Rukola i jej właściwości

Rukola zwana także rokiettą siewną, należy do rodziny kapustowatych, pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Ma przyjemny, lekko gorzkawy smak, coraz częściej gości na naszych stołach, choć jeszcze jest mało popularna. Poznajmy jej właściwości.

Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.

Należąca do rodziny kapustowatych rukola ma około 40 cm długości i wąskie, soczyście zielone liście, przypominające liście mlecza. W Polsce znana była jeszcze przed wojną i nazywana rokiettą siewną. Od lat gości na stołach Ameryki Północnej oraz Anglii i Francji.

rukola

Rukola i jej właściwości

Rukola jest bogata w witaminy z grupy A, B, C oraz K. Jest źródłem cynku, który wzmacnia układ immunologiczny, działa antywirusowo i antytoksycznie. Zawiera dużo wapnia, żelaza oraz potasu. Jest również bogata w związki organiczne zwane glukozynolanami, mającymi działanie antynowotworowe. Rukola ma bardzo mało kalorii (20 g rukoli to tylko 5 kcal) i jest bogata w błonnik pokarmowy, który pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości i poprawia perystaltykę jelit. Dzięki zawartości aminokwasów siarkowych rukola ma działanie bakteriobójcze. Duża zawartość wody, smak i aromat sprawia, że rukola jest świetna na letnie dni – sprawiając, że sałatki i dania z nią będą bardziej orzeźwiające.

rukola 2

Rukola w kuchni

Rukola ceniona jest za bogaty smak i aromat, może być spożywana zarówno na zimno jak i na ciepło.  Z powodzeniem nadaje się do wszelkich sałatek, surówek, mocarelli, twarogu, kanapek, sosów, zup, makaronów. Świetnie  komponuje się z serami (feta, parmezan, ser kozi, gorgonzola, rokpol, camembert, brie), orzechami. Doprawdy mało jest potraw (z wyjątkiem słodkich deserów i wypieków), gdzie jej dodatek nie jest mile widziany. Przekonajmy się do niej, bo warto żeby zagościła na naszych stołach 🙂

Justa 2015

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Rukola i jej właściwości, 10.0 out of 10 based on 3 ratings
Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.