Rio de Janeiro

Rio de Janeiro to miasto w południowo-wschodniej części Brazylii nad Atlantykiem. Położone na skraju wyżyny, wśród wzgórz, m.in. znana “Głowa Cukru” – Pão de Açúcar, nad zatoką Guanabara. Miasto słynie ze swych pięknych plaż, najbardziej znane to Copacabana, Ipanema oraz olbrzymiego posągu Chrystusa Odkupiciela (Cristo Redentor) na górze Corcovado, ale chyba najbardziej kojarzy nam się ze słynnym na całym świecie karnawale.

mapa_brasil

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Rio de Janeiro jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych na świecie miast w Brazylii, a także jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem. Rio de Janeiro ze względu na swoją niesamowitą historię może dzisiaj szczycić się niesamowitą różnorodnością. W historii znajdowało się zarówno w strefie wpływów portugalskich, jak i francuskich. Swoje piętno odcisnęli na nim również rodowici mieszkańcy tych ziem, czyli Indianie, należący do kilku rożnych szczepów. Poza tym w krajobraz kulturowy miasta wtopili się potomkowie afrykańskich niewolników. Samo miasto Rio de Janeiro było przez wiele dziesięcioleci stolicą Brazylii ( 1763-1960). Zmieniło się to po niemal 200 latach, a sercem kraju stała się nowoczesna Brasilia. Jednak to Rio de Janeiro pozostaje najważniejszym miastem tego kraju, niepowtarzalną wizytówką i miejscem dokąd zjeżdżają się turyści ze wszystkich krajów świata.

Rio De Janeiro

Klimat

Klimat Rio de Janeiro jest podzwrotnikowy morski. Zima jest łagodna ze średnią temperaturą lipca ok. 13° C, a lato bardzo ciepłe – średnia temperatura stycznia 24° C. Bryza morska łagodzi upał.

copacabana

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Plaże Rio de Janeiro

O wyjątkowej atmosferze miasta decyduje malownicze położenie pośród urwistych wzgórz i plaż. Słynne plaże Rio znajdują się praktycznie w centrum miasta. Plaże w Rio de Janeiro są zawsze tłoczne i pełne atrakcji dla odwiedzających je turystów. Do najsłynniejszych plaż należy 4,5 – kilometrowa Copacabana. Dzielnica o tej samej nazwie, dzięki licznym restauracjom, hotelom i bogatemu zapleczu kulturalnemu, stała się turystycznym centrum Rio de Janeiro. Plaże Copacabany są gospodarzem wielu imprez kulturalnych i sportowych, takich jak noc sylwestrowa czy Mistrzostwa świata w piłce nożnej plażowej. Artyści, którzy wystąpili na Copacabanie to m.in. The Rolling Stones, Rod Stewart i Lenny Kravitz. Mimo sporego oblężenia, nie powinno być problemu ze znalezieniem kawałka miejsca dla siebie, w końcu 4 kilometry to całkiem sporo. Drugą znaną plażą jest Ipanema. Plaża Ipanema jest preferowana przez bardziej zamożną część społeczeństwa, Ipanema jest jednym z najdroższych miejsc w Rio. Na wybrzeżach Rio de Janeiro istnieją wypożyczalnie sprzętu sportowego, a Ocean Atlantycki doskonale nadaje się do uprawiania takich sportów wodnych, jak windsurfing, narty wodne, żeglarstwo i parasailing.

Carnaval - Rio De Janeiro

Rio de Janeiro – Karnawał

Rio de Janeiro słynie przede wszystkim z hucznego, kolorowego karnawału i jego nieodłącznego elementu, czyli brazylijskiej samby. Piękne, kolorowe tancerki cały rok przygotowują się w swoich szkołach samby, by wystąpić w karnawale. Nieprzerwana euforia i zabawa trwa przez pięć dni poprzedzających środę popielcową – w tym czasie wszystkie najbardziej znane szkoły taneczne z Brazylii prezentują swoje umiejętności w jednym szczególnym miejscu zwanym sambodromem. Nad ranem w środę popielcową specjalne jury wybiera najlepszą szkołę samby w danym roku i jest to chyba najważniejsze wyróżnienie, jakie można zdobyć w świecie tańca latynoskiego. W Rio de Janeiro nie brakuje też tętniących życiem nocnych klubów, dyskotek i innych atrakcji.

rio-de-janeiro-statue

Pomnik Jezusa Odkupiciel (Christo Redentor)

Pomnik powstał on z okazji stulecia istnienia państwa brazylijskiego, pieniądze na jego budowę zaczęto zbierać już w 1921 roku, ostatecznie odsłonięto go natomiast dopiero 10 lat później. Statua ma ponad 30 metrów wysokości i stoi na 8 metrowym cokole, rozpiętość ramion wynosi ponad 23 metry, sama głowa ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton, a każda z dłoni waży 9 ton, kolos wzniesiony został na szczycie Corcovado (704 m n.p.m.). W 2007 roku Chrystus górujący nad Rio de Janeiro został oficjalnie ogłoszony jednym z 7 nowych cudów świata. Dojechać tam można tramwajem, z podnóża góry, lub taksówką. Ze wzgórza jest doskonały widok na miasto.

maracana

Co jeszcze możemy zobaczyć w Rio de Janeiro

W Rio de Janeiro znajdują się poza pomnikiem Jezusa jeszcze inne rekordowe miejsca np. stadion Maracana, jeden z największych na świecie stadionów piłkarskich. Miasto dzięki swej wielowiekowej tradycji jest również bogate w zabytki i ciekawe budowle architektoniczne. Największe zabytki Rio to liczne kościoły i klasztory z XVI, XVII, XVIII w., akwedukt Arcos da Carioca, a także budynki użyteczności publicznej tj. opera, muzea, teatry, uniwersytety. Główny plac w mieście to Praça Floriano, to popularne miejsce popołudniowych i wieczornych spotkań mieszkańców Rio. Najstarszym kościołem miasta jest klasztor św. Antoniego z 1608 r. Zakrystię zdobią piękne płaskorzeźby i słynne portugalskie kafle azulejos. Równie malowniczo, na wysokim wzgórzu położony jest klasztor Săo Beno.

rio de janeiro

Z Rio de Janeiro związanych jest wielu znanych ludzi – wśród nich zdecydowanie najliczniejszą grupą są piłkarze. Spośród kilkudziesięciu zawodników, którzy przez ostatnie dziesięciolecia cieszyli się prawdziwym uwielbieniem w kraju wymienić należy chociażby kilku, którzy zrobili międzynarodową karierę – byli to: Arthur Antunes Coimbra nazywany Zico, Romário da Souza Faria czyli Romário oraz Ronaldo Luís Nazário de Lima znany jako Ronaldo.

Komunikacja

Rio ma świetny system transportu miejskiego. Miasto obsługiwane aż jest przez 5 lotnisk ulokowanych w różnych częściach aglomeracji, dwie linie metra oraz znaczną ilość naziemnego transportu. Możemy przemieszczać się taksówkami, ceny są przystępne.

[ hana-code-insert ] 'Lufthansa 536×152' is not found

Bezpieczeństwo

Brazylia nie należy do najbezpieczniejszych krajów, zwłaszcza w biednych dzielnicach jesteśmy narażeni na próby wyłudzenia i napaści. Tak wszędzie, zachować należy ostrożność i zdrowy rozsądek. W miarę możliwości lepiej unikać samotnych wycieczek w okolice slumsów (favelas). Surowo zabronione i karane jest posiadanie narkotyków, patrole policyjne mają prawo zatrzymać autobusy, samochody, a nawet pieszych, w celu sprawdzenia, czy nie posiadamy przy sobie zakazanych substancji narkotycznych.

fotos-rio-janeiro-g

W Rio można świetnie się bawić i wesoło spędzić czas, nie tylko podczas słynnego karnawału, ale również w czasie wakacyjnego wypoczynku, uczestnicząc w często organizowanych beach party z ogniskiem i tańcami, lub przesiadując w kawiarniach i pubach, zlokalizowanych tuż przy plaży. Rio de Janeiro to miejsce, które z pewnością powinniśmy odwiedzić 😉

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Rio de Janeiro, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!