger Vadim przyjechał tu aby nakręcić film „I Bóg stworzył kobietę”, w którym główną role zagrała jego żona Brigitte Bardot. Dzięki niej do St. Tropez nadciągnęły kolejne tłumy turystów. W krótkim czasie film zyskał miano kultowego, a Saint Tropez zmieniło się nie do poznania. Miasto Saint-Tropez jest również ojczyzną najbardziej znanego na świecie francuskiego żandarma. Film „Żandarm w Saint-Tropez” z Louis de Funesem w roli głównej z 1964 roku był tak popularny, że stał się początkiem serii, w której skład weszło aż 6 filmów. Dzięki francuskim filmom miasteczko zyskało sławę i odwiedza je dużo turystów.

Saint Tropez – Plaże

Francja

Najlepsze plaże rozciągają się na półwyspie Saint-Tropez. Najpopularniejsza – Plage de Pampelonne swą sławę zawdzięcza nie tylko gwiazdom kina i muzyki oraz znanym modelkom, ale też ciągnącym się przez 5 km, od Pointe de la Bonne Terrasse, aż do Cap du Pinet, piaszczystym terenom nad błękitną wodą. Nieco bliżej miasta jest Plage Tahiti – połączona z plażą Pampelonne tuż przy Cap Pinet. Można do niej dotrzeć na piechotę z Saint-Tropez, około 4 km od centrum. Jeszcze bliżej miasta są maleńkie Plage des Canebieres i Plage des Salins.

Zwiedzanie i atrakcje

St-Tropez-beach

Obecnie w Saint Tropez jest bardzo dużo turystów, w sezonie więc jest tłoczno. Najlepiej przyjechać po sezonie, wtedy można poczuć atmosferę dawnych rybackich czasów. Koniecznie trzeba przejść się wtedy wąskimi, pełnymi zakamarków uliczkami. W centrum Saint-Tropez, gdzie gromadzi się najwięcej ludzi i gdzie zawsze coś się dzieje, to portowe nabrzeże. Jest to skupisko kawiarni i barów z ogródkami zwróconymi w stronę morza, bardziej przypominających lokale paryskie. Dla turystów lubiących zabytki i zwiedzanie warte uwagi jest Musée de L’Annonciade (Muzeum Zwiastowania) w dawnej kaplicy Pénitents Blancs, wzniesionej w latach 1510-1558 przy samym porcie. Muzeum jest galerią sztuki współczesnej. Można tu podziwiać prace Matisse’a, Bonnarda, Marqueta, Paula Signaca, Francisa Picabii, Soni Delaunay, Roberta Delaunaya, Georges’a Braque’a i wielu innych wybitnych artystów. Warto też zobaczyć Cytadelę – jest to zabytkowa budowla obronna z przełomu XVI i XVII wieku usytuowana w pobliżu portu, w najstarszej i najbardziej atrakcyjnej części miasta na końcu uliczki Montée de la Citadelle jest jedną z wizytówek Saint-Tropez. Wewnątrz mieści się Muzeum Historyczne i Morskie. Cytadela jest też uważana za najlepsze miejsce do robienia zdjęć Saint Tropez – widok z umiejscowionej na wzgórzu fortecy pozwala oddać całe piękno leżącego w dole miasteczka. Latem w cytadeli odbywają się festiwale muzyki, a 15 sierpnia organizowana jest zabawa, w której mogą brać udział wyłącznie mieszkańcy miasta. Co jeszcze możemy rozbić w Saint Tropez? To co w każdy nadmorskim kurorcie, czyli: leżeć i opalać się na plaży, uprawiać sporty wodne, pływać na luksusowym jachcie, czy też spędzać czas w uroczych kafejkach i restauracjach, możemy również udać się na spacer wzdłuż wspaniałego wybrzeża. Miasto to jest niestety bardzo drogie, z dwóch powodów. Po pierwsze ci, którzy tu goszczą, mogą sobie na to pozwolić, a po drugie miasteczko utrzymuje się z turystyki, wiec podczas sezonu zarabia na roczne utrzymanie.

st-beach

Podsumowując warto wybrać się do Saint Tropez, ponieważ na pewno będzie to wycieczka niezapomniana i nie będzie nam się chciało stamtąd wyjeżdżać. Jest to jedno z najpiękniejszych miasteczek Francji południowej.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Saint Tropez - GirlOnLine, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!