Rukola i jej właściwości

Rukola zwana także rokiettą siewną, należy do rodziny kapustowatych, pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Ma przyjemny, lekko gorzkawy smak, coraz częściej gości na naszych stołach, choć jeszcze jest mało popularna. Poznajmy jej właściwości.

Należąca do rodziny kapustowatych rukola ma około 40 cm długości i wąskie, soczyście zielone liście, przypominające liście mlecza. W Polsce znana była jeszcze przed wojną i nazywana rokiettą siewną. Od lat gości na stołach Ameryki Północnej oraz Anglii i Francji.

rukola

Rukola i jej właściwości

Rukola jest bogata w witaminy z grupy A, B, C oraz K. Jest źródłem cynku, który wzmacnia układ immunologiczny, działa antywirusowo i antytoksycznie. Zawiera dużo wapnia, żelaza oraz potasu. Jest również bogata w związki organiczne zwane glukozynolanami, mającymi działanie antynowotworowe. Rukola ma bardzo mało kalorii (20 g rukoli to tylko 5 kcal) i jest bogata w błonnik pokarmowy, który pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości i poprawia perystaltykę jelit. Dzięki zawartości aminokwasów siarkowych rukola ma działanie bakteriobójcze. Duża zawartość wody, smak i aromat sprawia, że rukola jest świetna na letnie dni – sprawiając, że sałatki i dania z nią będą bardziej orzeźwiające.

rukola 2

Rukola w kuchni

Rukola ceniona jest za bogaty smak i aromat, może być spożywana zarówno na zimno jak i na ciepło.  Z powodzeniem nadaje się do wszelkich sałatek, surówek, mozzarelli, twarogu, kanapek, sosów, zup, makaronów. Świetnie  komponuje się z serami (feta, parmezan, ser kozi, gorgonzola, rokpol, camembert, brie), orzechami. Doprawdy mało jest potraw (z wyjątkiem słodkich deserów i wypieków), gdzie jej dodatek nie jest mile widziany. Przekonajmy się do niej, bo warto żeby zagościła na naszych stołach 🙂

Justa 2015

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Rukola i jej właściwości, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!